Jump to content

seilaava tyhjäkäynti


Recommended Posts

Kirjoitettu

mikäköhän perkule tuohon pontiaciin tuli kun tyhkäkäynti on aika seilaava.siis tyhjäkäynti on itessään tasanen,mutta jos auto on käynnissä ja tyhjäkäynnillä,ja painaa jarrua vaikka sekunnin ja päästää pois,niin tyhjäkäynti mennee johonkin 500 paikkeille ja sitten se hypähtää melkein tuhanteen ja menee sitten vasta takasin normaali kierroksille,noin 650-700. se tekee sen joka kerran kun jarrua painaa.sitten jos oiken kaasuttelee,niin sit toimii normaalisti.sitten sama homma jos vaikka ajelee ja painaa jarrua kun nopeus on vaikkapa 60,niin sama homma toistuu.joskus tyhjäkäynti seilaa ja joskus ei.sitten jos antaa tyhjäkäynnillä mennö eteenpäin.esim;50km/h niin tyhjäkäynti seilaa 1000-500 kierroksen välillä.eilen vaihdoin siihen öljytkin ja pcv venttiilin,ja sillon toimi ihan hyvin mutta tänään kun ajelin niin huomasin kun tyhkäkäynti seilaa.sillon kun kierrokset käy 500 sadassa,niin melkein sammuu koko auto ja valotkin meinaa himmentyä.sitten se taas pomppaa 1000 kierrokseen ja sitten taas normaali tyhjäkäyntikierroksille. mikäköhän ois vikana? auto on 92 v6 firebird

Kirjoitettu

Jep. Alipainevuotoon viittaa... tarkista ensin tehostajalle menevä letku.

Kirjoitettu

joo,sitä toi yks kaveri tuolla töissäkin vähän meinas... mites jos sillä ajelee,onko vaaraa että joku menee rikki,vai kannataako se viedä heti tarkistettavaksi/korjattavaksi? ja minkä hintasta ois sen korjaus,jos sieltä vuoto löytyy??

Kirjoitettu

Jarrutehostimen vuoto ei särje mitään mutta jos kalvo sattuu hajoamaan enempi menee jarru jäykäks. Joutuu isommasta vauhdista nojaamaan toisellakin jalalla polkimeen.

Tehostajat harvemmin on korjattavia joten uutta tai käytettyä tilalle. Vaihto on sinänsä kohtuu nätti homma.

 

Helppo testata: Kun ottaa tehostajan letkun irti imusarjasta ja imee siitä ei ilmaa saa virrata jatkuvasti läpi. Jos pystyy imemään eikä vastusta tule niin tehostaja vuotaa. Auton käydessä voi polkimien kohdalta kuulua suhinaakin. Suhahdus saa kuulua kun jarrua polkaisee mutta se ei saa olla missään polkimen asennossa jatkuvaa.

 

 

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...