Jump to content

Bensan paineen säätö


Recommended Posts

Kirjoitettu

Kuinka tuo oikea oppisesti pitäisi tehdä?

 

Itse ajattelin kokeilla ottamalla vakio lambdan irti ja laittamalla tilalle seosmittarin ja säätää paineen niin että WOT olisi noin 12,8 afr.

 

Vai meneekö moottori johonkin vikatilaan ilman omaa lambdaa?

Kirjoitettu

Taitaa jäädä open loppiin lambda irti, eli käy rikkaalla.

Asenna uusi kiereholkki putkeen.

Joissakin laajakaistamittareissa on kapeakaista output, mitä voi syöttää eculle.

Kirjoitettu

On siinä muistaakseni tuo out putti tuossa mittarissa,oma hommansa vaan johdottaa.

 

Hankalaa kun ei tiedä mitä tuolle moottorille on tehty,tuntuu kuin kävisi rikkaalla ja päällepäin ei näy kuin säädettävä bensa regu ja tietysti putkisto.

 

Joskus mulla oli -85 vette ja siitä katsoin vakiona ja nokka +bolt onit tehtynä seoksia ni se ainakin kävi vakio paineilla rikkaalla muistaakseni 11.8 afr sehän jo hukkaa tehoa.

Kirjoitettu

WOT vedossahan ei käytetä lambdaa ollenkaan,mutta onko kone closed vai open loopissa silloin?

Kirjoitettu

kun käyntilämpö ja muut ehdot starttauksen jälkee on saavutettu ni siirtyy clouselooppiin ja pysyy siel myös täyskaasu vedos jos ei jotain vikaa tuu mikä häirittis säätöä ja siin tapaukses siirtyy takas oupenlooppiin, sytyttää ses:sin tai ainaki pitäs sytyttää

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...