TPI-5.0 Kirjoitettu 18. Kesäkuuta, 2014 Kirjoitettu 18. Kesäkuuta, 2014 Onkohan tuo mun regu sökönä kun ruuvia kääntäessä ei oikein tahdo paineet nousta?Paljos vakio bensapumppu antaa painetta? Tyhjäkäynti humppaa ja pintakaasulla 50-60 km vauhdissa nykii.Täyskiihdytyksellä paikaltaan ja kaasua painettaessa reilusti vauhdissa ei mitään ongelmaa.Myöskin kylmänä saa sahata että lähtee käyntiin.Sitten myös kylmänä kun ajelee niin kaasua painaessa nuupahtaa niinkuin henki katoaisi koko koneesta.Hetken kun ajelee niin tämä ongelma poistuu.
Fenix Kirjoitettu 19. Kesäkuuta, 2014 Kirjoitettu 19. Kesäkuuta, 2014 Paine nousee/laskee hitaasti eli aika monta kierrosta joutuu ruuvia kiertää regusta. Vakiona paine on bensakiskosta mitattuna alipaineletku regulta irroitettuna 42psi ja letku paikoillaan 36-37psi.
TPI-5.0 Kirjoitettu 20. Kesäkuuta, 2014 Kirjoittaja Kirjoitettu 20. Kesäkuuta, 2014 Ok.Nyt siellä on 3,5 baria (50psi) eli taitaa olla hiukkasen liikaa Leimalla HC päästöt oli noussut edellisvuoden 150.sta 450.een eli olisko noissa paineissa syy että kulkee hieman rikkaalla.Voiko se nypytys pintakaasulla johtua tästä?
Fenix Kirjoitettu 20. Kesäkuuta, 2014 Kirjoitettu 20. Kesäkuuta, 2014 Nypytys johtuu jostakin muusta syystä kuin paineesta. Tuota 50psi painetta käytetään lisä tehon tavoittelun takia ja on mahdollista että se nostaa aavistuksen päästöjä. Mutta kyllä se syy nypytykseen ja kohonneisiin päästöihin on jossakin muualla. Tuossa vielä linkki paine/teho keskusteluun. http://forum.f-bodyfinland.com/Yabbse/index.php?topic=7143.15
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään