Jump to content

Recommended Posts

Kuunmies
Posted (edited)

Pahoittelut huonosta otsikosta jo alkuun, mutta en oikeen järjellistä osannut laittaa kun useampia kysymyksiä. Omaan autoon vaihdettu sisusta, ja aurinkolipat on kiinnittämättä, eikä kyllä kattoverhoilussa ole varsinaisesti reikiäkään. Jonkunlainen kolonen sille lipan "rungon" jousimutterihässäkälle vaikuttaisi kuitenkin olevan, kun sormella kattoverhoilua painelee. Eli minkälaisia ruuveja mahtaa tulla aurinkolippojen kiinnitykseen ja onko siellä muita osia kuin se runko ja itse lippa? Oliko t-top/avon ja kovakaton lipoissa eroja keskenään?

 

Seuraava kysymys liittyy kattopalojen säilytyspussin kiinnityslenkkien kiinnitysruuveihin. Minkälaiset ruuvit niihin hattuhyllylle kiinnittyviin lenkkeihin kuuluisi tulla? Jos jollain apuja tähän, niin otetaan kiitollisena vastaan.

 

Ja kyseessä oleva auto on 3 gen Firebird.

Edited by Kuunmies
TransNAM
Posted

Melkein kaikki verhoilun (muoviosien) ruuvit on mustia uppokantaisia ruuveja joissa on kannan alla vielä kartionmuotoinen prikka.

Samantyyppiset ruuvit taisi olla myös t-top -pussin lenksuissa, saattoi ehkä olla ilman prikkaa.

Muistaakseni auronkolippojen ruuvit on hieman isompia (paksumpia) kun esim. kynnysmuovien.

Lipan jousimekanismi menee verhoilun läpi katon sisään ja laippa puristuu verhoilua vasten, välissä ei ole muuta. Ruuvit kiinnittyy verhoilun alla olevaan peltiin.

 

Nämä pienellä muistivarauksella, isommasta 3gen sisustaremontista on aikaa...

sps892.png

Kuunmies
Posted

Kiitos tästä. Vielä jos joku osais jotain kokoluokkaa tai mittoja mainita, kun ei tosiaan ole oikeen mallikappaleita joista verrata. Onkos siellä bensatankki hattuhyllyn alla, ettei vedä ruuvia läpi 🫣

 

TransNAM
Posted

"Hattuhyllyn" ja tankin välissä on 2-3 sentin rako mutta sielläkin on mm. bensaputket ja johtoja.

Kannattaa olla varovainen eikä varsinkaan laittaa liian pitkiä ruuveja.

Tankki on koko peräkontin "patin" kokoinen.

 

Ruuvien koossa voinee auttaa joku muu kun omassa 4gen on sisusta aika erilainen.

Netissä näkyy olevan myynnissä sisustan ruuvisarjoja. En sitten tiedä - kuinka tarkkaan on oikeanlaisa ja mikä on päivän tilanne jenkkien tullisekoilun kanssa...

Saako linkin takaa jotain osviittaa kun on kuvaan merkitty mikä kuuluu mihinkin... Esim. aurinkolippa = K

https://www.hawksmotorsports.com/82-92-camaro-firebird-129-piece-interior-screw-kit/

Ruuvin paksuuden pystyy aikalailla päättelemään kiinnitettävän kapineen reiän koosta. Pituus senverran, että ottaa kiinni eikä tule katosta läpi😁

Kuunmies
Posted

Kiitos jälleen. Noita valmiita sarjoja kattelin kans, mut jos tässä selviäis noista parista kohteesta jollain lähempää löytyvillä ratkaisuilla. Täytyy jatkaa ihmettelyä 👍

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...