BlackZ Kirjoitettu 8. Toukokuuta, 2018 Kirjoitettu 8. Toukokuuta, 2018 Tuossa ruisaillessa Banditti lopetti yhtäkkiä vilkuttamasta mihinkään suuntaan. Valot kyllä palaa päällä koko ajan mutta vilkun viiksestä ei tapahu mitään. Samalla huomasin ettei tapahu hätävilkun katkasijastakaan. Eikä jarrupolkimestakaan syty enää jarruvalot! Tässä on nyt selvästi joku juttu mikä on kytköksissä toisiinsa, mutta mikä? Tarkistin sulakkeet ja käyttelin releetkin irti ja takas sekä ronklasin kaikkia liittimiä ja johtonippujakin kojelaudan alta vaan ei löytyny syyllistä. Mikä tän aiheuttaa? Meninkö joku rele vai mikä näillä on nyt yhdistävänä tekijänä?
mikke Kirjoitettu 8. Toukokuuta, 2018 Kirjoitettu 8. Toukokuuta, 2018 joku moduulihan siel pitäs olla välis ku vilkku ja jarruvalo palaa samas langas takana ni jollain se singnaali pitää tuoda yhteen ja pätkii sillonku vilkkupäällä seisot jarrulla. se et missä se tos autos tehää ni en tiedä. mut useimmin jarruvalokatkasimelta menee sähkö vilkkusysteemin läpi.
RaiRai Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 joku moduulihan siel pitäs olla välis ku vilkku ja jarruvalo palaa samas langas takana ni jollain se singnaali pitää tuoda yhteen ja pätkii sillonku vilkkupäällä seisot jarrulla. se et missä se tos autos tehää ni en tiedä. mut useimmin jarruvalokatkasimelta menee sähkö vilkkusysteemin läpi. Minä kun muistelen että tuollanen yhdistetty vilkku-jarruvalo on keskimäärin toteutettu silleen "idioottivarmasti" kuten esim keulan sidemarker joka toimii myös vilkkuna. Eli langan piuhojen napaisuudet vaihtelee... Tietoa tästä nyt ei ole tarkemmin mutta juurikin lähtisin siitä jarruvalokatkaisijasta sekä vilkkukatkaisijasta. Joku maadotus jostain irti/rikki..?
BlackZ Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Kirjoittaja Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Mitenhän tuon vilkkupiirin pitäs toimia? Jarrullehan menee vissii plussa tai maadotus lisäksi että syttyy jarruvalot kirkkaampana kuin mitä esim vilkut on. Mutta miten nuo vilkut? Polttimoillehan menee koko ajan virta kun valot päällä eli ne palaa jo lähtökohtaisesti, ja sitten kun kytkee vilkun päälle niin sehän alkaa katkomaan polttimoille menevää virtaa? Vai muuttaako se vaan polttimon maadoituksen välillä +12V:iksi, tuolloinhan polttimo sammuu kun sama jännite molemmissa nastoissa? Vai katkooko se jotenkin itse 12V piuhaa?
F350 Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Mitenhän tuon vilkkupiirin pitäs toimia? Jarrullehan menee vissii plussa tai maadotus lisäksi että syttyy jarruvalot kirkkaampana kuin mitä esim vilkut on. Mutta miten nuo vilkut? Polttimoillehan menee koko ajan virta kun valot päällä eli ne palaa jo lähtökohtaisesti, ja sitten kun kytkee vilkun päälle niin sehän alkaa katkomaan polttimoille menevää virtaa? Vai muuttaako se vaan polttimon maadoituksen välillä +12V:iksi, tuolloinhan polttimo sammuu kun sama jännite molemmissa nastoissa? Vai katkooko se jotenkin itse 12V piuhaa? Tuossa yks tapa tehdä: https://www.google.fi/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.ididitinc.com%2Ffiles%2Fwp-content%2Fturnsignalwiringdiagram.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.ididitinc.com%2Fft-3078-tech-tips.html&docid=FLWcRVP5vz1lNM&tbnid=-reQF3I-2ETB2M%3A&vet=10ahUKEwiUyb3ipPjaAhWC2SwKHdRwD7sQMwhJKA0wDQ..i&w=1405&h=1872&bih=563&biw=1201&q=78%20firebird%20turn%20signal%20wiring%20diagram&ved=0ahUKEwiUyb3ipPjaAhWC2SwKHdRwD7sQMwhJKA0wDQ&iact=mrc&uact=8
F350 Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Tuossa -79 kytkentä: https://www.google.fi/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Ff01.justanswer.com%2Fref%2Fhttp_econtent.autozone.com%25253A24991%2Fznetrgs%2Frepair_guide_content%2Fen_us%2Fimages%2F0900c152%25252F80%25252F08%25252F0f%25252F1b%25252Flarge%25252F0900c15280080f1b.gif&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.justanswer.com%2Fclassic-cars%2F1he4z-i-m-restoring-79-trans-turn-signals-will-not-work.html&docid=DC21mx-sa07MVM&tbnid=lv2bR1-Apj71BM%3A&vet=10ahUKEwiUyb3ipPjaAhWC2SwKHdRwD7sQMwg-KAIwAg..i&w=1000&h=1073&bih=563&biw=1201&q=78%20firebird%20turn%20signal%20wiring%20diagram&ved=0ahUKEwiUyb3ipPjaAhWC2SwKHdRwD7sQMwg-KAIwAg&iact=mrc&uact=8
BlackZ Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Kirjoittaja Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Tuossa -79 kytkentä: https://www.google.fi/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Ff01.justanswer.com%2Fref%2Fhttp_econtent.autozone.com%25253A24991%2Fznetrgs%2Frepair_guide_content%2Fen_us%2Fimages%2F0900c152%25252F80%25252F08%25252F0f%25252F1b%25252Flarge%25252F0900c15280080f1b.gif&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.justanswer.com%2Fclassic-cars%2F1he4z-i-m-restoring-79-trans-turn-signals-will-not-work.html&docid=DC21mx-sa07MVM&tbnid=lv2bR1-Apj71BM%3A&vet=10ahUKEwiUyb3ipPjaAhWC2SwKHdRwD7sQMwg-KAIwAg..i&w=1000&h=1073&bih=563&biw=1201&q=78%20firebird%20turn%20signal%20wiring%20diagram&ved=0ahUKEwiUyb3ipPjaAhWC2SwKHdRwD7sQMwg-KAIwAg&iact=mrc&uact=8 Mitä valoja kutsutaan "BACK-UP LIGHTS"? Tuota ihmettelin jo eilen.
F350 Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Mitä valoja kutsutaan "BACK-UP LIGHTS"? Tuota ihmettelin jo eilen. pakki valot
F350 Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Tuleeko noille vilkkureleille +12V? Jos tulee, kokeile vaihtaa releet, noi ei montaa euroa maksa ja löytyy mallin mukaan Tuiran tarviketorilta.
BlackZ Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Kirjoittaja Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 pakki valot Jaaaa, no niinpä tietenki Tai no tietenki ja tietenki, ois vähä loogisempaa jos ne ois Reverse lights tms.
F350 Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Jaaaa, no niinpä tietenki Tai no tietenki ja tietenki, ois vähä loogisempaa jos ne ois Reverse lights tms. Ne on varavalot siltä varalta että jos nyt joku sattuisi taakse katsomaan kun pimeällä peruuttaa
BlackZ Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Kirjoittaja Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Tuleeko noille vilkkureleille +12V? Jos tulee, kokeile vaihtaa releet, noi ei montaa euroa maksa ja löytyy mallin mukaan Tuiran tarviketorilta. Pittää käydä Juuson "Candit" 1977 Formulasta hakkee, se ei niitä tarvi ku se räjäytti siitä moottorin tossa torstai iltana ku lähettii tallilta ;D
Mindgame Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 https://camaroforums.com/forum/70-81-general-12/1978-z28-turn-signal-brake-light-hazard-issue-74814/ Tuolla samanlaiseen ongelmaan löytynyt syyllinen kuoriutuneista johdoista rattiputkelta eteenpäin.
BlackZ Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Kirjoittaja Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 https://camaroforums.com/forum/70-81-general-12/1978-z28-turn-signal-brake-light-hazard-issue-74814/ Tuolla samanlaiseen ongelmaan löytynyt syyllinen kuoriutuneista johdoista rattiputkelta eteenpäin. Joo tuon oon lueskellu jo läpi ja pari muutaki juttua mitkä löyty googlen ihmeellisestä maailmasta. Ite en vaan huomannu että olisi rikkinäisiä johtoja.
BlackZ Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Kirjoittaja Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Se meni koko ilta sitte tuon Banditin kanssa punnertaessa, sen verran positiivista että jarruvalot alko pelaa. Mittasin ekana sinne jarrukatkasimelle tulevan liittimen, ei tullu kumpaankaan virtaa ja oranssissa piuhassa pitäs olla +12V. No aloin käymään sulaketaulua läpi yleismittarilla. Löyty yks lasiputkisulake mikä oli näennäisesti ehjä mutta virta ei kulkenu siitä läpi, vaihoin uuden sulakkeen niin jarrukatkasimen karvaan tuli virta ja jarruvalot alko pelaa. Samassa alko jotenki hätävilkku räpsimään nopeasti ja hengettömästi, niille tuleekin virta samasta oranssista piuhasta. Vaihoin hätävilkun releen tilalle sen normaali vilkkureleen, se kaiketi kevyemmälle kuormalle tarkotettu niin sillä pelas kyllä hätävilkku ihan normaalisti. Mutta normivilkut viiksestä ei pelaa edelleenkään yhtään, ei siis minkään sortin eloa. Alkaa kohta ottaa pannuun tää ongelma, melko monta tuntia kahtena iltana jo tutkittu. Kävin kaikki polttimoiden kannat läpi elektroniikkasprayllä eikä auttanu sekään yhtään mitään. Lisäksi mittasin koko sulakerasian läpi, mittasin molemmat päät sulakerasian sulakkeenpitimistä, molempiin päihin kaikissa kohdin tuli 12V että ei se ongelma sulakerasiassakaan ole kaiketi. Releitä on siellä kojelaudan alla kolme kpl. Kaksi kappaletta niitä pyöreitä peltimutikoita 2 napasia, toinen johtojen nokassa ja toinen eli hätävilkku sulakerasiassa. Ja molemmille vilkun releille tulee 12V toiseen napaan, hätävilkku jotenki toimii mutta suuntavilkut ei. Miten tuon pitäs edes toimia, mitä tapahtuu ku vilkun viiksestä käännän? Maadoittaako se kenties sen toisen navan mihin ei virtaa tule, eli onko se napa normaalisti "ilmassa"? Nimittäin hätävilkkuhan toimii, ja navoissa ei silti näy volttimittarilla mitään muutoksia eli toiseen edelleen tulee 0V ja toiseen 12V ja sama normivilkun releellä mutta se ei silti toimi vaikka hätävilkku toimii? Eli ohjaako tuo vilkun viiksi maan siihen toiseen napaan vai miten tuo toimii? Lisäksi joku mulle tunnistamaton 3-napainen neliskanttinen rele missä keltaset kuoret johtojen nokassa, mikähän tuo on? Ja mikä on se rattiputken alapäässä oleva kellastuneen valkoinen muovikäikäle mihin tulee 2kpl 2-napaisia liittimiä? EDIT: Tämä on näemmä NEUTRAL SAFETY SWITCH, ei liity asiaan... Mitä seuraavaksi, alkaa konstit loppua? Vilkun viiksi tuntuu uudenveroiselta, mutta pitikö se alkaa repimään rattiputki auki ja kattoa onko siellä kaikki kunnossa?
BlackZ Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Kirjoittaja Kirjoitettu 9. Toukokuuta, 2018 Releitä on siellä kojelaudan alla kolme kpl. Kaksi kappaletta niitä pyöreitä peltimutikoita 2 napasia, toinen johtojen nokassa ja toinen eli hätävilkku sulakerasiassa. Ja molemmille vilkun releille tulee 12V toiseen napaan, hätävilkku jotenki toimii mutta suuntavilkut ei. Miten tuon pitäs edes toimia, mitä tapahtuu ku vilkun viiksestä käännän? Maadoittaako se kenties sen toisen navan mihin ei virtaa tule, eli onko se napa normaalisti "ilmassa"? Nimittäin hätävilkkuhan toimii, ja navoissa ei silti näy volttimittarilla mitään muutoksia eli toiseen edelleen tulee 0V ja toiseen 12V ja sama normivilkun releellä mutta se ei silti toimi vaikka hätävilkku toimii? Eli ohjaako tuo vilkun viiksi maan siihen toiseen napaan vai miten tuo toimii? Kävin vielä tarkistaa. Niinhän se on että noilla vilkun releillä se toinen napa on jatkuvassa 12V. Ja toinen mikä 0V niin on ilmassa, eli kun hätävilkun laittaa päälle niin se 0V napa maadoittuu ja vilkut alkaa vilkuttaa. Ja testasin sen suuntavilkun toiminnankin. Siinä tulee toiseen napaa 2 pinkki/mustaa johtoa ja niissä siis 12V. Kun vilkun viiksestä kääntää suuntaan tai toiseen, niin se maadoittaa sen 0V navan ja vilkkujen pitäs vilkkua mutta EI VILKU, ei kummallakaan releellä. Eli ohjauskin näyttäs toimivan vilkunviiksestä ainakin tuolle releelle kuten kuuluu, en tiedä onko sillä vielä muitakin kytköksiä. Tuon kait on pakko toimia niin kun nuo molempien puolien vilkkujen johot tulee samaan napaan, että kun laittaa vilkun vasemmalle, niin se katkasee ilmaan sen oikean puolen vilkun johdon ja lähettää releen toiseen napaan maan, näin rele pääsee pätkii vaan toista puolta ja pöinvastoin. Eli pakko sen on tehä jotaki sille toiselleki piuhalle, jos se kytkis vaan maan yksinään niin molemmat puolethan alkas vilkkumaan. Eli kaiketi kytkee sen yhteisen maan releelle ja toisen puolen katkasee siitä releeltä pois ohjauksesta. EDIT: Siinä toisessa navassa taitaa olla 2 piuhaa sen vuoksi että siitä haarautuu tuonne BACK UP LIGHT SWITCH:lle virtasyöttö. Tuossa alla kuvakin en tiedä kuin oikeasta vuosimallista justiinsa mutta värikoodit ainakin passaa, tais olla 1979 Camarosta tämä kaavio. Eli käyttövilkulle tulee vain virta käytännössä ja vilkkuviiksi kytkee toiseen vilkun releen napaan maan että se saa kuormaa, mutta miten vilkun viiksi nyt tämän piirin ohjaa polttimoille? Käyttää vain yhtä 2 napaista relettä mutta silti se jotenkin vaihtaa napaisuuksia niin että tuolla yhellä releellä ohjataan yhtä puolta kerrallaan. Toimiiko se tuo vilkku niin että kun toinen 12V tuodaan polttimon toiselle navalla niin polttimo sammuu, vai palaa kirkkaampana kuin esim jarruttaessa? Vai katkooko se vilkku maata että se saa polttimon sammumaan?
RaiRai Kirjoitettu 10. Toukokuuta, 2018 Kirjoitettu 10. Toukokuuta, 2018 Kannattaa syventyä/opetella tuo tarjottu kytkentäkaavio. Releet on systeemissä "ennen" vilkkukatkaisijaa ja katkaisija ohjaa releeltä virrat vasen tai oikea. Vilkkukatkaisijan pitäis antaa käsittääkseni lepoasennossa polttimon langan piuhoihin maata (=miinus) ja kun vilkku kytketään niin langan piuhaan alkaa vaihtelemaan plus ja maa... Mutta koeta välttää omia virityksiä
BlackZ Kirjoitettu 10. Toukokuuta, 2018 Kirjoittaja Kirjoitettu 10. Toukokuuta, 2018 Kannattaa syventyä/opetella tuo tarjottu kytkentäkaavio. Releet on systeemissä "ennen" vilkkukatkaisijaa ja katkaisija ohjaa releeltä virrat vasen tai oikea. Vilkkukatkaisijan pitäis antaa käsittääkseni lepoasennossa polttimon langan piuhoihin maata (=miinus) ja kun vilkku kytketään niin langan piuhaan alkaa vaihtelemaan plus ja maa... Mutta koeta välttää omia virityksiä Tuohon vilkun releelle tulee siis jatkuva +12V toiseen nastaan. Toinen piuha on lepoasennossa "ilmassa", eli ei maassa mutta ei 12V jännitettäkään, eli rele ei voi vetää. Kun kytkee vilkun viiksestä päälle, se ilmassa oleva piuha on sen jälkeen maassa ja sen näkee yleismittarilla kun runkoa vasten mittaa. Eli nyt rele voi vetää kun toisesta päästä tulee 12V ja toinen pää maadottuu. Mutta mitä signaalia tuo vilkun viiksi nyt sitten ohjaa ja minne (no varmaan sinne vilkuille toki), tämä ei nyt jotenki mene järkee, varmaan liian vaikeasti tulee ajateltua asiaa Jos se syöttäs maata tuonne polttimoille, niin tuon ruskean (BRN) piuhan mikä syöttää jatkuvat virrat kaikille polttimoille koko ajan valokatkasimen kauttahan pitäisi kärähtää kun se syöttää jatkuvaa +12V ja toinen kytkentä vetäsikin tuon virtapiirin maihin? Jos se syöttää +12V niin mitä se taas auttaa kun sinne menee jo tuolta ruskean piuhan kautta jatkuva +12V. Tämä on se asia että en nyt perkele ymmärrä miten tuo kuvio voi toimia, tai no, eihän se toimikaan Selittäkääpä joku mulle tuo ihan rautakangesta vääntämällä
RaiRai Kirjoitettu 10. Toukokuuta, 2018 Kirjoitettu 10. Toukokuuta, 2018 Otithan huomioon että tuo kys. polttimo on kaksilankainen, kaaviosta näkee mutta heikosti. Parkkivalo ei siis tähän jarru/vilkkuvaloon ole kytkennässä yhteydessä. YEL-piuhaan voi tulla plus tai miinus ja mikään ei kärähdä, lanka loistaa kun tulee plus. Toim. huom: en ole käytännössä tutustunut tähän systeemiin, kattelen vain noita kaavioita. Jos sais vilkkukatkaisijan kytkennän niin selventäis lisää koska jarruvalon kytkentä on sitä kautta.
BlackZ Kirjoitettu 10. Toukokuuta, 2018 Kirjoittaja Kirjoitettu 10. Toukokuuta, 2018 Kolmas kerta toden sanoo, vai sanooko... Kolmas ilta Banditin vilkkuongelman kanssa. Purin tännää ratin irti ja kaikki liitokset mitkä liittyy vilkkusysteemeihin kojelaudan alla. Kaikkiin putsaus ja tarkistus jne. Mielestäni kaikki toimi. Romut kasaan ja testi. NO EI TOIMI EI. Alako jo huvittaa, varmaan sen 10h viettäny tän vian parissa 3 iltana yhteensä. Tulin tuossa iltapalalle 21:00 ja luin tuon F350 kommentin jäsenten projektit puolella että "Vilkut tarttee toimiakseen virtaa, et jos on hapettunut sulake, se mittarilla näyttää olevan kunnossa mutta virtaa ei kulje tarpeeksi". Aattelin että ei se voi siinä olla, oon toki käyttänyt sulakkeen irtikin ihan ensimmäisenä ja tarkistanut itse sulakkeenkin. Mutta epätoivosena otin sulakkeen irti, rappasin meisselillä sen pidikkeet ihan kunnolla, perään elektroniikkasprayta ja ihan uusi sulake vielä. Olin 100% varma että ei toimi. Nimittäin löysinhän niihin jarruihinkin syyn yleismittarilla mittaamalla, sulake oli ehyen näkönen mutta virta/jännite ei kulkenut, uusi sulake ja jarrut tuli kuntoon. Noh, sytytysvirta päälle ja vilkun viiksi vasemmalle: NAKS NAKS NAKS..... ;D ;D Ei stana oo todellista. Vissiin ne oli sitten niin hapettuneet ne pitimet vaikka ei siltä näyttäny että virtaa ei kulkenu tarpeeksi vaikka volttimittari näytti voltit ihan sulakkeen pitimistä mitattuna Tässä nyt toki miettii että oisko aika lopettaa tää harrastus ja siirtyä vaikka ristikoita täyttelee, missä siinäkin olen huono kyllä No pitää koittaa ajatella nyt että korjasinhan puolenkymmentä muutakin viritystä samalla kun tätä asiaa tutkin, sekä sain raitista ulkoilmaa samalla ja tutustuttiin Banditin kanssa ihan kunnolla Sama miten ajattelee niin vedän nyt ison annoksen Talisker single malttia ja vedän tän kartiohatun päähän missä lukee tyhmä, sen verran paljo sekä huvittaa että ketuttaa koko homma, 3min homma mihin meni varmaan 10h ;D Tässä loppuun vielä kuva mun ilmeestä kun vilkut alko pelaa:
RaiRai Kirjoitettu 10. Toukokuuta, 2018 Kirjoitettu 10. Toukokuuta, 2018 Aiwan normaalia harrastamista. Oisithan voinu olla saman ajan myös kaikenlaisen pahuuden teossa, tämä urakka esti sen
TransNAM Kirjoitettu 10. Toukokuuta, 2018 Kirjoitettu 10. Toukokuuta, 2018 Ainakin jossain mallissa (tais olla 3gen) toimii näin: Vilkun viiksi keskellä: Molempien takavilkkujen johdot kytkettynä viiksen kautta yhteen ja jarruvalokatkaisijaan. Etuvilkut ei mene mihinkään. Jarruvalot toimii normaalisti. Vilkku päällä: Se puoli mihin vilkutetaan irroitetaan jarrusta ja kytketään yhteen etuvilkun kanssa. Jännite tulee vilkun releeltä. Jarruvalo toimii edelleen toisella puolella. Hätävilkku: Kaikki vilkut kytketään yhteen ja syötetään jännite hätävilkun releen kautta. Jarruvalot ei toimi. Eli takapään polttimot on maadoitettu aivan normaalisti eikä parkit liity asiaan mitenkään. Polttimossa on parkeille omat langat. Polttimot oltava oikein päin. Etuvilkutkin maadoittuu normaalisti mutta sivumarkkerit saa toiseen napaan parkin ja toiseen vilkun. Parkit päällä saa markkeri maata vilkun polttimon kautta ja vilkku päällä markkeri sammuu kun molemmilla navoilla on +. Vilkun rele on kovin yksinkertainen eikä toimi ilman (sopivaa) kuormaa. Normaalisti kärjet on auki. Kun virta alkaa kulkemaan lämmittää se kärkien rinnalla olevaa vastuslankaa joka venyy ja sulkee mekaanisesti kärjet. Silloin lanka jäähtyy ja kutistuu - kärjet aukeaa. Ja sama uudestaan. Eli varsinaista maata releelle ei tule eikä se välitä mitenpäin virta kulkee. Jos kuormaa tulee pahasti liikaa voi lanka palaa poikki. Jos kuormaa on pahasti liian vähän ei välttämättä tapahdu mitään ja jos esim. 1 polttimo on palanut ei lanka ehdi lämmetä kovin paljoa jolloin (=jäähtyy äkkiä) vilkku on nopea. Rele on helppo testata kun syöttää sen kautta sähkön vaikka (vähintään 20+W) irtopolttimolle. Tästä on hieman eri versioita eikä tämä koske juuri 2gen vaan tällaiseen olen ainakin törmännyt. Edit: Ainut varma tapa mitata (autossa) sähkön kulku on mitata jännitehäviö. Eli työnnä mittarin molemmat piikit saman johdon/sulakkeen päihin, asteikko VDC ja kuormita mitattavaa kohdetta eli laita päälle. Jos mittari näyttää enemmän kun voltin kymmennyksiä on johteessa vikaa. Ohmimittari ei kerro juuri mitään. Hiuskarvan verran kupari on ilman kuormaa jo kovasti 0ohm.
BlackZ Kirjoitettu 10. Toukokuuta, 2018 Kirjoittaja Kirjoitettu 10. Toukokuuta, 2018 Ainakin jossain mallissa (tais olla 3gen) toimii näin: Vilkun viiksi keskellä: Molempien takavilkkujen johdot kytkettynä viiksen kautta yhteen ja jarruvalokatkaisijaan. Etuvilkut ei mene mihinkään. Jarruvalot toimii normaalisti. Vilkku päällä: Se puoli mihin vilkutetaan irroitetaan jarrusta ja kytketään yhteen etuvilkun kanssa. Jännite tulee vilkun releeltä. Jarruvalo toimii edelleen toisella puolella. Hätävilkku: Kaikki vilkut kytketään yhteen ja syötetään jännite hätävilkun releen kautta. Jarruvalot ei toimi. Eli takapään polttimot on maadoitettu aivan normaalisti eikä parkit liity asiaan mitenkään. Polttimossa on parkeille omat langat. Polttimot oltava oikein päin. Etuvilkutkin maadoittuu normaalisti mutta sivumarkkerit saa toiseen napaan parkin ja toiseen vilkun. Parkit päällä saa markkeri maata vilkun polttimon kautta ja vilkku päällä markkeri sammuu kun molemmilla navoilla on +. Vilkun rele on kovin yksinkertainen eikä toimi ilman (sopivaa) kuormaa. Normaalisti kärjet on auki. Kun virta alkaa kulkemaan lämmittää se kärkien rinnalla olevaa vastuslankaa joka venyy ja sulkee mekaanisesti kärjet. Silloin lanka jäähtyy ja kutistuu - kärjet aukeaa. Ja sama uudestaan. Eli varsinaista maata releelle ei tule eikä se välitä mitenpäin virta kulkee. Jos kuormaa tulee pahasti liikaa voi lanka palaa poikki. Jos kuormaa on pahasti liian vähän ei välttämättä tapahdu mitään ja jos esim. 1 polttimo on palanut ei lanka ehdi lämmetä kovin paljoa jolloin (=jäähtyy äkkiä) vilkku on nopea. Rele on helppo testata kun syöttää sen kautta sähkön vaikka (vähintään 20+W) irtopolttimolle. Tästä on hieman eri versioita eikä tämä koske juuri 2gen vaan tällaiseen olen ainakin törmännyt. Edit: Ainut varma tapa mitata (autossa) sähkön kulku on mitata jännitehäviö. Eli työnnä mittarin molemmat piikit saman johdon/sulakkeen päihin, asteikko VDC ja kuormita mitattavaa kohdetta eli laita päälle. Jos mittari näyttää enemmän kun voltin kymmennyksiä on johteessa vikaa. Ohmimittari ei kerro juuri mitään. Hiuskarvan verran kupari on ilman kuormaa jo kovasti 0ohm. Kiitos hyvästä selvennyksestä, mutta tsekkaapa mun viimesin kommentti tästä topikista.... ;D :-[
TransNAM Kirjoitettu 10. Toukokuuta, 2018 Kirjoitettu 10. Toukokuuta, 2018 Juu huomasin jo. Kesti vaan senverran kauan kirjoittaa tuo romaani... Tiiät sitten enskerralla
BlackZ Kirjoitettu 10. Toukokuuta, 2018 Kirjoittaja Kirjoitettu 10. Toukokuuta, 2018 Juu huomasin jo. Kesti vaan senverran kauan kirjoittaa tuo romaani... Tiiät sitten enskerralla Joo toivottavasti tää ketju auttaa jotaki muuta ku melko syvällä tässä jo käytiin, ainakin fyysisesti ja henkisesti
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään