Pasikiainen Kirjoitettu 20. Helmikuuta, 2015 Kirjoitettu 20. Helmikuuta, 2015 Moi, täältä varmaan Camaro/Firebird tietämystä löytyy, joten päätin täältä kysellä. Eli Cutlassiin on tulossa nyt nuo levyt taakse, ja suurin ihmetyksen aihe on käsijarru. Meneekö toinen käsijarruvaijeri akselin alta, ja toinen yläpuolelta tai muuta vastaavaa? Huomasin nimittäin että satulat ovat identtiset. Myös jarrukilvet on identtiset... Jos jollain on tuommosen korjaussarjaa niin tarttisin yhen, 1,875" boorilla on sylkkä. http://i372.photobucket.com/albums/oo168/PTCruiser2002/1970-1981TransAmCamarorearendhousing-1.jpg Jostain luin että noi olis jotkut ysipultin takajarrut, saakohan noita mitenkään sovitettua Cutlassiin, siinä on kymppipultti c-clipsi perä... Yhessä kuvassa googlessa toinen satula oli akselin etu- toinen takapuolella. Melkoisen jännittävää. Luin jostain et noi olis 70-81 vuoden Trans Amin/Z28 takajarrut? Iibeissä kuitenkin myydään vastaavia satuloita 3gen Camaron satuloina, mulla on toi 426 casting number. http://www.ebay.com/itm/Disc-Brake-Caliper-Friction-Ready-Rear-ACDELCO-PRO-DURASTOP-18FR790-Reman-/331458252248?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Model%3ACamaro&hash=item4d2c738dd8&vxp=mtr
Z-mo Kirjoitettu 20. Helmikuuta, 2015 Kirjoitettu 20. Helmikuuta, 2015 Sulla on nähtävästi 82-88 3genien delco moraine takajarrut. Satulat tulee tosiaankin siten, että kuskinpuolella on satula takapuolella ja apparin puolella etupuolella. Takapuolella olevan satulan känkkävaijeri tulee akselin yli. Etupuolella olevan satulan känkkävaijeri taitaa lähteä suoraan satulalta, eli ei tee mitään mutkaa taka-akselilla. Jos noi on 9-pulttisesta perästä, niin tarvit jostain 10-pulttisen perän satulan bräketit. -89 muuttu jarrut isommiks ja paremmiks, joten niiden bräketit ei käy. Ei mitään hajua onko 2geneissä noi samat jarrut, en kyllä usko.
Pasikiainen Kirjoitettu 20. Helmikuuta, 2015 Kirjoittaja Kirjoitettu 20. Helmikuuta, 2015 Mulla on noi jarrukilvet+bräcketit jotka tuli noitten satuloiden mukana, ne meinasin sovitella tohon 10 pulttiin. Eipä taida rumpujarru 10 pultissa olla myöskään kiinnikkeitä noille jarrukilville joten lienee sama kummat jarrut sinne sovittaa? Kaipa nuo valurautasatulatkin paremmat on kuin rummut
TransSami Kirjoitettu 20. Helmikuuta, 2015 Kirjoitettu 20. Helmikuuta, 2015 Tollanen juttu tuli joskus vastaan... http://www.hotrod.com/how-to/chassis-suspension/ccrp-1204-budget-gm-rear-disc-brakes-swap-junkyard-builder/
Pasikiainen Kirjoitettu 20. Helmikuuta, 2015 Kirjoittaja Kirjoitettu 20. Helmikuuta, 2015 Juu, mysteeri vaan on et onko noissa samanlainen kiinnitys, kun tuon linkin jarrut on tosiaan ne tuoreemmat alumiini. Jos olisin ollu tietonen et niitäkin on useampaa sorttia niin olisin kyllä metsästänyt pelkästään noita parempia. Mut eiköhän se oldsi pysähdy noilla valurautasillakin
Pasikiainen Kirjoitettu 21. Helmikuuta, 2015 Kirjoittaja Kirjoitettu 21. Helmikuuta, 2015 Siitä se lähtee. Meinasin vähän et jos tekis sillain et laittas satulat molemmat taka-akselin takapuolelle, ja käsijarruvaijerit vaan toinen ylä- toinen alakautta. Eiks se olis aika racing.
Pasikiainen Kirjoitettu 21. Helmikuuta, 2015 Kirjoittaja Kirjoitettu 21. Helmikuuta, 2015 Sit jos jollain on varaston perukoilla yks ehjä liukutappi, ja yks käsijarrun palautusjousi, niin voin jotain vaikka maksaa. Yhestä liukutapista on kierteet hävinny, ja toinen palautusjousi on poikki. Jousihan on n. 11.6cm, ja suht löysä, et jos sattus löytymään niin olis jees
Pasikiainen Kirjoitettu 22. Helmikuuta, 2015 Kirjoittaja Kirjoitettu 22. Helmikuuta, 2015 Luin jostain et nää delco morainet olis ihan paskat jarrut, ja et ollut ongelmia ihan uudesta asti Onko tää nyt sit yhtään järkevä swappi???
Z-mo Kirjoitettu 22. Helmikuuta, 2015 Kirjoitettu 22. Helmikuuta, 2015 Luin jostain et nää delco morainet olis ihan paskat jarrut, ja et ollut ongelmia ihan uudesta asti Onko tää nyt sit yhtään järkevä swappi??? Kyllä ne aina rummut voittaa.
Pasikiainen Kirjoitettu 22. Helmikuuta, 2015 Kirjoittaja Kirjoitettu 22. Helmikuuta, 2015 Hmm.. Vähän kahden vaiheilla miten tän kans tekis, vetarin stefat vuotaa, ja toisessa on jo offset laakeri, et sinne joutus laittaa uudet offset laakerit jotka kestää kuinka kauan? Tai sitten laittaa c-clip eliminaattorit. Mut silloin ei nuo jarrut mahu paikalleen.
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään