hannux Kirjoitettu 11. Joulukuuta, 2005 Kirjoitettu 11. Joulukuuta, 2005 Kyllä se nyt on sitten niin, että Camarossa ei oo sytytyskipinää! Seuraavaa on havaittu: -ei käynnisty -ei kipinää puolasta lähtevässä johdossa(sytytystulppa päässä) -ei vikakoodeja oikosulkulangalla eikä pc:llä (WinALDL) -ei kierroslukua WinALDL:llä srtartatessa; (pitäskö näkyä Dash-näytöllä? -muuten normaalin näköistä toimintaa WINaldl.llä -puolan toisiokäämi n. 8 kOhmia -puolan ensiökäämi 0.6 ohmia ja 0.1 ohmia päät. -puolan toisio ei ole maadoitettu puolan rautarunkoon, vaikka Haynesin ja GM:n service manualissa niin on piirretty, kylläkin ensiökäämiin. -kun kytkee puolaan 12V räpsäyttämällä, puolaan kytketty tulppa antaa kipinän (aika heikonnäköisen); kuinka pitkä kipinä pitäis tulla ? -jakajan pickup-coil on n. 800 ohmia *********** -puola maksaa 48€ ja sytkämoduli jakajaan 69€ eräässä kaupassa. EHDOTUKSIA -lisämittauksia? -osien tilauksia? -osien ostopaikkoja? -ESC-moduli?? -kokemuksia; onko joku näistä lyhytikäinen. Jos Seinäjoella jollain on ylimääräinen, niin kertokaa. Näiden havaintojen perusteella kun epäilen sitä jakajan sisällä olevaa modulia.
Arska Kirjoitettu 11. Joulukuuta, 2005 Kirjoitettu 11. Joulukuuta, 2005 Moduulin mä koittaisin vaihtaa, sehän heikkolenkkki näis tuntuu olevan. Hinta kuulostaa kovalta, pari vuotta sitten sai ~40€:lla. Tuolla mistä oot tod.näk. kysynyt niin laski viiteenkymppiin ku aikansa tinkas.
hannux Kirjoitettu 11. Joulukuuta, 2005 Kirjoittaja Kirjoitettu 11. Joulukuuta, 2005 Niinpä vissiin? Nyt meen nukkumaan ja katton aamulla viestinne! Kirjoittakaa mulle!
japa350 Kirjoitettu 11. Joulukuuta, 2005 Kirjoitettu 11. Joulukuuta, 2005 Sytytysmodulin tunnit täynnä olis myös mun arvaus. Toi pickup-coilin arvo ainakin on oikea.
Senior Kirjoitettu 11. Joulukuuta, 2005 Kirjoitettu 11. Joulukuuta, 2005 Kallistun myös sytkämodulin kannalle. Eikä haitanne, vaikka vaihtaisi puolankin.
Guest pile Kirjoitettu 12. Joulukuuta, 2005 Kirjoitettu 12. Joulukuuta, 2005 mulla pitäis olla tuo ylimääräinen moduuli mutta olen just lähdössä turkuun ja tuun vasta perjantai iltapäivästä et taida keretä odottaan niin kauvan vai?
hannux Kirjoitettu 12. Joulukuuta, 2005 Kirjoittaja Kirjoitettu 12. Joulukuuta, 2005 Jaahas, vai moduli ! Niin se sitten pitää hankkia; paikallinen autotarvikeliike lupas huomiseksi. Onkohan tuo puola ohmiarvoissaan: 0.6 ohmia on aika pieni arvo, tosin kun kipunaa tulee, niin.. Ihmettelen vähän kyllä ettei boxi haista mitään vikakoodia em modulista.
88IROC Kirjoitettu 12. Joulukuuta, 2005 Kirjoitettu 12. Joulukuuta, 2005 Osta silti se puolakin ainakin varalle. Vanissa oli vastaavat oireet ja vaihdoin tietysti modulin ensin, mutta eipä ollut apua. Uusi puola sai sitten ihmeitä aikaan
hannux Kirjoitettu 12. Joulukuuta, 2005 Kirjoittaja Kirjoitettu 12. Joulukuuta, 2005 Vai että varalle! Kuinkahan samanlaisia nuo puolat on arvoiltaan, jos kytkee chevyn puolan vaikka fordiin? Jos niitä nyt varalla on. Periaate olis tietty että ensin mitataan ja sitten ostetaan ne osat, jotka ei oo spekseissään ja mitoissaan. Kytkäreitten perusteella päättelen, ettei modulista oikein saa mitään uutta tietoa ohmimittarilla.
JR Kirjoitettu 12. Joulukuuta, 2005 Kirjoitettu 12. Joulukuuta, 2005 Kyllähän noita puoliakin paukkuu.... no mulla mennyt vasta yksi. Silti veikkaan monen muun mukana sytkämodulia.... Jos/Kun asennat uutta paikalleen, niin varmista sytkämodulin kiinnitysruuvin kunto. Ruuvi toimii ko. modulin maadotuksena ja on yleensä **vetin ruosteessa. Juuri tuon ruuvin huono maadotus kuulemma rikkoo modulin. EDIT: ole kans varovainen tuon pickup-coilin pistokkeen kanssa kun irrotat sitä modulista ... voipi mennä rikki.
hannux Kirjoitettu 12. Joulukuuta, 2005 Kirjoittaja Kirjoitettu 12. Joulukuuta, 2005 Joo, siinä laitteessa kulkee varmaan melkoisia virtapiikkejä. Samoin vissiin pitää laittaa lämmönjohtotahnaa väliin; näyttää olevan semmonen paikka. Näistä virroista johtuen. Pu-coilin pistoketta ei ees löytynyt, siitä meni vaan kaks johtoa em moduliin pienillä liittimillä. Voi olla syytä juottaa kiinni.
JR Kirjoitettu 12. Joulukuuta, 2005 Kirjoitettu 12. Joulukuuta, 2005 Sulla on ne pistokkeen muovit ilmeisesti hapertuneet pois liittimien ympäriltä. Mulla pistoke hajos modulia irrottaessani. Vaihdoin samalla kertaa sitt myös pu-coilin. Juu väliin tahnat.
hannux Kirjoitettu 13. Joulukuuta, 2005 Kirjoittaja Kirjoitettu 13. Joulukuuta, 2005 Noniin, sain sen sytysmodulin sitten. SMLX 340 C-MODULE GM V6+V8 37eur Myyjä kertoi että tää on se palikka joka yleisimmin lopettaa toimintansa nimenomaan marketin pihassa. Menen asentaan.
hannux Kirjoitettu 13. Joulukuuta, 2005 Kirjoittaja Kirjoitettu 13. Joulukuuta, 2005 Asensin sen paikalleen ja heti lähti käyntiin! SES-valo paloi ja kone ryki. koodi 33; MAP sensor signal voltage was too high (low vacuum) for 5 seconds when throttle opening was under 4%. Alipaineletku oli irti TBI:stä. Laitetaan illalla siististi letkut kiinni. Sitten katsastukseen.
88IROC Kirjoitettu 19. Joulukuuta, 2005 Kirjoitettu 19. Joulukuuta, 2005 Vai että varalle! Kuinkahan samanlaisia nuo puolat on arvoiltaan, jos kytkee chevyn puolan vaikka fordiin? Jos niitä nyt varalla on. Periaate olis tietty että ensin mitataan ja sitten ostetaan ne osat, jotka ei oo spekseissään ja mitoissaan. Kytkäreitten perusteella päättelen, ettei modulista oikein saa mitään uutta tietoa ohmimittarilla. Camaron puola sopii Vaniin (ajelin vanilla päivän camaron puolalla, vain kiinnitys erilainen ja uusi tulee ilman kiinnityspalikoita joten ne on vaihdettava vanhasta) Voortissa on toden-totta erilainen . Puola maksoi 20 euroa joten kovin suuresta investoinnista ei ole kyse, jos ottaa huomioon että vika pysäyttää auton lähes kerta-laakilla. Accelin värkki taisi maksaa tuplaten, mutta on kyllä huomattavasti kestävämpi kun toi alkuperäinen...
JR Kirjoitettu 20. Joulukuuta, 2005 Kirjoitettu 20. Joulukuuta, 2005 Noniin, sain sen sytysmodulin sitten. SMLX 340 C-MODULE GM V6+V8 37eur Myyjä kertoi että tää on se palikka joka yleisimmin lopettaa toimintansa nimenomaan marketin pihassa. Menen asentaan. Pitää ruveta varomaan noita marketteja
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään