Jump to content

Recommended Posts

Posted

Onko olemassa jotain listaa Firebirdin lamppujen alkuperäisestä koosta?

 

Lähinnä nyt just kiinnostaisi, että mikä on lisäjarruvalon wattimäärä/lamppu 1987 -mallisessa (sielähän on kaksi lamppua) aerowing -takasiivessä.

kaikenmaailman korvaavia ledejä löytyy, mutta nyt kiinnostaa alkuperäiset lamput.

Posted

Rockauto on aika näppärä paikka tarkistaa sopivat osat...

  • Like 2
smokeybandit
Posted

Rockauto näyttää L561 osanumero lampun, noin 12 watin, varmaan molemmat käy mutta mun mielestä 577 osanumeron lamppu on orkkis, mikä on noin 18 wattii, Chilton/Haynes kirjasta varmaan löytyy osuvampi tieto että kumpi on orkkis, mie veikkaan 577 osanumeron lamppuu. 

Ero noissa kahdessa on watti määrät ja se että 577 on pelti kannoilla oleva lamppu, 561 on lasi reunainen, molemmissa tyyliin rautalanka raami kiinnitys.

  • Like 1
Posted

Kiitos vastauksesta. Mulla on nyt 2 x 18W lamput ja tuntuu aika kirkkailta. Ei muuten, mutta saattaa jarruvalon kansi sulaa.

Posted

Ei muutaman watin erolla kummoista merkitystä ole lämpenemisen kannalta, varsinkaan kun jarru tai vilkku ei yleensä pala koko ajan...

Jarruvalojen on hyvä näkyä auringonpaisteellakin... 

Onhan ne kaikissa muissa autoissa 21W.

 

PS. Wattimäärän muutos voi vaikuttaa vilkun nopeuteen jos jarruvalot toimii myös vilkkuina.

Posted

Niin kyse oli vain tuosta spoilerissa olevasta lisäjarruvalosta ja sen lamppujen koosta.

Posted

No niinhän se olikin...😳

Posted
1.6.2023 klo 13.19, Ilku kirjoitti:

Kiitos vastauksesta. Mulla on nyt 2 x 18W lamput ja tuntuu aika kirkkailta. Ei muuten, mutta saattaa jarruvalon kansi sulaa.

En usko että tulis ongelmaa. 4 geniin näyttäis torjoovan 16-18 W polttimoita:

https://www.rockauto.com/en/catalog/pontiac,1994,firebird,5.7l+v8,1251942,electrical-bulb+&+socket,brake+light+bulb+-+high+mount,13673

Omassani on muistaakseni 17 W x 2 jotka löytyi Fixus-liikkeen tiskiltä, ei oo sulanut mitään vielä.

Posted

Aikalailla kaikkia polttimoita saa myös ledinä - ei juuri lämpene...

Osa valoista tarvii vastuksellisen ledin jotta kaikki toimii oikein mutta 3gen lisäjarruvalossa ei kuormalla ole väliä.

Punaisen lasin läpi ei yleensä valkoisempi sävykään juuri erotu.

Posted

En tiedä vaikuttaako 3g mut alkupään 4g vaikuttaa lisäjarruvalon kuorma Cruisen toimintaan tai se lakkaa toimimasta jos vaihtaa led polttimot tilalle ilman vastuksia et saattaa näis vaikuttaa yllättävällä tavalla toisinaan

Posted

4gen tulee kuulemma myös ABSista poljinkytkin-herja jos lisäjarruvalo on rikki / virta ei kulje.

3gen on aikalailla simppelimpi ja "perinteisempi". Muistaakseni on cruiselle oma kytkin polkimessa.

 

Yleensä välttyy ongelmilta kun kayttää "canbus" tai "error free" ledejä eli missä on sisäiset vastukset.

Kokemuksen mukaan merkkipolttimoissa (Osram yms) yleensä on vaikkei paketissa mainitakaan.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...