Jump to content

Camaro 2.8 käynnistyy huonosti lämpimänä


Recommended Posts

Kirjoitettu

Eli kyseessä on '86 2.8 multisport camaro. Kylmänä käynnistyy pirun hyvin, mutta lämpimänä saa startata vähän aikaa ennekun käynnistyy. Tänään huomasin vielä että kun lämpimänä käynnistää niin alkaa bensa haisemaan eli saa siis liikaa ainetta. Mistä lie mahtaa johtua? Yritin selailla vanhoja aiheita mutta en huomannut samanlaista.

Kirjoitettu

Kovasti viittaisi vuotavaan / vuotaviin ruiskusuuttimiin.

Bensan kulutus kasvussa, onko auto seissyt talven jne..? tarkennukset tervetulleita.

 

Käytä hakua vuotava suutin sivustolla tai muuta vastaavaa niin löydät lisää juttua aiheesta.

Bensanpainemittarilla sais selvyyttä siihen asiaan ja mikäli asut hki lähistöllä niin voin mitata sen vikamahdollisuuksien pois sulkemiseksi.

 

 

Kirjoitettu

Ei bensankulutus ainakaan vielä päätä huimaa, pyörii siinä 7-8 L/100 km matka-ajossa. Auto ollu mulla vasta viikon, ei sen kummempaa tietoa historiasta kun kuulemma ajossa ollu koko ajan ainakin viimeiset kaksi vuotta. Ed.omistaja katsasti auton pari viikkoa sitten ja sanoi (ei ollu katsastuslappua tallessa) että päästöt oli hyvät.

 

Sen olen myös huomannut, että kun kaasua painelee niin kierrokset tavallaan "jäävät" hetkeksi ylös ennen kun laskeutuvat. Hyvin moottori muuten kyllä tuntuisi toimivan.

 

Onko miten iso homma vaihtaa ne ruiskusuuttimet? Missä se ecm lämpöanturi muuten sijaitsee? En asu lähellä Helsinkiä, Kuopion kupeella majailen. Kiitoksia vastauksista!

Kirjoitettu

Kutoskoneisesta en ole varma, mutta lämpöanturi on imusarjassa koneen edessä v8 koneissa termostaatin sisääntulon liittimen vieressä (2 napainen liitin imusarjassa).

Jos päästöt ok niin sitten ei tulisi ensimmäisenä mieleen suutin vika, johon bensan tuoksahtaminen viittaisi.

Itse suuttimet olisi iisi vaihtaa ja ne törröttää siinä imusarjassa sähköjohtojen päässä bensakiskoissa.

Kirjoitettu

Täytyy huomenna katella jos löytys se anturi. Tai no, eipä siitä kyllä päälle päin näe jos siinä vika sattus olemaankin  ::) Pystyykö sitä muuten esim. puhdistamaan tai jotain?  Pitää lukea vikakoodit jos sieltä jotain paljastuis..

Kirjoitettu

Kyllä tuntuisi pelaavan ihan hyvin, mietityttää vaan kun puskee sitä bensan hajua lämpimänä käynnistyksen jälkeen ja kun joutuu vähä aikaa sahaamaan ennenkun lähtee tulille. Käynnistymistä kyllä auttaa kun polkasee starttauksen aikana kaasua.

Kirjoitettu

On kyllä kaikki oireet klassiseen vuotavat suuttimet-syndroomaan.

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...