TimoTJP Kirjoitettu 25. Helmikuuta, 2014 Kirjoitettu 25. Helmikuuta, 2014 Mitäs mieltä olette tälläsestä sarjasta?http://www.ebay.com/itm/GT45-22PC-TURBO-CHARGER-KIT-MANIFOLD-OIL-FEED-LINE-CHEVY-SMALL-BLOCK-SBC-CAMARO-/281272162592?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item417d209920&vxp=mtr ei oo pahoissa hinnoissa jenkkilän päässä noi ja näkyy turbotkin olevan ihan kohtuu hyvää tavaraa. Tossa sarjassa on melkein jo kaikki mitä tarvii bensan paineen säätimistä lähtien. Jos tollasella setillä ottas maltillisesti tehoa ulos nii kestääkö vakio kone sitä vai pitääkö vaihdella jo kaikki romut koneeseen? Mulla uudelleen rakennettu kone ja olis kiva sitä hieman potkaista päähän Onkohan noi sarjat ihan romuja vai toimivia? Onko kellään omaa kokemusta vai mutu tuntumaa vaan?
Puuhis Kirjoitettu 25. Helmikuuta, 2014 Kirjoitettu 25. Helmikuuta, 2014 ihan utopistiset noi toimituskulut
TimoTJP Kirjoitettu 25. Helmikuuta, 2014 Kirjoittaja Kirjoitettu 25. Helmikuuta, 2014 Mihin hintaan tuollasen setin sais sit sieltä jne? Mites ton vakio LT1 kestävyys turbon kanssa mahtaa olla miedoilla paineilla?
Nupa Kirjoitettu 25. Helmikuuta, 2014 Kirjoitettu 25. Helmikuuta, 2014 STS teki joskus takaturbosarjaa LT-koneisiin ja muistaakseni se oli ns. "bolt on" ... ton linkin mukaan ei sovi LT1-koneeseen, tiedä sit minkä takia ei sovi.
TimoTJP Kirjoitettu 25. Helmikuuta, 2014 Kirjoittaja Kirjoitettu 25. Helmikuuta, 2014 STS teki joskus takaturbosarjaa LT-koneisiin ja muistaakseni se oli ns. "bolt on" ... ton linkin mukaan ei sovi LT1-koneeseen, tiedä sit minkä takia ei sovi. joo niiltä saa vieläkin sitä takaturbo sarjaa 4500$ hintaan ja pitäis olla bolt on tyyppinen ratkaisu...melkoinen hinta lappu on lätkästy kyl moiselle setille yhdellä turbolla...jää kyl ostamatta tolla hintaa
Blower Kirjoitettu 26. Helmikuuta, 2014 Kirjoitettu 26. Helmikuuta, 2014 joo niiltä saa vieläkin sitä takaturbo sarjaa 4500$ hintaan ja pitäis olla bolt on tyyppinen ratkaisu...melkoinen hinta lappu on lätkästy kyl moiselle setille yhdellä turbolla...jää kyl ostamatta tolla hintaa Turbo maksaa 700 - 1500 €. Wastegate maksaa 300 - 600 € Dumppi n. 100 € Välijäähdytin 100 - 300 € Lisäksi pakosarjat, pakoputki, ahtoputket, öljynkierto, ilmasuodatin yms... Kyllä siitä toi 4500$ äkkiä tulee oikeilla osilla. Jos korvaat kaikki kiinaosilla niin esim. turbon, wastegaten ja dumpin hinnan saa kertoa luvulla 0,2 Siksi toi ebayn setti on niin edullinen. Huomioi vielä, että se ei ole bolt on setti. STS on bolt on, mikä tarkoittaa, että sulle on kaikki mietitty valmiiksi = tuotekehitys (lisää hintaa sekin) Ei prochargerin ahdisetitkään sts:ssää halvempia ole.
TimoTJP Kirjoitettu 26. Helmikuuta, 2014 Kirjoittaja Kirjoitettu 26. Helmikuuta, 2014 Joo ihan totta turiset kyllä että tossa olis kaikki valmiiksi mietittynä ja tulee ohjeiden kanssa jne joten asennus sujuu vaikka itseltäni tarvii laittaa toi takaturbo setti vakavaan mietintään
mikke Kirjoitettu 26. Helmikuuta, 2014 Kirjoitettu 26. Helmikuuta, 2014 STS teki joskus takaturbosarjaa LT-koneisiin ja muistaakseni se oli ns. "bolt on" ... ton linkin mukaan ei sovi LT1-koneeseen, tiedä sit minkä takia ei sovi. no tohon sopimattomuuteen tulee ekan mieleen ku kattoo pakosarjaa et turbo olis just 2 pakoaukon päällä ni törmäyskurssilla on melkonen määrä tavaraa ku kaikki apulaitteet on just siinä kulmassa tos LT koneessa kun ne SBC:ssä on enempi ympäri koneen etupäätä, jos toi kuva osista nyt pitää suunilleenkaan paikkansa
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään