Jarkkokarkko Posted March 22, 2015 Posted March 22, 2015 Hei, Karmii kun tuo lihaleikkuri pyörii koneen nokassa, joten haluaisin päivittää tuon jäähdyttimen tuuletuksen. Onko jotain hyviä vinkkejä mitä kannattaisi tehdä? Kokemuksia jostain sähköflekteistä yms? http://i57.tinypic.com/2hnw6dc.png Kiitos avusta!
gmc63 Posted March 22, 2015 Posted March 22, 2015 Hei, Karmii kun tuo lihaleikkuri pyörii koneen nokassa, joten haluaisin päivittää tuon jäähdyttimen tuuletuksen. Onko jotain hyviä vinkkejä mitä kannattaisi tehdä? Kokemuksia jostain sähköflekteistä yms? http://i57.tinypic.com/2hnw6dc.png Kiitos avusta! Tuohan näyttää et olis viskoflekti pyörii vapaana kunnes kone tarvii jäähdytystä
pantera Posted March 22, 2015 Posted March 22, 2015 Sulla on paras flekti nyt. Hommaat puuttuvan tunnelin ja ropelli menee piiloon
Jarkkokarkko Posted March 22, 2015 Author Posted March 22, 2015 Tuohan näyttää et olis viskoflekti pyörii vapaana kunnes kone tarvii jäähdytystä En tiedä sen kummemmin onko viskoflekti vai ei. En ole asiaan perehtynyt ennen tätä ja nyt en pääse tarkistamaan.
jpe Posted March 22, 2015 Posted March 22, 2015 Joo ehdottomasti tunneli tuohon, jäähdytystehokin paranee huomattavasti. Itse laitoin lisäksi pari sähköflektiä etupuolelle puhaltamaan laatikon jäähylle ja syylärille. Saa laittaa kytkimestä käyntiin nuo jos tulee ajeltua kuumalla kelillä jossain hitaassa cruisingissa tai muuten vaan poljettua laatikkoa ja pataa kuumaksi. Edit. Viskoflekti tuon tosiaan on, näkyy tuo visko selvästi kuvassakin. Tsekkaa että alkaa puhaltaa kunolla kun kone lämpeää, yleensä silti jos nuo hajoaa niin lähinnä leikkaavat kiinni ja alkavat pyöriä täysillä kokoajan.
Chonder Posted March 22, 2015 Posted March 22, 2015 Itse laitoin ponuun Haydenin sähköflektit ja ohjaussarjan samalla kun jäähdyttimen vaihdoin. Nämä: http://www.uspartsperformance.fi/hayden-3680-sahko-flekti http://www.uspartsperformance.fi/hayden-3647-sahko-flektin-termostaattisarja Ja kesällä tulee ongelmia, jos ei tuulitunnelia ole tuon alkup. potkurin kanssa ja liian suuri väli syylärin ja flektin välissä.
pantera Posted March 22, 2015 Posted March 22, 2015 Mikään sähköflekti ei puhalla yhtäpaljon kuutoita kun toi orkkispeltiropelli .Viskon toimivuus pitää tarkistaa.
gmc63 Posted March 23, 2015 Posted March 23, 2015 Mikään sähköflekti ei puhalla yhtäpaljon kuutoita kun toi orkkispeltiropelli .Viskon toimivuus pitää tarkistaa. Komppaan m/
Jarkkokarkko Posted March 23, 2015 Author Posted March 23, 2015 Mikään sähköflekti ei puhalla yhtäpaljon kuutoita kun toi orkkispeltiropelli .Viskon toimivuus pitää tarkistaa. Mulla on tuossa autossa kiinni 77 Vanin perus 305 kone ainakin perimätiedon mukaan. Lämpeneminen ei ainakaan viime kesänä ollu mikään ongelma, mutta kaipa sen tuulitunnelinkin vois laittaa. Ei kyllä hajuakaan mistä semmosia kannatta alkaa etsimään. Ameriikoista tulee kohtuullisen jäätävä kokonaishinta tulleineen ja rahteineen päivineen. Onko muuten mitään perää siinä että jos tuon flektin ottaa pois eli korvaa sähkösillä, niin jokunen hevosvoima vapautuis muuhun käyttöön?
pantera Posted March 23, 2015 Posted March 23, 2015 Mulla on tuossa autossa kiinni 77 Vanin perus 305 kone ainakin perimätiedon mukaan. Lämpeneminen ei ainakaan viime kesänä ollu mikään ongelma, mutta kaipa sen tuulitunnelinkin vois laittaa. Ei kyllä hajuakaan mistä semmosia kannatta alkaa etsimään. Ameriikoista tulee kohtuullisen jäätävä kokonaishinta tulleineen ja rahteineen päivineen. Onko muuten mitään perää siinä että jos tuon flektin ottaa pois eli korvaa sähkösillä, niin jokunen hevosvoima vapautuis muuhun käyttöön? Reisinki osien myyjät näin ketoo.... mutta ei ne sähköflektitkään pyhällä hengellä pyöri..
Z-mo Posted March 23, 2015 Posted March 23, 2015 Car Craftin vertailu flekteistä: http://www.network54.com/Forum/215655/message/1066184641/Car+Craft+Cooling+Fan+Dyno+Test Sähköflekti on kevyt, parantaa kierrosherkkyyttä, hiljainen, menee pieneen tilaan, vähentää moottorin tehohäviötä ja sitä myöten vaikuttaa myös bensankulutukseen. Tollasessa -77 305:ssa voimaa tuskin liikaa on, niin kaikki pienikin apu on varmasti tervetullutta.
jpe Posted March 23, 2015 Posted March 23, 2015 Joku 900 sarjan volvon tunneli / sähköflekti romikselta taitaa olla halvin ja helpoin jos sähköföönin haluaa pelkästään.
Marko Posted March 24, 2015 Posted March 24, 2015 Itse laitoin ponuun Haydenin sähköflektit ja ohjaussarjan samalla kun jäähdyttimen vaihdoin. Nämä: http://www.uspartsperformance.fi/hayden-3680-sahko-flekti http://www.uspartsperformance.fi/hayden-3647-sahko-flektin-termostaattisarja Ja kesällä tulee ongelmia, jos ei tuulitunnelia ole tuon alkup. potkurin kanssa ja liian suuri väli syylärin ja flektin välissä. Ton releen laitoin mutta tuulettimeksi hain motonetistä vähän isomman ja halvemmman. http://www.motonet.fi/fi/tuote/480963/Sahkotuuletin-o40cm-imeva
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now