Rekku Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2018 Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2018 Terve, kun yritän käynnistää pontiac 3,4 vm 93. Moottori ampuu muttei käynnisty, bensa haisee kuitenkin startatessa.
Fenix Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2018 Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2018 Vähäsen kun V6 topicceja selasi, niin olisikohan tässäkin tapauksessa syyllinen kampiakselin asentotunnistin tai sytytysmoduli.
GTATL Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2018 Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2018 Syttymodulia veikataan täältä.
Rekku Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2018 Kirjoittaja Kirjoitettu 29. Huhtikuuta, 2018 OK, kiitos, tutkin asian.
Rekku Kirjoitettu 15. Toukokuuta, 2018 Kirjoittaja Kirjoitettu 15. Toukokuuta, 2018 Hei! Vaihdoin sytkän, ei vaikutusta, siirryn kampiakselin tunnistimeen.
Rekku Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2018 Kirjoittaja Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2018 No nyt on vaihdettu alakertaan kampiakselin liikkeen tunnistin, ei vaikutusta, kipinä tulee erittäin hyvin tulpalle. Polttoainepumppukin hyristää. mutta ei lähde käyntiin. Miten todennan käynnistyksen eston että se on poissa päältä?
GTATL Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2018 Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2018 Jos kipinä tulee ja saa bensaa niin en ymmärrä miksi ei lähtisi käyntiin. Kone kun ei noiden lisäksi tarvitse kuin ilmaa. Ota tulppa irti ja katso minkä näköinen se on Uinut bensassa vai kuiva, noista voi päätellä paljon kumpi puuttuu.
F350 Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2018 Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2018 Jos kipinä tulee ja saa bensaa niin en ymmärrä miksi ei lähtisi käyntiin. Kone kun ei noiden lisäksi tarvitse kuin ilmaa. Ota tulppa irti ja katso minkä näköinen se on Uinut bensassa vai kuiva, noista voi päätellä paljon kumpi puuttuu. Tai sitten ei jaksa puristuksen alaisena antaa kipinää; tulpat tai tulpanjohdot.
Rekku Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2018 Kirjoittaja Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2018 Ok, katson tulpan.
BlackZ Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2018 Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2018 Jos kipinä tulee ja saa bensaa niin en ymmärrä miksi ei lähtisi käyntiin. Kone kun ei noiden lisäksi tarvitse kuin ilmaa. Ota tulppa irti ja katso minkä näköinen se on Uinut bensassa vai kuiva, noista voi päätellä paljon kumpi puuttuu. Samaa ihmettelin mun Banditissa vapun alla, sitte huomasin että se kolmas tekijä puuttu, eli ilma Sen verran horo jo tuo vanha kaasari niin oli ryypyn läppä löpsähtäny niin tiukkaan ettei saanu ilmaa sitte ollenkaan. En tosin tiiä mikä ruiskussa tuon ilmansaannin vois kokonaan poissulkea, tuskin mikään. Mutta kaasarissa kävi ekaa kertaa eläissään noinkin ihmeellinen juttu.
Rekku Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2018 Kirjoittaja Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2018 No niin tulpat katsottu, ne muuten on uudet, ja olivat kuivat. Vaihdettu nokkakaselin liiketunnistin, kampiakselin tunnistin ja sytkä. Mietin tuota ilmaa vielä, mutta häiritsee se kovin että secure valo vilkkuu kun laittaa virrat päälle eikä sammu vaikka starttaa. Välillä se jää makaamaan päälle ja pitkän odottelun jälkeen sammuu, jonka jälkeen taasen uusi yritys ja valo vilkkuu. Eli starttaa, antaa kipinän ja polttoaine pumppu lähtee selvästi pyöriin. Kyseessä siis 1993 firebird 3.4. Tein paperiliittimestä lenkin vikojen lukemiseksikin OBD liittimeen, mutta kojetaulussa ei lähde vilkkumaan mikään muu kuin securevalo kun virrat kääntää päälle. Alkaa tuntuu että mää oon tavallista tyhmenpi Pontiacin, nyt lähes onnellinen omistaja
Nupa Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2018 Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2018 Eihän tohon jää sit ku suuttimet. Ei oo vatsissa vika jos virrat päälle ja 4-5 sekkaa ja security sammuu ja antaa startata. Jos vatsissa vika (tai väärä vastusarvo) niin sec valo jää palamaan ~3 minuutiksi. Mitä täs on maileja? Ikää kuiteski jo 25 vuotta.
Rekku Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2018 Kirjoittaja Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2018 maileja 65 000, mutta kuka uskoo
Fenix Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2018 Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2018 Kokeile onko vaikutusta, jos ottaa kaasuläpän asentotunnistimen johdon irti.
Rekku Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2018 Kirjoittaja Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2018 ok, kokeilen illalla, kiitos
GTATL Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2018 Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2018 Mittaappa että tuleeko suuttimille 12v kun virrat on päällä.
Rekku Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2018 Kirjoittaja Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2018 ok tämäkin tehdään
TransNAM Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2018 Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2018 ...mutta häiritsee se kovin että secure valo vilkkuu kun laittaa virrat päälle eikä sammu vaikka starttaa. Välillä se jää makaamaan päälle ja pitkän odottelun jälkeen sammuu, jonka jälkeen taasen uusi yritys ja valo vilkkuu. Eli starttaa, antaa kipinän ja polttoaine pumppu lähtee selvästi pyöriin. Tuo valon sekoilu kyllä mun mielestä kuulostaa että vats-i temppuilee. Starttauspuoli on voitu ohittaa aikaisemmin ja siksi antaa startata. Vats ei vaikuta kipinään eikä bensapumpun pyörähdykseen kun laittaa virrat päälle. Alunperin estää starttaamisen ja suuttimien aukeamisen. Kokeile vielä puhdistaa avaimen ajoneston kosketuspinnat hyvin vaikka paperilla. En tiedä 93 mutta ainakin uudemmat GM odotuttaa 3min ennen seuraavaa yritystä. Jos kokeilee startata aikaisemmin lähtee aika alusta. Toki moni muukin asia voi estää bensan saannin. Vaikkapa tankin sisällä oleva pumpulta lähtevä letkunpätkä poikki eli ei tule bensa suuttimille asti vaikka pumppu pyörii tai esim. kaasuläpän anturivika niinkuin jo mainittiin... jos luulee startatessa että kaasu on pohjassa ollaan "tuuletustilassa" eli suuttimet pysyy kiinni. Ja puolityhmänä kysymyksenä: onhan kaikki koneen sulakkeet varmasti ehjiä? Niitä on aika monta.
Rekku Kirjoitettu 1. Kesäkuuta, 2018 Kirjoittaja Kirjoitettu 1. Kesäkuuta, 2018 Kiitos hyvistä kommenteista, eilen illalla ehdin testata kaasuläpän asentosäätimen, virrat nousee mielestäni normisti 0,5 aina n.5 volttiin kun kääntää kaasarin läppää. Eli siellä vika ei ole. Eli seuraavaksi katson suuttimen virrat eli jos virtaa ei tule niin, silloinko vika on todennäköisesti vatsissa. Avain on puhdistettu ja ohmit mitattu. Joka ainoa sulake mikä on löydetty, on vaihdettu ja bensaakin on tankissa
Fenix Kirjoitettu 1. Kesäkuuta, 2018 Kirjoitettu 1. Kesäkuuta, 2018 Vielä tuosta asentoanturista... Jokunen vuosi sitten ihmettelin miksi auto (5.7TPI) ei käynnisty, vaikka irto tulpalla kipinöi runkoa vasten. Bensakiskon liittimestä mittasin myös paineet ja ok. Asentoanturi (tps) mitattu molemmat ääripäät ja voltit ok. Ei vikakoodia. Seuraavaksi irroittelin töpseleitä yksitellen ja tps irti käynnistyi. Mittasin tps:n uudelleen ja vaikka voltit oli molemmissa laidoissa ok, niin välimatkalla ne sinkoili miten sattuu, eikä siis nousseet tasaisesti.
Rekku Kirjoitettu 1. Kesäkuuta, 2018 Kirjoittaja Kirjoitettu 1. Kesäkuuta, 2018 Fenix, Kiitti noudatin neuvoasi ja otin tps:n irti ja starttasin, ei vain lähtenyt käyntiin, mutta täytyypä mitata uudelleen jos vaikka kuitenkin seilaa luvut.
Fenix Kirjoitettu 1. Kesäkuuta, 2018 Kirjoitettu 1. Kesäkuuta, 2018 Kyllä se tps vika on jo poissuljettu. Oliko auton edellisestä käytöstä miten pitkä aika, kun vika alkoi tai onko siihen tehty äskettäin remppaa? Mittaa tuleeko suuttimille virtaa. Paljonko vastus suuttimien pluginastojen välillä ja onko suuttimien välillä poikkeamia. Moottorin maadoitus.
Rekku Kirjoitettu 1. Kesäkuuta, 2018 Kirjoittaja Kirjoitettu 1. Kesäkuuta, 2018 viime syksynä elokuussa ajettu viimeksi, silloin vaihdettiin toinen lambda katsastukseen. Kun ajoin talliin niin moottori kävi pirun huonosti, moottori täristi, ihmettelin mikä on, niin kuin olisi joku pytty ollut pimeänä.
Nupa Kirjoitettu 1. Kesäkuuta, 2018 Kirjoitettu 1. Kesäkuuta, 2018 Mulla kävi 10+ vuotta seisseen MPFIn kanssa niin, että kävi hetken (uusi tankki ja bensat) ja sit kuoli. Jotain skeidaa oli varmaan jossain linjoissa tms,, suuttimet kerrasta kaput. Uusilla kusimilla taas alko rokkaamaan.
GTATL Kirjoitettu 1. Kesäkuuta, 2018 Kirjoitettu 1. Kesäkuuta, 2018 Kiitos hyvistä kommenteista, eilen illalla ehdin testata kaasuläpän asentosäätimen, virrat nousee mielestäni normisti 0,5 aina n.5 volttiin kun kääntää kaasarin läppää. Eli siellä vika ei ole. Eli seuraavaksi katson suuttimen virrat eli jos virtaa ei tule niin, silloinko vika on todennäköisesti vatsissa. Avain on puhdistettu ja ohmit mitattu. Joka ainoa sulake mikä on löydetty, on vaihdettu ja bensaakin on tankissa Suuttimille täytyy tulla 12v kun virrat on päällä. Katso sähkökuva.
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään