TA 90 Kirjoitettu 2. Marraskuuta, 2005 Kirjoitettu 2. Marraskuuta, 2005 Kokemuksia, näkemyksiä stealth ramista??
xaekx Kirjoitettu 2. Marraskuuta, 2005 Kirjoitettu 2. Marraskuuta, 2005 - yksinkertainen, ei ole "satoja" ruuveja ja tiivisteitä niinkuin TPI:ssä - virtaa hyvin, ei jää imusarjasta kiinni koneen ilmansaanti - antaa hyvät tehot yläkierroksilla - syö hieman alakierrosvääntöä TPI:hin verrattuna
Jarno Kirjoitettu 3. Marraskuuta, 2005 Kirjoitettu 3. Marraskuuta, 2005 tommonen löyty nopeesti... http://store.wpsracing.com/ch2630pphin3.html
Soppa Kirjoitettu 3. Marraskuuta, 2005 Kirjoitettu 3. Marraskuuta, 2005 Jos on valmiina TPI-kone, ei tartte kuin pelkän imusarjan ja bensakiskot. TPI:nkin kiskoista tosin pystyy muokkaamaan. Summitilla näyttäs olevan imusarja noin $300 ja bensakiskot $175.
Samppa383 Kirjoitettu 3. Marraskuuta, 2005 Kirjoitettu 3. Marraskuuta, 2005 Pali siihen sit tulee muita kuluja päälle? Niinko toimitus ym. muut kulut?
Guest pile Kirjoitettu 3. Marraskuuta, 2005 Kirjoitettu 3. Marraskuuta, 2005 tuohan toimii kisakäytössä ihan ok mutta kadulle saattaa olla vähän huono vaihtoehto tuon huonon alaväännön takia. toki edullinen hinta taas omalta osaltaan puoltaa valintaa. saa halvalla ns."viriosaa"
Msk383 Kirjoitettu 3. Marraskuuta, 2005 Kirjoitettu 3. Marraskuuta, 2005 Mihinkäs koneeseen toi olisi tulossa? SR toimii aivan hyvin kadullakin normaalissa kaupunkiruisailussa mutta kannattaa sit tehdä muutakin kuin vaihtaa pelkkä imusarja niin ei tule puutetta alaväännöstä.
Soppa Kirjoitettu 4. Marraskuuta, 2005 Kirjoitettu 4. Marraskuuta, 2005 Kyllä sitä alavääntöä on ihan mukavasti riittänyt tuon stealthramin kanssakin.
TA 90 Kirjoitettu 7. Marraskuuta, 2005 Kirjoittaja Kirjoitettu 7. Marraskuuta, 2005 Mihinkäs koneeseen toi olisi tulossa? SR toimii aivan hyvin kadullakin normaalissa kaupunkiruisailussa mutta kannattaa sit tehdä muutakin kuin vaihtaa pelkkä imusarja niin ei tule puutetta alaväännöstä. No tuota.. 383:n tuossa kasailin uusilla osilla ja kannetkaan ei ihan paskat ole. Kaipa se tuollaseen sopisi jotenkin? On vaan järkevän hintanen sarja. Miten helvetissä joku on saanut TPI:n bensakiskot sopimaan??? Soppako niin on tehnyt? Joku letkuvirityskö?
Soppa Kirjoitettu 7. Marraskuuta, 2005 Kirjoitettu 7. Marraskuuta, 2005 Mulla on Stealthin omat kiskot. Msk383 tais modata TPI:n kiskoista...
Msk383 Kirjoitettu 7. Marraskuuta, 2005 Kirjoitettu 7. Marraskuuta, 2005 Joops, itse kikkailin tpi'n kiskot paikoilleen kun en kehdannut ostaa holleyn omia. Työtähän siitä tuli muutama tunti + muutama euro pa-liittimiin ja reguun. Taitaa tulla helpommaksi ostaa suoraan ne omat kiskot . SR toimii 383:ssa aivan loistavasti, ei voi valittaa ollenkaan!
HappyHippie Kirjoitettu 7. Marraskuuta, 2005 Kirjoitettu 7. Marraskuuta, 2005 Tollaista 383 + sr + ahdin hässäkkää mäkin olen haaveillut
Crisis Kirjoitettu 16. Marraskuuta, 2005 Kirjoitettu 16. Marraskuuta, 2005 Toimii ilman ahdinta kyllä vallan mainiosti. Harmi ettei sitä konetta päässyt koskaan mittaamaan millään niin en voi väittää tehoista mitään.. Heräs kivasti jo 2500rpm tietämillä joten ei 383:sessa ollu alavääntöä hirveesti uhrattu. Kiers napakasti sinne 6500 paremmalle puolelle
TA 90 Kirjoitettu 17. Marraskuuta, 2005 Kirjoittaja Kirjoitettu 17. Marraskuuta, 2005 Toimii ilman ahdinta kyllä vallan mainiosti. Harmi ettei sitä konetta päässyt koskaan mittaamaan millään niin en voi väittää tehoista mitään.. Heräs kivasti jo 2500rpm tietämillä joten ei 383:sessa ollu alavääntöä hirveesti uhrattu. Kiers napakasti sinne 6500 paremmalle puolelle Nam.. Nyt nakottaa stealth rami koneen päällä! Ja vasta keväällä pääsee koittaan. :'( Täytyypi koittaa laittaa tuonne rojektiosiolle kuvia. Myös juuri valmistuneista turvakaarista.
Antti Kirjoitettu 28. Huhtikuuta, 2006 Kirjoitettu 28. Huhtikuuta, 2006 Mitenköhän olennaisesti stealth ramin korkeus vaikuttaa ahtimen käyttöön (procharger). Olishan tollanen poikaa mutta milläs käännät 'putkia.' Mitä kuvista nähnyt niin ei taida vakio pellikään mahtua enään kiinni ? - nyt ottaa jo hippasesti ahdin peltiin kiinni. ahdasta on... http://atjw.sigmatic.fi/antti/Ponu/kone.jpg
balez Kirjoitettu 28. Huhtikuuta, 2006 Kirjoitettu 28. Huhtikuuta, 2006 onkos tosta isommasta ilman suodattimelle menevästä putkesta ja vapaa virtaus suotimest ollyt hyötyä...? ajattelin jos ite laittelis kans ja mitäs sellane kustantaa?
Antti Kirjoitettu 28. Huhtikuuta, 2006 Kirjoitettu 28. Huhtikuuta, 2006 Hinnasta en tiedä kun tuli föönin mukana. Sijotuspaikka on kuitenkin väärä (kuumin kohta konehuoneessa), mutta kun ei ole tilaa viedä viileämpään paikkaan, niin en oikeen tiedä ajaako se muuta kuin ilman puhdistamisen asiaa.
Karppa Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2006 Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2006 onkos tosta isommasta ilman suodattimelle menevästä putkesta ja vapaa virtaus suotimest ollyt hyötyä...? ajattelin jos ite laittelis kans ja mitäs sellane kustantaa? Siis tota toi isompi putki tulee välijäähyltä ja vapaavirtaus-suodatin on ahtimen imupuolella ,on hyötyä ja kustantaa about 4000e . Ottaako AnTillakin remmi ylävesiletkuun kiinni,kattelin vaan noita virityksiä.Itte huomasin dynossa että koko moottoripaketti nojaa pirusti eteenpäin kun koneelle annetaan kenkää.Oiskohan laatikon takakannakkeen kumi väsyny,murtunu se ei ainakaan ole.
balez Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2006 Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2006 jAa jaa... no sellanen sit mullekki ku niin edullinen on
Karppa Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2006 Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2006 Jep ,sporttiauto niitä myy,mut jos haluat pelkän K&N vapaavirtausputsarin niin se ei varmaan hirveen montaa kymppiä maksa,kysy vaikka US partsilta.
balez Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2006 Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2006 jep...toivotaa ettei vaan nälkä kasva syödessä aluks piti riittää ihan vakiona toi mut nyt jo tahtoo lisää tapahtumaa konehuoneesee
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään