Kolmio Kirjoitettu 28. Huhtikuuta, 2015 Kirjoitettu 28. Huhtikuuta, 2015 Innokas katsastaja ei löytänyt kolmoskoppaisesta Firebirdistäni mitään turvallisuuteen liittyvää huomautettavaa, mutta keksi vanhalle autolle yhden muutosta vaativan lainvastaisuuden: auton parkkivalot ovat perinteisesti keltaiset, kun niiden kuuluisi lain mukaan olla valkoiset. Kyse on siis luukkulamppujen vieressä olevista parkeista, joiden yhteydessä on vilkut. Kertokaapa, oletteko törmänneet tällaiseen virkaintoon aiemmin ja erityisesti, miten olette ratkaisseet tämän aivan perseestä olevan ongelman? Umpioitahan ei kaupan hyllyltä pysty korvata valkoisella versiolla, koska sellaista ei mikään taho ole koskaan tehnyt. Muovilevyä ei myöskään helpolla saa nätisti irti ja korvattua valkoisella, koska se ei ole millään ruuveilla kiinni vaan kaveriksi tarvitsisi Dremelin. Tee se itse -periaatteen ratkaisut lienevät pääasiassa muutenkin hirveän näköisiä. Puhumattakaan jostain peräkärryjen valkokeltaisista valoyhdistelmistä, joilla periaatteessa voisi korvata nuo nykyiset umpiot. Yksi optiohan on tietenkin nykyaikaisten ledivalojen laitattaminen parkeiksi/päivävaloiksi, mutta ymmärtääkseni katsuri haluaa, että parkit pitäisi saada päälle ilman moottorin käynnistämistäkin - tähän ei moni akkuun kiinnitettävä ja sieltä informaation imaiseva ledimalli näytä taipuvan. Tai no ehkä joku asiansa osaava sähkömies pystyisi virittämään ledit toimimaan auton normaaleista valokatkaisijoista, mutta onnistuisiko sekään olettamani edellytys, että ajovalojen päällelaiton jälkeen ledien pitäisi sammua: nythän nuo originaalit parkit palavat samaan aikaan ajovalojen kanssa. Oma lukunsa kanssa on, että parkkiledejä ei taida saada laittaa keulan alle sikäli, että netistä lukemani mukaan ne pitäisi olla vähintään 35 cm korkeudella, ajovaloina saisivat ollakin alempana. Keulan alareuna nimittäin on vain noin 30 cm maasta. Eli ilkeä katsastushenkilö voisi tuonkin kieltää. Ilokseni katsuri laittoi korjausajaksi vain kaksi viikkoa, joten lyhyessä ajassa pitäisi saada ratkaisuja tehtyä.
Fenix Kirjoitettu 28. Huhtikuuta, 2015 Kirjoitettu 28. Huhtikuuta, 2015 Omassa firebirdissä on seuraavanlainen toteutus. Parkit ovat ajovaloumpiossa ja piuhoitusta muuttamalla katsastuksen ajaksi toimivat ne viereiset valot vain vilkkuina. Olen aika kehno sähköhommissa niin en osaa auttaa sinua tässä asiassa paljoakaan. Kunhan toin esille yhdenlaisen ratkaisu mallin. Toki jos haluat tietää enemmän niin voin ottaa selville ja pyytää sähkäri isääni tekemään jonkun selvennöksen.
RaiRai Kirjoitettu 28. Huhtikuuta, 2015 Kirjoitettu 28. Huhtikuuta, 2015 Meikäläisen katsastaja hyväksyi tällaiset, ei se kyllä niitä edes tutkinut. On E-hyväksyntä, kuulemma moottoripyörään. Saat varmaan ideasta kiinni. Taitaa 3 geniin mahtua isompikin ja jopa siihen vilkun ja luukkulampun väliin mustaan osaan. Ja se päiväajovalojen kytkentä on kyllä simppeli ilman mitään tietoboksia vaihtavalla releellä. Sorry jos kuva liian iso.
avogta-89 Kirjoitettu 28. Huhtikuuta, 2015 Kirjoitettu 28. Huhtikuuta, 2015 mä porasin sumareihin parkkipolttimot ja kelpasi leimalle.....kun joka toinen vuosi oli ongelmia parkkien värin vuoksi
repa Kirjoitettu 28. Huhtikuuta, 2015 Kirjoitettu 28. Huhtikuuta, 2015 Mulla on parkit ajovaloumpiossa. Keltainen on vaan vilkku. Kukaan ei valita.
mikke Kirjoitettu 28. Huhtikuuta, 2015 Kirjoitettu 28. Huhtikuuta, 2015 tommonen Rairain toteutus ja otat sähkön siltä nyt keltasena palavalta parkilta eli katkaset sen johdon lampunkannan vierestä mut niin kaukaa et voi halutessaan liittää takas ja liität tommosen upotetun led parkin sihen ni toimii ihan oikein sieltä valokatkasiasta ja vilkku jää sihen keltaseen umpioon sielä on 2 lankanen polttimo. päivävalotkin voit näin kytkeä parkeiksi mutta eivät sammu ajovalojen syttyessä ja onko niissä taas oikea hyväksyntä pelkäksi parkiksi mene ja tiedä
Kolmio Kirjoitettu 28. Huhtikuuta, 2015 Kirjoittaja Kirjoitettu 28. Huhtikuuta, 2015 Kiitosta osanotosta! Repan ja Fenixin tyylisestä virityksestä olinkin jo aiemmin päivällä kuullut yhdeltä kansalaiselta. Se on täysin mahdollinen jollei jopa todennäköinen ratkaisu jolla eteenpäin lähden. Johdoilla kikkailemalla pystyy kuitenkin tekemään myös palautuksen "alkuperäisasetuksiin" jos mieli tekee, vaikka kerran vuoteen... Ja onhan ne keltaiset valot kieltämättä hienon näköiset ja kuuluvat tuohon pirssiin mun mielestä, sanoo laki mitä sanoo. Mutta se on nyt selvää, että ekana täytyy nyt blokata parkkivalot pimeäksi niin ei teoriassakaan ketään se väri häiritse ainakaan niin kauan kuin siitä on rekisteriotteessa korjauskehotus.
letkume Kirjoitettu 28. Huhtikuuta, 2015 Kirjoitettu 28. Huhtikuuta, 2015 Kiitosta osanotosta! Repan ja Fenixin tyylisestä virityksestä olinkin jo aiemmin päivällä kuullut yhdeltä kansalaiselta. Se on täysin mahdollinen jollei jopa todennäköinen ratkaisu jolla eteenpäin lähden. Johdoilla kikkailemalla pystyy kuitenkin tekemään myös palautuksen "alkuperäisasetuksiin" jos mieli tekee, vaikka kerran vuoteen... Ja onhan ne keltaiset valot kieltämättä hienon näköiset ja kuuluvat tuohon pirssiin mun mielestä, sanoo laki mitä sanoo. Mutta se on nyt selvää, että ekana täytyy nyt blokata parkkivalot pimeäksi niin ei teoriassakaan ketään se väri häiritse ainakaan niin kauan kuin siitä on rekisteriotteessa korjauskehotus. Ruuvaat jonkun hienon betonilaudan siihen katsurin iloksi valkoisine parkkeineen. Hymyilet kauniisti ja heivaat soiron konttorin pihalle lähtiessä leiman kanssa.
pantera Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2015 Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2015 Mulla on parkit ajovaloumpiossa. Keltainen on vaan vilkku. Kukaan ei valita. Noitten kans tuli aikoinaan askarreltua ja on jäänyt mieleen jotta tuokaan ei ole ihan pykälien mukaan saletti jos pilkkua viilataan... Vilkku saa olla auton uloimmastakohdasta mitattuna korkeintaan 400mm sisään ja muistaakseni kolmoskoppassa oli enemmän
Marko Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2015 Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2015 Omassa firebirdissä on seuraavanlainen toteus. Parkit ovat ajovaloumpiossa ja piuhoitusta muuttamalla katsastuksen ajaksi toimivat ne viereiset valot vain vilkkuina. Olen aika kehno sähköhommissa niin en osaa auttaa sinua tässä asiassa paljoakaan. Kunhan toin esille yhdenlaisen ratkaisu mallin. Toki jos haluat tietää enemmän niin voin ottaa selville ja pyytää sähkäri isääni tekemään jonkun selvennöksen. Tarviiko tuossa kuin viilata polttimon toista kantaa sen verran että vain vilkku toimii.
avogta-89 Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2015 Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2015 Noitten kans tuli aikoinaan askarreltua ja on jäänyt mieleen jotta tuokaan ei ole ihan pykälien mukaan saletti jos pilkkua viilataan... Vilkku saa olla auton uloimmastakohdasta mitattuna korkeintaan 400mm sisään ja muistaakseni kolmoskoppassa oli enemmän se on kyllä totta mutta eivät puuttuneet siihen kunhan vaan on parkit siellä,vilkut normipaikoissa
Fenix Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2015 Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2015 Tarviiko tuossa kuin viilata polttimon toista kantaa sen verran että vain vilkku toimii. Piuhat katkaistu ja vedetty sokeripalojen läpi. Katsastuksen ajaksi otan vain yhden johdon irti molemmista lampuista, jolloin vain vilkuttaessa palaa.
TransNAM Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2015 Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2015 Saksanverio on ainakin se et parkit laitettu umioihin ja muutettu luukkujen kytkentää niin et aukeavat myös parkeilla. Pöljän näköinen ajaa aina luukut auki Ite oon asennellu parkkipolttimoita juurikin sumareihin ja hyvin on kelvannu. Hyväksyntää parkiks ei oo mut ainakin väri on oikea. Poralla reikä heijastimeen ja läpivientikumilla sopiva polttimonkanta kiinni. Virran saa alkuperäiseltä parkilta. Sumarin valoteho heikkenee vähän vaan ei niissä valotehoa oo alunprinkään... Toinen helppo katsastuskykentä ois luukunrakoihin jotku pikkuparkit 2-puoliteipillä leiman ajaks tai sen oranssin valon reunaan. Omaan edelliseen facelift 91 Ponuun tein hätäratkaisuna koko vilkut/parkit puskurinsyvennyksiin halvoista tarvikesumareista kun alkuperäiset lamput puuttui. H3 tilalle 21W oranssi vilkuks ja viereen 5W kirkas parkiks. Hyvin kelpas... Viressä oli toiset samanlaiset sumareina/päivävaloina. Oli ainakin E-kirjaimia lampuissa
ponuman Kirjoitettu 26. Marraskuuta, 2015 Kirjoitettu 26. Marraskuuta, 2015 Ne alkuperäiset oranssit etuparkit on toisten mielestä laillisia ja toisten ei. Eri katsastusmiehilläkin tuntuu olevan noista eri käsityksiä. Ite oon yrittänyt saada selvyyttä näistä… Auton valaisinvaatimuksia (voimaantulopäivä 1.5.2013). http://www.trafi.fi/filebank/a/1414581753/bd7bfd1c96043fc45772f636628e90ae/15781-12423-Auton_ja_sen_peravaunun_seka_hinattavan_laitteen_valaisinvaatimuksia.pdf Em. linkin sivulla 19 lukee: ”7 YHDYSVALTALAISET DOT-MERKINNÄLLÄ VARUSTETUT VALAISIMET: Ajoneuvoon voidaan tietyin edellytyksin hyväksyä myös muita, kuin EU-vaatimukset täyttäviä valaisimia. Poikkeusmenettelyjä voidaan soveltaa mm. muuttotavarana tuotuun tai autoasetuksen liitteen 8 I -kirjaimen nojalla hyväksyttyyn autoon.” Liite 8 (6.3.2014/219): http://www.finlex.fi/data/sdliite/liite/6450.pdf Em. liitteen kohdista 21 – 24, 26 ja 28 -30 (eli muut valot kuin ajovalaisimet) löytyy vaatimuksenmukaisuuden osoittamistavasta I merkintä ja se tarkoittaa: I: Ajoneuvolle, joka on valmistettu suurina sarjoina yhdysvaltalaisia, japanilaisia, korealaisia tai kanadalaisia markkinoita varten, osoituksena vaatimusten täyttymisestä yksittäishyväksynnässä ja rekisteröintikatsastuksessa hyväksytään valmistajan tai toimivaltaisen viranomaisen selvitys siitä, että ajoneuvo täyttää kyseisen maan mallivuotta koskevat vaatimukset tai tätä ilmaiseva hyväksymismerkintä. Noista jää siihen käsitykseen, että etuparkki saa olla amerikkalaisessa ”amerikkalainen” eli oranssi, kunhan siitä löytyy valmistajan DOT merkintä. Voi tietysti olla että oon käsittänyt jotain väärin… Miten muut tuon käsittää?
GTATL Kirjoitettu 26. Marraskuuta, 2015 Kirjoitettu 26. Marraskuuta, 2015 Henk. kohtaisesti katsastin 2kpl usa.sta tuotuja muuttoautoja viime vuonna ja etuparkit vaadittiin valkoisiksi, dot.sta ei välitetty. Toi valkoinen etuparkki määräys muistaakseni löytyy katsastajanoppaasta
Chevy Kirjoitettu 26. Marraskuuta, 2015 Kirjoitettu 26. Marraskuuta, 2015 -68 vuodesta lähtien seisontavalojen värin tulee olla valkoiset
GTATL Kirjoitettu 26. Marraskuuta, 2015 Kirjoitettu 26. Marraskuuta, 2015 -68 vuodesta lähtien seisontavalojen värin tulee olla valkoiset Edestä katsottuna, taakaa katsottuna punainen
pantera Kirjoitettu 26. Marraskuuta, 2015 Kirjoitettu 26. Marraskuuta, 2015 Edestä katsottuna, taakaa katsottuna punainen ja sivusta ruskeankeltaista valoa näyttävät
Chevy Kirjoitettu 26. Marraskuuta, 2015 Kirjoitettu 26. Marraskuuta, 2015 Edestä katsottuna, taakaa katsottuna punainen no edestä edestä
RaiRai Kirjoitettu 7. Maaliskuuta, 2016 Kirjoitettu 7. Maaliskuuta, 2016 Palaanpa tähän kun tuli käytyä taas pakon edessä vuositarkastuksessa sohjopaskassa... Tällä kertaa kaksikin miestä tutki näitä valoja. Alustava tuomio eka ukolta oli "syyllinen". Vihjasin lisätodisteiden tarpeesta ja lopulta ne hyväksyttiin ilman huomautusta. Jäi vähän maku että eivät ihan varmoja olleet itsekään noiden laillisuudesta muttä jälleen järkipäätös IMO Meikäläisen katsastaja hyväksyi tällaiset, ei se kyllä niitä edes tutkinut. On E-hyväksyntä, kuulemma moottoripyörään. Saat varmaan ideasta kiinni. Taitaa 3 geniin mahtua isompikin ja jopa siihen vilkun ja luukkulampun väliin mustaan osaan. Ja se päiväajovalojen kytkentä on kyllä simppeli ilman mitään tietoboksia vaihtavalla releellä. Sorry jos kuva liian iso.
PoFi Kirjoitettu 22. Maaliskuuta, 2016 Kirjoitettu 22. Maaliskuuta, 2016 Minulla on vuosimallin -89 Pontiac Firebird.Nyt haluasin päästä eroon "jälkiasennetuista vilkuista+parkkivaloista"eroon. Jotka ovat keulassa,onko kellään samanlaista autoa joka olisi katsastettu alkuperäisillä vilkuilla?Koska parkit saa luukkkulamppuihin kun niitä aukaiseen vain vähän(olisi laittanut kuvan autosta,mutta kuvakoko liian iso,minulle voi vastata myös:harri.astedt@gmail.com
F350 Kirjoitettu 22. Maaliskuuta, 2016 Kirjoitettu 22. Maaliskuuta, 2016 Minulla on vuosimallin -89 Pontiac Firebird.Nyt haluasin päästä eroon "jälkiasennetuista vilkuista+parkkivaloista"eroon. Jotka ovat keulassa,onko kellään samanlaista autoa joka olisi katsastettu alkuperäisillä vilkuilla?Koska parkit saa luukkkulamppuihin kun niitä aukaiseen vain vähän(olisi laittanut kuvan autosta,mutta kuvakoko liian iso,minulle voi vastata myös:harri.astedt@gmail.com Mulla on -89, jossa on alkuperäiset vilkut keulalla ja parkit valoumpioissa, eikä ikinä niiden suhteen ole ollut ongelmia katsastuksessa.
PoFi Kirjoitettu 23. Maaliskuuta, 2016 Kirjoitettu 23. Maaliskuuta, 2016 Olisiko sinulla F350 lähettää kuva autostasi sähköpostiini,niin saisin menemään minukin auton läpi katsastuksesta alkuperäisillä vilkuilla.
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään