Jump to content

Ls1->Ls3 ja bensapumppu, bensakisko, suuttimet


Recommended Posts

Kirjoitettu

Kyselen tässä korjaajalle vähän tietoa josko täältä löytyisi.

On siis -99 Firebirdin Ls1 vaihtumassa Ls3 ja bensapumppu tarvii päivittää. Ls1 bensapumppu on 190l/h. Suuttimet on nyt 440cm/min eli 211l/h, dutycycle on 90% paikkeilla. Eli ei riitä tuo vanha pumppu. Onko kellään kokemuksia tämmösestä, että mikä pumppu olis kätevin laittaa ? Senverta löysinkin haulla juttua että:

 

"Walbro (ainakin 255L/h malli) on alkuperäistä pienempi eli jotain täytettä tarvii keksiä väliin että saa alkuperäiseen telineeseen.

Mukana tullut liitin-adapterisarja ei sopinut vaan vaihdoin oikean liittimen tinaamalla."

 

Tuo Walbro 255L piisais, mutta olisko mitään vähemmällä värkkäämisellä asennettavaa ? Saa se vielä tuottavampikin olla jos helpommin muuten passaa.

 

Sitten, LS1 bensakisko sopii LS3 imusarjan kiinnitysadaptereille, mutta LS3 suuttimet on 28mm lyhyemmät, jolloin väliputki nappaa kiinni imusarjaan. Joko laitetaan eri suuttimet, jatkoholkit tai olisko jotain muita parempia ideoita ? Ite mietin olisko helpompi uusia bensakiskot jotka sopii LS3 imusarjaan ja suuttimiin ja sais suuttimet olla ennallaan.

 

Muutenkin, jos joku on LS1 -> LS3 swapin tehny, niin saa kertoa jos on jotain kompastuskiviä mitä tietää... ei sitte itte tarvi joka kiveä kompuroida läpi.

Kirjoitettu

Jos sulla ei ole LS3 bensakiskoja niin kannattaa ehdottomasti ostaa rockautosta uusi LS3 kisko. Se ei maksa paljoa ja on sitten varmasti toimiva imusarjan ja suuttimien kanssa.

 

Tankkiin voi heittää vaikka 450 walbron. Voipahan sitten tarvittaessa ajaa vaikka E85:sella

Kirjoitettu (muokattu)

450 walbron laitoin hydrauiliputken kiinnikkeella justiin oikean kokoinenen niin ei purista pumppua rikki mutta on kiinni, sekä rosteri latan pätkä mihin sain kiinnitettyä hydrauiliputken kiinnikkeen. 

IMG_20181110_095620_resized_20181110_024554004.jpg

IMG_20181110_095635_resized_20181110_024553160.jpg

Muokattu: , käyttäjä: pasi jkl
  • Tykkää 2
Kirjoitettu

Taitaa tulla ihan vakio ohjaus, mikä oli LS1. Tosiaan tästä nyt juttua paremmin tuola projektit/jagsterin -99 LS Firebird ja siellä MikkoV joka autoa askartelee kertonutkin oikeammin speksit mitä palikkaa. Ei tosiaan ihan täysin alkuperänen LS3 tuo vaihtomylly. 

 

 

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...