Marko Kirjoitettu 17. Maaliskuuta, 2017 Kirjoitettu 17. Maaliskuuta, 2017 Koneen vaihdon yhteydessä tuli vaihdettu pienempi hampainen vetolevy ja uusi acdelco startti. Nyt kuumana startti ei jaksa aina pyöräyttää konetta käyntiin. Aiemmin oli isompihampainen vetolevy eikä mitään ongelmia tosin konekkin oli matalapuristeisempi. Tuntuu siltä että kuin kone jäisi sopivasti niin että puristus kohdillaan niin silloin tuo jaksamattomuus esiintyy. Ei auta apuvirrat ym täytyy vaan odottaa, sitten kun saat käymään niin saattaa olla että voit starttailla peräkkäin vaikka kuinka monta kertaa käyntiin ja aina lähtee. Mikä neuvoksi?
mikke Kirjoitettu 17. Maaliskuuta, 2017 Kirjoitettu 17. Maaliskuuta, 2017 meneekä peötisarja läheltä starttia eikä lämpösuojaa välissä? chevyn vakio omituisuus käyt välis kahvilla ja taas lähtee? lämpösuoja tai termotekkiä startin ympärille ni vika todennäkösesti poistuu
Marko Kirjoitettu 17. Maaliskuuta, 2017 Kirjoittaja Kirjoitettu 17. Maaliskuuta, 2017 meneekä peötisarja läheltä starttia eikä lämpösuojaa välissä? chevyn vakio omituisuus käyt välis kahvilla ja taas lähtee? lämpösuoja tai termotekkiä startin ympärille ni vika todennäkösesti poistuu Sarjat pinnoitettu sisältä ja päältä joten sen ei pitäisi niinkään vaikuttaa. Näyttää tosiaan siltä että riippuu kovin missä kohdin kone on kun pyörittää. Nythän ei vielä kovin kuumaksi pääse kun ei ole päässyt ajamaan tielläkään.
mikke Kirjoitettu 17. Maaliskuuta, 2017 Kirjoitettu 17. Maaliskuuta, 2017 Sarjat pinnoitettu sisältä ja päältä joten sen ei pitäisi niinkään vaikuttaa. Näyttää tosiaan siltä että riippuu kovin missä kohdin kone on kun pyörittää. Nythän ei vielä kovin kuumaksi pääse kun ei ole päässyt ajamaan tielläkään. minkälainen startti sul on? välitetty vai ihan perinteinen vai joku ministartti?
Marko Kirjoitettu 18. Maaliskuuta, 2017 Kirjoittaja Kirjoitettu 18. Maaliskuuta, 2017 minkälainen startti sul on? välitetty vai ihan perinteinen vai joku ministartti? Ihan alkuperäinen iso startti. Oisko tässä joku välitetty malli parempi?
BlackZ Kirjoitettu 18. Maaliskuuta, 2017 Kirjoitettu 18. Maaliskuuta, 2017 Ollu itellä tuo sama monessa Chevyn motissa sekä joissaki muissaki ameriikan ihmeissä, aina se on lämmöstä ja/tai startin vanhuudesta johtunut Uus tehostartti vaan paikalleen niin jaksaa taas. Olet varmasti tarkistanut että akku on hyvässä iskussa ja että startille menevä plussakaapeli on riittävän paksu ja liitokset puhtaana.
Marko Kirjoitettu 18. Maaliskuuta, 2017 Kirjoittaja Kirjoitettu 18. Maaliskuuta, 2017 Ollu itellä tuo sama monessa Chevyn motissa sekä joissaki muissaki ameriikan ihmeissä, aina se on lämmöstä ja/tai startin vanhuudesta johtunut Uus tehostartti vaan paikalleen niin jaksaa taas. Olet varmasti tarkistanut että akku on hyvässä iskussa ja että startille menevä plussakaapeli on riittävän paksu ja liitokset puhtaana. Kaapelit on ihan kunnossa. Aiemmat kesät ajettu ilman startti ongelmia.
BlackZ Kirjoitettu 18. Maaliskuuta, 2017 Kirjoitettu 18. Maaliskuuta, 2017 Kaapelit on ihan kunnossa. Aiemmat kesät ajettu ilman startti ongelmia. No sitte uutta starttia vaan jos olet varma akunkin hyvyydestä ja sillä hyvä
Fenix Kirjoitettu 18. Maaliskuuta, 2017 Kirjoitettu 18. Maaliskuuta, 2017 Tappelin toissa kesänä saman vian kanssa. 10.5 puristuksen myötä Balez oli kuulemma siihen suosiolla vaihtanut minitehostartin. Eli siitä ei ole kokemusta miten paljon herkemmin tuo tehostartti olisi pyörittänyt tuota kyseistä moottoria alkuperäiseen verrattuna. Pienemmän koon puolesta ei ole altis pakoputkiston kuumuudelle. Akun (uusi) siirsin taakse konttiin ja käynnistyi muutaman kesän hyvin kunnes ongelma alkoi. Kylmänä syyspäivänäkin käynnistyi sen tasan kerran ja kohta perään ei enää uudestaan. Eli lämmöllä ei merkitystä, paitsi se mitä startti ottaa itteensä pyöriessään. Startin koputtelu ja auton töniminen vaihde päällä tai n-asennossa starttaus ei auttanut. Avainta käännettäessä kuului klik ääni ja pukeilla näki kuinka bendix ratas tuli ulos (klik), mutta ei lähtenyt pyörimään. Eli startti ei saanut tarpeeksi virtaa. Käytin 4v. vanhan Exide maxxima akun koeponnistuttamassa akkuliikkeessa ja terve kuulema oli. Purin startin ja laitoin korjaussarjan sisälle. Vanhat koskettimet olivat ottaneet lämpöä ja palaneet. Ei auttanut sekään ja vaihdoin virtalukon pohjankin, minkä jälkeen parani vain hieman. Tuossa kohtaa oli tietenkin jo johdot ja liitokset käyty akulta ja startilta läpi. Vaihdoin jo uuden samanlaisen powermasterin startinkin tuloksetta. Ajonesto ei herjannut ja apuvirta ladatusta irtoakusta ei auttanut, mutta kunnon apukäynnistimellä kerran lähti käyntiin heti. Hmm. sattuma vai vika akussa, mikä sai just terveen paperit? Sitten alkoi muut rempat ja asia sai jäädä odottamaan. Akku pääsi tyhjäksi kun käyttelin välillä tallissa autoa ja jätin sen lataamaan älylaturilla... unohtui 2-3 viikoksi. Tuon ajan jälkeen akku oli yhä tyhjä ja ei ottanut enää kolmellakaan eri laturilla virtaa vastaan. Hain uuden samanlaisen akun ja kas kummaa hävisi käynnistysvikakin samalla. Ehkä saat tuosta venyneestä romaanista jotain idean poikasta vian selvittämiseksi. Niin ja myöhemmin laitoin sen huolletun powermasterin kaverin tpi ponuun, kun siitäkin meni startti. Powermaster pyöritti sitä 9.8 ruttusta moottoria huomattavasti terhakkaammin kuin alkuperäinen startti. Edit.
Marko Kirjoitettu 18. Maaliskuuta, 2017 Kirjoittaja Kirjoitettu 18. Maaliskuuta, 2017 Startissa ei taida vaan potku riittää. Tänään testailin niin jos jää sopivasti puristus kohdalleen ei jaksa vääntää yli. Sitten kun pääsee yli jaksaa kyllä pyörittää. Mitään klik klik ääniä ei kuulu vaan jurinaa ja yrittää kyllä pyörittää vaan ei jaksa.
TransNAM Kirjoitettu 19. Maaliskuuta, 2017 Kirjoitettu 19. Maaliskuuta, 2017 Noihin vanhanmallin stertteihin tullut usein käämivikaa. Langat täristää lakan puhki ja osa käämityksestä oikoseen. Vie tuplasti virtaa ja antaa puolet tehosta... Ja noissa on sitten startissa sama teho-paino/kokosuhde kun koneissakin. Kiloja enempi kun watteja... Huomaa varsinkin virikoneissa. Ivecon 13L Cursorissa on reilusti pienempi startti kun 3gen vakio ;D Ehkä jotain kehitystä 50-luvulta... Alavasemmalla kuvassa Iveco_Cursor_13_engine_+_6_in-line_cylinders._Spielvogel_3.JPG
jpe Kirjoitettu 19. Maaliskuuta, 2017 Kirjoitettu 19. Maaliskuuta, 2017 Paljonko perusennakkoa sytkässä? Jos on paukut kasvaneet niin voi tehdä starttauksesta lämpimänä vaikeeta jos on paljon ennakkoa. Edellisessä pikkulohkossa 11 oli liikaa kuumastarttaukseen kun padassa oli puristuksia kunnolla.
Marko Kirjoitettu 20. Maaliskuuta, 2017 Kirjoittaja Kirjoitettu 20. Maaliskuuta, 2017 Noihin vanhanmallin stertteihin tullut usein käämivikaa. Langat täristää lakan puhki ja osa käämityksestä oikoseen. Vie tuplasti virtaa ja antaa puolet tehosta... Ja noissa on sitten startissa sama teho-paino/kokosuhde kun koneissakin. Kiloja enempi kun watteja... Huomaa varsinkin virikoneissa. Liekkö ollut turbulenssiä lennon aikana kun uusi startti kyseessä.
Marko Kirjoitettu 20. Maaliskuuta, 2017 Kirjoittaja Kirjoitettu 20. Maaliskuuta, 2017 Paljonko perusennakkoa sytkässä? Jos on paukut kasvaneet niin voi tehdä starttauksesta lämpimänä vaikeeta jos on paljon ennakkoa. Edellisessä pikkulohkossa 11 oli liikaa kuumastarttaukseen kun padassa oli puristuksia kunnolla. 15 astetta oli ensin ja olen sitä nyt asteen kerralla puottanut. Nyt mennään 13.
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään