Jump to content

nokkakepin toleranssit


Recommended Posts

Kirjoitettu

tuos eilen kun laitoin autoon uutta nokkaa niin tuli mittailtua nokan keskinäisiä nosto eroja ja olivat yllätävän suuria suoraan nokalta nitattuna suurimman ja pienimmän noston ero oli 0,8mm . 1.5:n vipusuhteellakin tuo tekee venttiilillä yli millin eroja. näitä keppejä oli kolme gta:n oma ja kaksi granen ja kaikissa oli heittoja toki tuo alkuperäinen on ajettu lähes 50000 mil kun taas nuo toiset on uusia

Guest DARK FIREBIRD
Kirjoitettu

Lohkossakin oli kauheita heittoja ja palotilat heitti kanssa.Kyllä se jenkki tekee vaan sinnepäin,ei maha mitään.

 

 

Kirjoitettu

nyt kun kehais niin vois pyöritellä konetta ja katella mitkä on asteikstuksen ero onko lähelläkään mitä luvataan ja paljonko on keskinäiset erot

Guest DARK FIREBIRD
Kirjoitettu

HUI jos nekin on metässä.Kohta pitää vetää nokka ulos ja teettää "oikea" nokka-akseli.

 

Noissa LT1:n kansissa on vakiona seetien syvyydetkin on noin 1,5mm sisällä.

Että on tarkkaa työtä ???

Kirjoitettu

on vain tuo asteistuksen mittailu sen verran kova työ että saattaa tälläerää jäärä tekemättä.

Kirjoitettu

HUI jos nekin on metässä.Kohta pitää vetää nokka ulos ja teettää "oikea" nokka-akseli.

 

 

Vaikka teettäisit "oikean" kepin niin samat toleranssit siinäkin olisi. Ei muutaku työkalut kondikseen ja opettelemaan nokan asennusta ja siinä riittääkin sitten tekemistä jos haluaa tehdä oikein piNpan päälle. Aika oma taiteenlaji sekin eikä ihan sellanen että lyödään keppi sisään, katotaan täpät kohdakkain ja eiku baanalle. Toimii se niinkin mut täytyy nostaa hattua noille guruille jotka jaksavat hieroa keppejään tunteja ennen kuin on "hyvä".

Kirjoitettu

kyllähän nokka pitää aina ajoittaa ja nuo mittaukset osoittaa kuinka tarpeellista se on.

se taas että jos keppi saadaan ns. tehtaan arvoihin niin ei "välttämättä" ole se paras kohta mutta se antaa hyvän lähtökohdan.

se vaan että meillä tuo keppi on niin pirun hyvin piilos että harva kaveri sitä ajoitusta kokeilee säätää moniotteeseen.

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...