Jump to content

Sisäpuolen ovenkahvan korjaus/liimaus


Recommended Posts

Kirjoitettu

Elikkä 3gen Camaron sisäpuolen ovenkahvojen "nahka"-päällysteet repsottavat häiritsevästi.

 

Joten tiedustelisin millä liimalla/tökötillä ne saisi kiinnitettyä? Perus kontaktiliimalla koitin fiksata mutta ei kestänyt kun nahka/vaahtomuovitäyte on niin vääntynyt.

 

Thirdgenillä oli niksinurkassa että laittaa puulevyn-palasen päälle ja puristimilla kiinni kunnes on kuivunut, mutta käytetystä liimasta ei mainittu.

 

Kiitos.

 

 

 

 

Kirjoitettu

Uutta kehiin vaan.

Muistaakseni jollain epoksilla nuo jo kertaalleen liimasin uusiksi, jos ei oo kestänyt niin tuskin se sitten kestää...

Kirjoitettu

Jos nyt kylmästi vaan koittaisi putsata vanhat liimat pois ja Sikaa tms. rakennusliimaa väliin. Kestää jos kestää.

 

Jos irtoaa niin laittaa sitten farkkuliiviprojektista yli jääneillä kartioniiteillä se nahka kiinni.  \m/ Vaikkei sekään mun ideoinnilla tietenkään kestäisi.  :D

Kirjoitettu

sika tai vastaavat asennusliimat ei kuivu kovin tiiviis tilassa ku reunoiltaan mitkä ilman kanssa kosketuksessa.sanosin et älä koita,on vielä juhannuksenaki kyynärpää liimas.konua kumpaanki pintaan ja kun kuiva,läntää yhteen,vois jotenki toimia.

Kirjoitettu

Kontaktiliimalla uusi yritys. Jospa pysyy paremmin kun antaa riittävän kauan kuivua. Viimeksi kun oli kova kiire ruuvata takaisin kiinni.

 

Tuki-listaa kun piti lyhentää perinteisesti astumalla sen päälle, niin eiköhän se sitten ponkaissut kynnykseltä suoraan polveen ja katkesi myös siitä kohtaa. Hetken kyllä tuntui polvessa kun vähän tiiviimpi purulevyn siivu napautti siihen.

Kuvasta näkee miten pitempi lista on katkennut molemmista päistä.

 

Saa nyt tossa töissä kuivua rauhassa. Jostain luin että jonkun merkkinen kontaktiliima vaatii 7 päivää kunnes on täysin kovettunut?

SAM_2552yu.jpg.793bd1c30b0db7079692d8a7c3d0b05c.jpg

Kirjoitettu

Pikaliima olis ollut nopein ja helppoin. Meikä korjas repsottavan keskikonsolin pikaliimalla ja hyvin on kestänyt.

Kirjoitettu

On tässä nyt pari kuukautta vielä aikaa ajokeleihin niin ei ole kiirettä liiman kuivumisella.

Voinee pikaliimalla sitten viimeistellä nahkapäällysteen kantin kiinni muoviin. Jos nyt kerrankin koittaisi tehdä kerralla kunnolla.  :)

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...