F350 Kirjoitettu 4. Huhtikuuta, 2005 Kirjoitettu 4. Huhtikuuta, 2005 Ajattelin vaihtaa uudet tulpat, mutta mutta lämpöarvo on hukassa. Mitäs olette TPI koneessa käyttäneet? -89. 350:n ja nokka on 2032 ja bensaregu vaihdettu säädettävään, muuten vakio.
Ilku Kirjoitettu 5. Huhtikuuta, 2005 Kirjoitettu 5. Huhtikuuta, 2005 Ac Delcot taitavat olla parhaimmat eli R45TS varmaankin tohon. Vanhempaan suositellaan taas R43TS:iä. Kokeilin aikoinani kaikenlaisia tulppia ja totesin että amerikkalaiseen amerikkalaiset. Kestivät parhaiten rikasta seosta.
88IROC Kirjoitettu 5. Huhtikuuta, 2005 Kirjoitettu 5. Huhtikuuta, 2005 Joo samaa mieltä, 45 toimivat paremmin kuin 43.
F350 Kirjoitettu 5. Huhtikuuta, 2005 Kirjoittaja Kirjoitettu 5. Huhtikuuta, 2005 Mikähän ero on jos ekan R:n edessä on vielä C eli tyyppi on CR43TS??? Tai CR45TS?
Ilku Kirjoitettu 5. Huhtikuuta, 2005 Kirjoitettu 5. Huhtikuuta, 2005 88IROC: mä en ole huomannut mitään eroa noilla 43:lla ja 45:lla. Mutta eikös toi ole lämpöero? Onko noi 45:set kylmemmät, eli silloin viritettyyn sopisi paremmin?
88IROC Kirjoitettu 5. Huhtikuuta, 2005 Kirjoitettu 5. Huhtikuuta, 2005 Joo näinhän se oli lämpöarvo on kylmempi. http://www.acdelco.com/html/pi_plugs_ident.htm Denson tulpat kuulemani mukaan toimisivat parhaiten viritetyssä koneessa, koska niillä on laajempi toiminta-alue. Tuolta löytyy vastaavuudet eri valmiatajien välillä: http://www.mopar1.us/sparkplug.html
F350 Kirjoitettu 6. Huhtikuuta, 2005 Kirjoittaja Kirjoitettu 6. Huhtikuuta, 2005 Tuon tulppataulukon mukaan tuolla C:llä R:n edessä ei näyttäs olevan suurempaa merkitystä. Sain vaan tommoset CR tulpat niin alkoi epäilyttää, mutta pitää ruuvata ne vaan paikalleen, sittenhän sen näkee....
Ilku Kirjoitettu 7. Huhtikuuta, 2005 Kirjoitettu 7. Huhtikuuta, 2005 Noita tulppiahan on maailma täynnä, joten on aikamoinen mysteeri selvittää täysin oikea tulppa koneeseen. Luotan kuitenkin amerikkalaiseen, koska japsi-tulpat ei mun koneessa kestäneet (johtunee seoksen rikkaudesta).
F350 Kirjoitettu 7. Huhtikuuta, 2005 Kirjoittaja Kirjoitettu 7. Huhtikuuta, 2005 Noi on just AC:n tulppia. Mulla samoja kokemuksia aikoinaan kaasari Trans Am:in kanssa, ei japsit kestäny
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään