Nova Posted April 6, 2006 Posted April 6, 2006 Eli miten noita pystyy testailemaan? Onkohan 3 ja 4 gen autoissa paljonki eroa. Hieman meinaa parkissa ollessa lämmöt kohota. Jos joku viitsisi hieman avittaa.
TransNAM Posted April 7, 2006 Posted April 7, 2006 Ainakin 3gen: (en tiiä yhtään 4-genistä) Laita hyppylanka aldl-töpseliin niinkuin vikakoodeja lukis. Virrat kun kääntää päälle pitää flektinkin lähteä. Jos ei on joko flekti, boxi tai rele sökö. Jos on 2 flektiä löytyy toiselle termostaatti oik. kannen kyljestä. Virrat päälle, johto irti termarista ja maihin - pitää lähteä. Jos ei, niin edelleen rele (molemmille eri) tai flekti. Jos johdosta lähtee on anturi sökö (mul huutaa kokoajan ku laittaa johdon kiinni). Myös ilmastoinnin mukana lähtee flekti pyörimään. Jos ei edelliset auta kokeile vielä suoraa virtaa flektin moottorille tai mittaa että flektille tulee virtaa. Mie oon aina osannu selittää asiat yksinkertaisesti ;D ;D
rokzetä Posted April 7, 2006 Posted April 7, 2006 mulla ei lähde ilmastoinnista vänkärin flekti päälle. lähtee kyllä päälle kun on paikat tosi kuumana. ryöstin siitä anturin johdosta piuhan sisään katkasijalle kojelaudan alle ja siitä maihin.saa päälle hellepäivinä ruuhkassa tarvittaessa,jos tästä nyt mitään kesää tulee
pate Posted April 7, 2006 Posted April 7, 2006 lähteekö kuskin puoleinen päälle ilmastoinnista ,jos lähtee niin toimii aivan oikeen
rokzetä Posted April 7, 2006 Posted April 7, 2006 pääasia että jonkun hyrrän saa manuaalisesti pyörimään,mutta mun mielestä se on yleensä toi hantinpuolen hyrrä,mulla se on jostainsyystä eliminoitu pois .
pate Posted April 7, 2006 Posted April 7, 2006 hantti puolen rupeli lähtee ecun käskemänä päälle kun lämmöt on tarpeeksi korkeella.
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now