Jump to content

Sytytyspuolan testaus/vastukset


Recommended Posts

Kirjoitettu

Elikkä tarvitsisi saada varmuutta puola vian eliminointiin.

Koetin etsiä millaisia arvoja kuuluisi olla,  high arvo ilmeisesti yli 10.00 ?. Low puolella arvot kuuluisi olla lähellä 0 ja Test3 arvot pitäisi näyttää ääretöntä. Jos jollain on tietoa mitä arvot kuuluisi olla tai voisi mitata omasta toimivasta puolasta arvot ja laittaisi tänne. Laitan vielä testauskuvat Haynes:in kirjasta.

Mittasin omista seuraavat:

Ex-vakiopuola:                            MSD 8226:

Test1  00,5 (200 ohm)                Test1 00,4  (200 ohm)

Test2  6.71 (20k ohm)                Test2  4,76 (20k ohm)

Test3  1 .  (20k ohm)                Test3  1 .    (20k ohm)

          (ääretön)                                      (ääretön)

ignition_coil_testing_2.thumb.JPG.5aa95c93b093312b60fec8583f8fc30a.JPG

ignition_coil_testing.JPG.53c0aaf33a0311d0c5e6a941bfcc43d1.JPG

Kirjoitettu

Hyllystä löytyny 91 TPI puola sanoi 0,6ohm/8,2kohm.

Sinänsä tuo mittaaminen kertoo vain että lanka on ehjä ja tarkalla vastusmäärällä ei ole suurta merkitystä. Lähinnä suuruusluokalla (vajaa ohmi/muutama kilo-ohmi)

Puola voi hajota myös lyömällä sisältä läpi (kuitenkin 5-numeroinen määrä voltteja) mikä ei näy vastuksessa mutta heikentää kipinän. Lanka voi katketa myös vasta puolan lämmettyä jolloin kylmänä toimii jonkunaikaa hyvin. Myös jakajan kansi tai pyörijä voi lyödä läpi (maihin). Erillisellä puolalla helppo testata kipinä suoraan puolan johdosta mutta isolla hei-jakajalla hankalampi.

Yleisin sytkävian syy näissä on pickup-coil+liitin tai sytkämoduuli. Molemmat pyörijän alla. Sytkämoduuli saa maata kiinnitysruuvin kautta joka usein ruostuu/hapettuu ja hajoilee noita moduuleja muutenkin.

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...