Jump to content

LT1 peseminen + opti


Recommended Posts

Kirjoitettu

Kaikenlaista tarinaa lukenu ongelmista moottoripesun jälkeen 😊.

 

Pikkasen tekis miel puhistella konehuone ennen talvee vaikka ei tuo nyt niin hyvin likanen ole.

 

Meneekö rättihommiks vai uskaltasko tuohon jonkun liuottimen suihkia ja huuhtasta pois

IMG_20210807_133017.jpg

Kirjoitettu

oon mä joskus huuhtassu letkulla ja liukkarilla. senverta paljo sähköö muutenki et jättäny painepesurin väliin. joo jääny monesti välistä muutenkin🤷‍♂️

  • Tykkää 2
Kirjoitettu

Olen kerran/pari kevyesti pölyt huuhtassut pois, mutta pieni riski kyllä on kun on paljon noita sähköjä, paineilmallla puhaltanut vesiä pois.

Kirjoitettu
1 tunti sitten, Chevy kirjoitti:

turhaa hifistelyä 😁

Tavallaan...pikkasen helpottas mahollisten vuotokohtien näkemistä jos semmosia on :D. Tosin pitäähän se aina vähän öljyä jostain kusta ulospäin

Kirjoitettu (muokattu)
5 tuntia sitten, Pete78 kirjoitti:

Tosin pitäähän se aina vähän öljyä jostain kusta ulospäin

 

jep

jos LT1 ei vuoda siellä on varmaan silloin tikku kuiva 🤣

 

 

Muokattu: , käyttäjä: Chevy
  • Haha 1
Kirjoitettu
24 minuuttia sitten, Chevy kirjoitti:

 

jep

jos LT1 ei vuoda siellä on varmaan silloin tikku kuiva 🤣

 

 

Kyllä...huolissaan olis oltava 😂

Kirjoitettu

Olen pessyt painepesurillakin silleen järjellisen etäisyyden päästä. Muuta ongelmaa en ole havainnut kuin että 2 kertaa (4 vuoden väli) on TPS-anturi tiltannut heti lämpimän moottorin pesun jälkeen.

Ei kyllä näyttäis havaittavasti vuotavan öljyjä joten se pesu on ollut enemmänkin pölyjen huuhtelua. Jatkossa aattelin suorittaa pesun kylmälle moottorille ja sitten kuivaus ajelemalla. Jos ei omassa pihassa pysty pesemään niin voi olla vähän kinkkistä tuo kylmänä pesu.

  • Tykkää 1
Kirjoitettu

Pesussa huputtaisin laturin, optin / jakajan, tps, öljytikut jne, mikä yhtään epäilyttää ja paineesta riippuen. 

 

  • Tykkää 1

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...