spede Kirjoitettu 27. Marraskuuta, 2005 Kirjoitettu 27. Marraskuuta, 2005 Kone on Chevyn 350 tbi -89. Antaa koodin 45 kun lämpenee. Otin katin kohdalta putken irti ja vika hävis. Ajattelin, et katti oli tukossa. Tein suoran putken siihen katin tilalle ja kappas vaan, vika tuli takas. Siinä on 2,5" putki ja vaimennin tais olla Dynomaxin turbo vai superturbo tai jotain. Ei kai toi putki voi olla liian pieni? Eihän ne vakioputketkaan oo mitään hääppösiä..prkl hermot menee..
Dustez Kirjoitettu 9. Maaliskuuta, 2006 Kirjoitettu 9. Maaliskuuta, 2006 tarkasta ettei huohotushiilisäiliössä tai sen putkistossa ole polttoainetta. Vuotava ruiskun suutin tai liian korkea polttoaineen paine.ECM voi kompensoida osan paineesta mutta jos liikaa -tulee koodi 45.Jos ei edelliset niin vaihda happituntopää. tollai luki tuo. eikai 2.5" nyt liian pieni voi olla. miltä ruiskun suutin "sumu" näyttää tyhjäkäynnil pitäs näyttää sellasilta jäätelö tötteröilt väärin päin ja sit molempien pitäs näyttää samoilta. ja tota sitten yks vois olla se lämpö anturi kai camaroskin on kun -88 sportisidessakin on niin siinä imusarjan etupäässä meinaan se ohjaa ruiskun ryypytystä.
spede Kirjoitettu 10. Maaliskuuta, 2006 Kirjoittaja Kirjoitettu 10. Maaliskuuta, 2006 No kappas vaan! joskus vastausta voi odotella hetken Vieläkään ei kyllä oo vikaa löytyny. Hiilikanisterissa ei oo bensaa. Suuttimet on putsattu ja laitettu uudet tiivisteet. Happitunnistin+ KAIKKI anturit toimii. Paineet kohillaan, mutta huomasin kyllä just, että paine katoaa heti kun sammuttaa auton. Luulen et menee takas tankkiin päin, kun ei kerran suuttimistakaan valu läpi. On kyl pari ideaa taas .. pitää kahtoo..
Guest pile Kirjoitettu 11. Maaliskuuta, 2006 Kirjoitettu 11. Maaliskuuta, 2006 tuo lambra voi olla sökö vaikka se mittaaamalla on ok niin mulla astrossa joskus aikojen alussa oli vai oletko jo kokeillut useampaa anturia
spede Kirjoitettu 11. Maaliskuuta, 2006 Kirjoittaja Kirjoitettu 11. Maaliskuuta, 2006 Kaks kertaa oon vaihtanu. Seuraavaks aattelin vaihtaa sen paikkaa putkesta peltisarjaan, niin on kaks liitosta vähemmän, ennen anturia.
T0ni Kirjoitettu 11. Maaliskuuta, 2006 Kirjoitettu 11. Maaliskuuta, 2006 Mullakin oli omas TBI:ssä tuo lamda menny ja auto kävi todella rikkaalla. Bensanpaineet katosi aina kans kun sammutti auton se lienee normaalia.. ja mitä pakoputkeen tulee niin se ei tässä tapauksessa luultavasti ole vikana, mutta pirun pieni se tosiaan on! Ihmettelen sitäkin että kuinka 5.7 litrases on 2.5" putki kun tässä 5l oli kans tuo rypytetty mehupilli. Halpoja tehoja lisää pelkällä putken vaihdolla.
spede Kirjoitettu 14. Maaliskuuta, 2006 Kirjoittaja Kirjoitettu 14. Maaliskuuta, 2006 American servicessä sanoivat, että paine pitäs pysyä ainakin vuorokauden, eikä tippua heti. Tiedä sitte..
Guest pile Kirjoitettu 15. Maaliskuuta, 2006 Kirjoitettu 15. Maaliskuuta, 2006 American servicessä sanoivat, että paine pitäs pysyä ainakin vuorokauden, eikä tippua heti. Tiedä sitte.. riippuu vähän regulaattorista tuiset pitää paineen hyvinkin kauvan ja toiset päästää paineet alas. ja nuo jotka laskevat paineen nopeasti alas auton sammuttanisen jälkeen ovat tavallaan parempia sen takia että pensa pysyy kylmempänä kun kiertoa on.
spede Kirjoitettu 15. Maaliskuuta, 2006 Kirjoittaja Kirjoitettu 15. Maaliskuuta, 2006 No hyvä Ei oo siis vika, vaan ominaisuus.
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään