Jake Kirjoitettu 23. Kesäkuuta, 2005 Kirjoitettu 23. Kesäkuuta, 2005 Niinkun jotkut tietää, vaihdoin '88 GTA:han Haltech E6GM:n tilalle E6GMX:n ja sen jälkeen on ilmenny muutma omituinen "vika". Ensinnäkin entisillä asetuksilla ja päivitetyllä boksillä mylly ei suostu toimimaan ollenkaan. OK, muutin ruiskutusaikoja ihan 'tyvestä puuhun' periaatteella ja sain ne aika hyvin toimimaan, entiset ennakot ei vaan toimi vieläkään. Sitten kun pudottaa ennakkokarttoja reippaasti, karkeasti noin 10 astetta alkaa toimii paremmin. Suoraan vanhoilla koitettuna kone ottaa kiekkoja max 2500 ja paukuttaa, rykii&nykii. Nyt on alimmillaan 14 astetta ennakkoja ylemmillä kiekoilla ja vieläkin tuntuu poljettaessa että kone kanittaa vastaan, eikä vedä puhtaasti. Muuten toimii aika hyvin, mm. tehoja on 'kohtuudella' tallessa. Ihmetyttää vaan nuo todella alhaiset ennakot! Perusennakko on nyt 12 astetta ja haltekista on trigger edge säädetty siten kohdilleen että kun lock timing on esim 12 astetta, näytää ennakko lampulla katsottaessa 12 astetta.
xaekx Kirjoitettu 23. Kesäkuuta, 2005 Kirjoitettu 23. Kesäkuuta, 2005 Onko trigger edge "falling"? Mikä on trigger angle (=pick-up anturin ennakko)? Paljonko on ennakkoa, jos otat ennakonsäätöpiuhan irti?
Ilku Kirjoitettu 23. Kesäkuuta, 2005 Kirjoitettu 23. Kesäkuuta, 2005 Toi uus Haltech ei vastaa vanhaa enää lähellekkään, on sellanen tuntu (vaikken mä mitään tierä!-->liikaa aikaa viettäny tietokoneiden kanssa.)
Guest pile Kirjoitettu 24. Kesäkuuta, 2005 Kirjoitettu 24. Kesäkuuta, 2005 ilkulle kun säärin autoon peruspohjan niin kaikki säätyi ihan normaalisti ja auto toimi vielä meiltä lähtiessä kohtuu hyvin ja oli dydöä vailla jossa tarkemmat sääröt olis tehty. ainut mihin en ajanpuutteen vuoksi kerennyt perehtymään oli tyhjäkäynti joka laitetiin toimimaan ilman IAC:tä eli otetiin 0 kartta käyttöön.muutenhan tuo tuntui toimivan samoin kuin vanhakin ja käyttöliittymä tuntuu niin fiksulta että pisti mietityttämään josko hommaisi tuollaisen myös itselle.vanha kun on vähän aneemisen oloinen.voisko olla että sulla olis tosiaankin poksis jokin vika
Jake Kirjoitettu 24. Kesäkuuta, 2005 Kirjoittaja Kirjoitettu 24. Kesäkuuta, 2005 Onko trigger edge "falling"? Mikä on trigger angle (=pick-up anturin ennakko)? Paljonko on ennakkoa, jos otat ennakonsäätöpiuhan irti? trigger edge on falling. trigger angle on 60. Pitääpä kattoo mitä ennakkoa näyttää kun ennakonsäätöpiuha on irti.. Toivottavasti toi ei oo rikki. Toimii muuten ok, että oletan jotta sytkäsäädöissä on jotain häikkää.
Jake Kirjoitettu 2. Heinäkuuta, 2005 Kirjoittaja Kirjoitettu 2. Heinäkuuta, 2005 nyt siis käänsin jakajaa sen verran että trigger edge on 81 astetta. Toimii yläkiekoilla paremmin. Vastaavasti alempana tuli mukaan nykimistä ja kiekkamittarin neula pompahtelee rauhattomasti välillä tyhjäkäynnillä.
xaekx Kirjoitettu 2. Heinäkuuta, 2005 Kirjoitettu 2. Heinäkuuta, 2005 Oletkos jo tsekannut sen ennakon, kun on säätöpiuha irti? Mulla on muuten trigger angle 78 astetta, ei voi olla yhtään enempää tai rupeaa käymään huonosti. Koita laittaa vaikka 77-78 astetta trigger angleksi ja laita perusennakko mielellään 0 asteeseen.
Jake Kirjoitettu 3. Heinäkuuta, 2005 Kirjoittaja Kirjoitettu 3. Heinäkuuta, 2005 muutin sen 70 asteeseen ja ihan kun kävis paremmin.. tiiä sitte kuvittelenko vaan. En oo kattonu ennakkoa piuha irti. Koitin mutta sammuu heti.
Crisis Kirjoitettu 4. Heinäkuuta, 2005 Kirjoitettu 4. Heinäkuuta, 2005 Laita jotain läppärungon kaasuvivun väliin niin että saat kierroksia noin 2000.. Sitten piuha irti. Ei varmasti sammu. Jos sammuu niin on ihme. Tosin mun 383:nen sillon meinasi keittää kun säädin jakajan 0* kuten commander suositteli. Lämpeni kone todella nopeasti kun ei ole ollenkaan ennakkoa. Heti kun sain ennakkoa enemmän niin lämmöt tippu silmissä.
kj Kirjoitettu 30. Marraskuuta, 2005 Kirjoitettu 30. Marraskuuta, 2005 tuommoseen törmäsin overdrivellä.haltech/hei jakaja No yritetään selittää. Kun Haltechin ohjelmassa on perussytytysennakon säätö, joka tunnistaa alkuperäiseltä virranjakajan anturilta sykkeen lisäten siihen oman viiveensä. Laskee siitä sitten sen ohjelmoitavan sytytyshetken, jonka seurauksena virranjakajan pyörijä ei enää kohtaakaan kannessa olevaa nastaa enää samassa kohdassa, kuin aiemmin omalla tietokoneella lasketussa sytytyshetkessä. Seurauksena on, että suurilla ennakoilla ja kovassa moottorin rasituksessa (suurella vaihteella kiihdytettäessä) kipinä ei enää jaksakaan loikata pyörijästä kannen nastaan. Virranjakajan akselilla olevaan alkuperäisen pyörijän kiinnityksen viereen voi hitsata pienet rautapalat, johon voi porata uudet paikat pyörijän kiinnitysruuveille. Oikean paikan läytämiseksi tarvitset yhden ylimääräisen virranjakajankannen ja ennakonsäädöllä varustetun ajoituslampun. Virranjakajankanteen porataan noin 10mm reikä vaikkapa ykkössylinterin johtonastan alapuolella, sellaiselle korkeudelle josta näkee pyörijän liikkeen virranjakajan sisällä. Sitten ajoituslamppu ykkössylinterin johtoon, moottori käytiin ja etsimään ajoituslampun säädöllä pyörijä osumaan keskelle kannen nastaa sytytyshetkellä. Jos esimerkiksi perusennakko on 10 astetta ja maksimi ennakko 40 astetta, pitäisi 25 asteen ennakon kohdalla kampiakselilta katsottuna pyörijän olla vastaavasti sen edellä mainitusta reiästä ajoituslampulla katsottuna olla reiän keskellä. Jos ei ole, voi nyt sillä ajoituslampun säädöllä katsoa miten monta astetta ja mihin suuntaa pyörijää pitää siirtää siellä virranjakajan akselilla saadakseen pyörijän keskelle. Aiempien kokemusten perusteella pyörijän kiinnityspistettä joutuu siirtämään noin 10mm. koko tarna tuolla http://www.overdrive.fi/forum/viewtopic.php?t=25908&highlight=haltech olisko kenelläkään ahdin/haltech omistajalla heittää karttaa säädöistä vertailupohjaksi?tilaan kohtapuoleen haltecin omaan laitteeseen,olispahan jonkin näköistä mallia alkusäätelyyn. ja vielä v8:sin jutussa 4/2000 (camaro projekti) suosittelivat käytettäväksi bosch puolaohjausta hei jakajan kanssa.kokemuksia?
TA 90 Kirjoitettu 7. Joulukuuta, 2005 Kirjoitettu 7. Joulukuuta, 2005 Onkos muilla kokemuksia crank triggeristä? Sain hyvän neuvon jo ennen haltechin asennusta että sillä sais nuo sytty-ongelmat korjailtua..? Esim. MSD:llä on valmis setti.
Jake Kirjoitettu 7. Joulukuuta, 2005 Kirjoittaja Kirjoitettu 7. Joulukuuta, 2005 kaikki setit ei toimi suoraan. e6gmx:lle pitää olla 8 hampainen triggeri-levy. Ainakin näin meinasivat haltekilla.
Guest pile Kirjoitettu 8. Joulukuuta, 2005 Kirjoitettu 8. Joulukuuta, 2005 kaikki setit ei toimi suoraan. e6gmx:lle pitää olla 8 hampainen triggeri-levy. Ainakin näin meinasivat haltekilla. ei pirä paikkaansa joko antoivat väärää tietöa tai sitten oot suomentanut väärin nythän ei puhuta jakajasta.
Jake Kirjoitettu 8. Joulukuuta, 2005 Kirjoittaja Kirjoitettu 8. Joulukuuta, 2005 No hyvä jos toimii tavallisillakin. Kokeilkaas niin nähdään miten käy. Näin vastasivat kun kysyin voiko käyttää triggerisysteemiä.
406cid Kirjoitettu 8. Joulukuuta, 2005 Kirjoitettu 8. Joulukuuta, 2005 Onkos muilla kokemuksia crank triggeristä? Sain hyvän neuvon jo ennen haltechin asennusta että sillä sais nuo sytty-ongelmat korjailtua..? Esim. MSD:llä on valmis setti. Tässä yksi MSD:n ohje cranktrigger + jakajasysteemin pyörijän ajoittamisesta : http://www.msdignition.com/pdf/tech%20bulletins/tb_rotor_phasing.pdf Eli karkeasti ottaen pyörijän kontakti pitäisi olla keskellä tulpanjohdon kontaktia (jakajan kannen ulkokehän yhtä napaa, esim 1. pytyn) silloin kun ennakkoa on puolet maksimiennakosta
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään