Jump to content

-98 TA etuvilkut ja -parkit ei toimi


Recommended Posts

Kirjoitettu

Amerikan ostoksen pitäis tehdä valomuutoksia, mutta vilkut edessä ei toimi, ei hätävilkut eikä viiksestä. Pitääkö vilkut toimia oranseissa etusivu valoissa ja siinä parkkivalon näköisessä?

 

Myöskään parkkivaloja ei pala edessä, liittyiskö viat yhteen. Parkitko kun laittaa päälle niin valot nousee ylös mutta valoja ei koko keulassa.

 

Ja toinen lampun nosto moottori jää vielä hurraamaan, missähän vika?

 

Kyllä tuntuu olevan laitettavaa.

 

Saispa edes joihinkin näistä neuvoja ;)

Kirjoitettu

alunperin parkki ja vilkku on siin etunurkas olevas kellertäväs muoviumpiossa.

 

joku sähkökummajainen siel on sama maadotus niil on ja samas kakas lankases polttimos toimiiva. luukkujen ei kuulu nousta kun käännät pelkät parkit päälle nousee vasta ku ajovalot kääntää päälle.

 

nostomoottorin rutina viittaa moottorin hamamspyörän huonoon kuntoon, moottori irti, puukolla saa varovasti kammettua auki ja joko siirtää pyörää uuteen kohtaan tai vaihtaa joko muoviseen niinku alunperin tai alumiiniseen/messinkiseen tarvikkeeseen mikä kestää hommas paremmin, sit liimaa kotelon takas kii vaik pikaliimalla ja taas toimii.

 

olisko noista jotain apua ja toivottavasti en puhu ihan läpiä päähän ku on taashetki menny edellisestä linnun lampun moottorin operoinnista ;)

Kirjoitettu

Kiitos Mikke neuvoista!

Se helpottaa kun saa vinkkiä mikä valo missäkin pitäis loistaa...

 

Onko alunperin niin, että parkki on valkoinen ja samassa lyhdyssä alkaa vilkkumaan "valkoinen" valo kirkkaampana?

Tuotahan ei rekisteröintikatsastuksessa hyväksytä kun kyseessä yksittäistuonti eikä muuttoauto...

Nappasin irti ne kirkkaat umpiot ajovalojen alta, vettä tuli suunnillen tilavuuden verran joten ei ihme ettei ole pelannut. Mittasin yleismittarilla johdoista ja parkki ja vilkkuhan siellä ois pitänyt olla.

Oisko tuohon kyseiseen umpioon mahdollista upottaa joitain E-merkinnällä olevia tuikkuja jotta sais kirkkaat parkit ja keltaisen vilkun vilkkuun ko. lyhdyssä?

 

Joo, ajovalot kyllä nousee parkkivalo asennossa, mitähän kytkennässä on vikaa.

 

Lampun hammaspyörä pitänee ostaa, jahka löytyis paikka mistä tilata. oisko vinkkiä...

  • 3 weeks later...
Kirjoitettu

Aiempaan kysymykseen, hehkut oli palanut. Siis parkit ja vilkut ( umpiot täynnä vettä)

 

Kyhäsin eteen valoja...

Tarkoitus oli laittaa  parkin ja vilkun niihin alkuperäsiin umpioihin. Parkin laitoin erillisellä polttimolla, eli tikkasin umpioon ylimääräisen reiän johon valkoinen parkkivalo tuli, alkuperäiseen parkki/vilkku reikään hain romikselta uuden kannan johon laitoin vilkun polttimon. Johdothan tuli valmiiksi ko. umpioon, vain maajohto piti jakaa. Alunperinhän noissa on on ollut valkoinen parkki joka on alkanut vilkkuun kirkkaampana (kaksi lankainen hehku) mutta valkoinen suuntavilkkuhan ei kelpaa.

Kokeilin kumpaakin puolta erikseen, että toimii parkki ja vilkku. Tein johdot valmiiks ja testasin kokonaisuutta. Sitten alkoikin vastustaan...

Oikealle kun laittaa vikun päälle niin sehän vilkkuu, mutta vasen syttyy palamaan. ja toiselle puolella päin vastoin. Eli ikään kuin ulkokurvin ojavalo.

Kuuluuko niiden noin toimiakin?

 

Kirjoitettu

Nyt kun tutkin tarkemmin...

Lisäyksenä: auto käynnissä.

Valokatkaisija 0 asennossa etuvilkut palaa päällä.

Parkki asennossa myös parkkivalot syttyy lisäksi, luukkulamput pyörähtää auki mutta ajovalot ei syty.

Ajovalot kytkettynä, ajovalot syttyy, nytten nuo vilkut sammuu ja parkit palaa.

 

 

Kaksi vikaa. Luukut nousee lian aikasin

Vilkut palaa 0 aseenossa ja parkeilla, toimivat kyllä vilkkuinakin eli alkavat vilkkuun viiksestä käännettäesä oikeaan suuntaan.

 

Miten tätä lähtis purkamaan?

 

 

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...