TommiK Kirjoitettu 7. Heinäkuuta, 2011 Kirjoitettu 7. Heinäkuuta, 2011 Elikkä: Vaihdoin just keulalle 383 strokerin crate- koneen (Blueprint BP3832CT1) ja flowtechin peltisarjat. Ja tietty siirsin TPI-kilkkeet vanhasta 350 koneesta. Vakiolastu. Nytten tyhjäkäynti sekoilee ankarasti. Vaeltaa kokoajan kiihtyvällä tahdilla kunnes sammuu. Tulppasin kaikki alipaineliitännät plenumista. ei auta. Uusin IAC:n ja resetoin ohjeiden mukaan. Ei apua. Muuten tuntuisi kapistus pelaavan ihan ookoo ajossa. Ideoita???
TommiK Kirjoitettu 19. Heinäkuuta, 2011 Kirjoittaja Kirjoitettu 19. Heinäkuuta, 2011 No niin. Nyt oolen tehnyt seuraavat modaukset: -Virranjakaja + sytkämoduli vaihdettu -Prommi vaihdettu -Putkisto tiivistetty -Lambda vaihdettu -EGR tulpattu -Suuttimet vaihdettu uusiin -MAFfin piuhat uusittu -Sumuteltu aasinpotkua imusarjan liitoksiin koneen käydessä -resetoitu kaikki mahdollinen -läpät ruuvattu niin auki kuin mahdollista Tulos: Kylmänä tyhjäkynti vaivainen, vaeltaa, sammuilee, ei kestä ilmastointia jne Kuumana tyhjäkäynti melko ookoo, mutta paukkuja puuttuu ja tuntuu käyvän rikkaalla. Edelleen kaikki ideat ovat tervetulleita...
F350 Kirjoitettu 19. Heinäkuuta, 2011 Kirjoitettu 19. Heinäkuuta, 2011 Tulikos kannet koneen mukana? TPI:tä on kahdella baseplatella, uudemmissa kansissa on keskimäiset pultit vinossa, jos kannet/baseplate on ristikkäin, voi aiheuttaa alipainevuotoja
GTATL Kirjoitettu 20. Heinäkuuta, 2011 Kirjoitettu 20. Heinäkuuta, 2011 Tulikos kannet koneen mukana? TPI:tä on kahdella baseplatella, uudemmissa kansissa on keskimäiset pultit vinossa, jos kannet/baseplate on ristikkäin, voi aiheuttaa alipainevuotoja Ja sit noi runneritkin on aikas helppo laittaa ristiin
TommiK Kirjoitettu 3. Elokuuta, 2011 Kirjoittaja Kirjoitettu 3. Elokuuta, 2011 Tänks vinkeistä! Tarkistin noi ja kyllä pitäs kaiken olla ihan kohdillaan. Nytten tehty lisäksi: Bensanpaine tarkistettu, 40psi kylmäkäyntisuutin poistettu kokonaan IAC herkistelty Ei helvetti, mikä tätä riivaa???
Crisis Kirjoitettu 1. Marraskuuta, 2011 Kirjoitettu 1. Marraskuuta, 2011 Tänks vinkeistä! Tarkistin noi ja kyllä pitäs kaiken olla ihan kohdillaan. Nytten tehty lisäksi: Bensanpaine tarkistettu, 40psi kylmäkäyntisuutin poistettu kokonaan IAC herkistelty Ei h*lvetti, mikä tätä riivaa??? Jos taa ongelma ei oo viela itteaan selvitelly, niin arvaisin etta softa (prommi) tarvis vaha hieromista... Ei tuuppaa ruiskut pelaa ilman kunnon karttoja (siks moni laittaa saadettavia bokseja). Toki moni onnistunu vakio boksin softaakin muuttamalla ihan hyvin, kuulemma, saada moottorit skulaamaan. Itte en siit tieda/ei kokemusta. Ostin suoraan saadettavan boksin.
F350 Kirjoitettu 1. Marraskuuta, 2011 Kirjoitettu 1. Marraskuuta, 2011 Tänks vinkeistä! Tarkistin noi ja kyllä pitäs kaiken olla ihan kohdillaan. Nytten tehty lisäksi: Bensanpaine tarkistettu, 40psi kylmäkäyntisuutin poistettu kokonaan IAC herkistelty Ei h*lvetti, mikä tätä riivaa??? Tuota tuota, sulla on prom vaihdettu, minkä vuosimallin ecu ja uus prom? Jos sulla oli vanhassa systeemissä kylmäkäyntisuutin, se viittais vanhempaan ecuun ja kun nyt sulla on se poistettu, se vaatii muutoksen ohjelmaan/uudemman ecun ja prommin, jotta systeemi ymmärtää rikastaa seosta varsinaisten suutinten kautta. Nuo kun ei ole ristikkäin yhteensopivia. Minkä kokoiset uudet suuttimet on, onko uudella prommilla ohjelmoitu oikean kokoiset suuttimet? Jos laitoit isommat suuttimet ja niitä ei ole muutettu ohjelmaan, niin silloin vetää raakasti rikkaalle. Sitten on vielä sellainen mahdollisuus, että läppärunko ei ole yhteensopiva pleniumin kanssa, muistaakseni vanhan mallinen läppärunko ei sovi( ei toimi) uudemman malliseen pleniumiin, toisinpäin toimii, sitä en muista onko noissa erilainen tiivistekin.
z 28 jari Kirjoitettu 1. Marraskuuta, 2011 Kirjoitettu 1. Marraskuuta, 2011 Koneen speksejä kattelin,kärsä .480 Int / .486 Exh & 229 Int / 230 Exh duration @ .050 Ei taatusti pelaa vakio prommilla.
F350 Kirjoitettu 1. Marraskuuta, 2011 Kirjoitettu 1. Marraskuuta, 2011 Koneen speksejä kattelin,kärsä .480 Int / .486 Exh & 229 Int / 230 Exh duration @ .050 Ei taatusti pelaa vakio prommilla. Mulla on .525 / .525 & 218 / 228 ja pelaa loistavasti. Jos vaan muuten on kunnossa, niin tuolla nokalla pitäis kyllä saada kohtuudella pelaamaan. Päästöt on sit eri juttu.
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään