Hänkkä Kirjoitettu 15. Kesäkuuta, 2016 Kirjoitettu 15. Kesäkuuta, 2016 Hyvin sujuu, tilasin juuri viime viikolla moottorin säätöohjelman ameriikasta, jotta saisin säädöt kuntoon ja hyväksytyn päästölapun. Noh, yritin eilen ammattilaisten vikakoodinlukulaitteella kokeilla saada jotain dataa koneesta, mutta tuntuu että koko obd portti on pimeänä. 94 moottori kyseessä ja OBD1 vehje. Löytyykö jostain kaaviota tai vastaavaa josta selviää miten boksilta tulevat johdot kuuluu kytkeä obd porttiin?
CamKin Kirjoitettu 15. Kesäkuuta, 2016 Kirjoitettu 15. Kesäkuuta, 2016 Hyvin sujuu, tilasin juuri viime viikolla moottorin säätöohjelman ameriikasta, jotta saisin säädöt kuntoon ja hyväksytyn päästölapun. Noh, yritin eilen ammattilaisten vikakoodinlukulaitteella kokeilla saada jotain dataa koneesta, mutta tuntuu että koko obd portti on pimeänä. 94 moottori kyseessä ja OBD1 vehje. Löytyykö jostain kaaviota tai vastaavaa josta selviää miten boksilta tulevat johdot kuuluu kytkeä obd porttiin? Mikä ohjelma tai lukulaite käytössä ja onko varmasti 94 vuosimalli jos on 93 niin nämä lukulaitteet eivät toimi siinä näin olen ymmärtänyt? Tässä minun autossa piti käyttää vm. 95 lukulaitteen valinnassa niin vasta sitten sai yhteyden purnukkaan.
Hänkkä Kirjoitettu 15. Kesäkuuta, 2016 Kirjoittaja Kirjoitettu 15. Kesäkuuta, 2016 Mikä ohjelma tai lukulaite käytössä ja onko varmasti 94 vuosimalli jos on 93 niin nämä lukulaitteet eivät toimi siinä näin olen ymmärtänyt? Tässä minun autossa piti käyttää vm. 95 lukulaitteen valinnassa niin vasta sitten sai yhteyden purnukkaan. Launch oli käytössä. Kyseiseen testeriin ei siis tullut virtaa lainkaan kun kytkin sen pistokkeeseen, ja siitä tein johtopäätöksen että portti mykkänä. Kokeilin nimittäin myös kytkeä käyttikseeni ja heti heräsi testeri henkiin. Vuosimalli on varmasti 94. Odottelen että tulee tunercatti tullin haavista ja kokeilen sillä vielä.
mikke Kirjoitettu 15. Kesäkuuta, 2016 Kirjoitettu 15. Kesäkuuta, 2016 Näitten obd portissa oli joku juttu johdotuksissa ja syötöissä miks ekat kaapelit mitä oli käytössä ni vaati erillisen ulkosen virransyötön johonki pinniin että heräs. sittemmin tuli noi tietokoneen usb porttiin liitetyt kaapelit ni se hoitaa tarvittavat koplaukset ite ja toimineet ok. kannattaa ootella se tunecatti ennen ku heittää kirvestä kaivoon
Hänkkä Kirjoitettu 15. Kesäkuuta, 2016 Kirjoittaja Kirjoitettu 15. Kesäkuuta, 2016 Ahaa noniin. Just maksoin tullit, toivottavasti olis tc viikonloppuun mennessä hyppysissä ni pääsis testaamaan.
KimmoT Kirjoitettu 15. Kesäkuuta, 2016 Kirjoitettu 15. Kesäkuuta, 2016 Kerran eräs foorumilainen otti yhteyttä, kun oli käyttänyt autoa jossain vikakoodeja luettamassa. Olivat sanoneet et portti on rikki eikä boksiin pääse käsiksi. Otin oman läppärin ja piuhan, menin lukee koodeja. Piuha vaan kiinni ja boksiin pääsi ihan normaalisti sisään. Ilmeisesti jotkut vikakoodin lukijat ei toimi LT1 4-genissä tai jotain.
TransNAM Kirjoitettu 15. Kesäkuuta, 2016 Kirjoitettu 15. Kesäkuuta, 2016 Ei taida näissä -95 asti toimia juuri muut testerit kun geeämmän oma TECH ja tietysti useampi tietokoneohjelma. 95 toimii ainakin TTS Datamaster oikein hyvin koneen elämän seuraamiseen. Ohjelmoinnista on vähempi kokemusta mutta juuri hiljattain joku kirjoitteli täällä foorumilla jostain uudesta ilmaisesta ohjelmasta. Edit: Täältä löytyy portin nastat http://shbox.com/1/4th_gen_tech2.html#1995_pcm_wiring
sirkus Kirjoitettu 15. Kesäkuuta, 2016 Kirjoitettu 15. Kesäkuuta, 2016 Kyl toi launch pitäis toimia. Sillä joonan autoaki katottiin. Saattaa kyl vaatia joissain versioissa ja autoissa erillisen virransyötön toimiakseen.
Hänkkä Kirjoitettu 17. Kesäkuuta, 2016 Kirjoittaja Kirjoitettu 17. Kesäkuuta, 2016 Nyt tuli romut postissa, huomenna testaamaan. Muuten, näkeekö datamasterista tai tunercatista lambda arvoa? Vähän paha aavistus tästä..
letkume Kirjoitettu 17. Kesäkuuta, 2016 Kirjoitettu 17. Kesäkuuta, 2016 Nyt tuli romut postissa, huomenna testaamaan. Muuten, näkeekö datamasterista tai tunercatista lambda arvoa? Vähän paha aavistus tästä.. eehack tai freescan pitäisi näyttää
Hänkkä Kirjoitettu 18. Kesäkuuta, 2016 Kirjoittaja Kirjoitettu 18. Kesäkuuta, 2016 eehack tai freescan pitäisi näyttää Noniin. Komeesti pääsin boksiin sisälle ja teinkin jo muutamia pikku muutoksia tunercatilla. EEHack hyväksi havaittu ohjelma, kiitos vinkistä. Nyt on yksi ongelma vähemmän taas. Päästötuskailu jatkukoon moottoripuolella
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään