toppura Posted September 9, 2025 Posted September 9, 2025 Hei! Miten alkuperäisesti pitäisi parkki ja sivuvalojen toimia? Eli onko niin että luukkulamppujen vieressä olevat valot toimii vilkkuina ja parkkeina ja onko sivuvalot vain parkkivalot vai miten ne pitäisi toimia?
RaiRai Posted September 10, 2025 Posted September 10, 2025 Luukkulamppujen vieressä on kakslankainen polttimo, toinen on vilkku ja himmeämpi parkki. Taitaa olla 21 W ja 5 W tai joku "jenkkivariantti". Keulan sivuvalo on ykslankainen mutta toimii sekä vilkkuna että sivuvalona. Johdotus on siten että toiseen "plus" parkkivalolta ja toiseen vilkkukatkaisijalta. Oikein kytkettynä sekä vilkun että parkin "pluspiuha" tarjoaa maata silloin kun ei plussaa, joka mahdollistaa tuon veikeän toiminnan, oli valot päällä tai ei.
toppura Posted September 16, 2025 Author Posted September 16, 2025 Eli onko suojassa oleva sivuvalo noin kytkettynä jo tehtaalta vai Suomessa vaadittu kytkentä?
RaiRai Posted September 16, 2025 Posted September 16, 2025 55 minuuttia sitten, toppura kirjoitti: Eli onko suojassa oleva sivuvalo noin kytkettynä jo tehtaalta vai Suomessa vaadittu kytkentä? Tehtaalta
toppura Posted September 16, 2025 Author Posted September 16, 2025 Kiitos tiedosta. Pitää laittaa toimiin juurikin noin.
TransNAM Posted September 17, 2025 Posted September 17, 2025 Tuo sivuvalon vilkkutoiminto on sikäli hauskan/hassun (valitse makusi mukaan) näköistä, että vilkkuu etuvilkun kanssa vuorotellen kun valot/parkit on päällä ja yhtaikaa kun valot on pois. Lisäksi vaatii hehkulamput kaikkiin parkkeihin ja etuvilkkuihin toimiakseen varmasti oikein.
RaiRai Posted September 18, 2025 Posted September 18, 2025 Aiheesta vielä lisää, niin aikoinaanhan tuo alkup. sivuvalo/vilkku ei riittänyt sivuvilkuksi, kun ei näkynyt riittävästi takaviistoon. Nykyään lienevät vähän armollisempia katsastuksessa, kun on mahdollista rekata auto ihan jenkeissä hyväksytyillä valaisimilla. Mullakin oli aikoinaan '89 Böördissä lisävilkku asennettu Suomessa lokariin lähemmäs etuovea.
Chevy Posted September 18, 2025 Posted September 18, 2025 1 tunti sitten, RaiRai kirjoitti: Mullakin oli aikoinaan '89 Böördissä lisävilkku asennettu Suomessa lokariin lähemmäs etuovea. sama mulla -91:ssä
F350 Posted September 23, 2025 Posted September 23, 2025 18.9.2025 klo 18.20, RaiRai kirjoitti: Mullakin oli aikoinaan '89 Böördissä lisävilkku asennettu Suomessa lokariin lähemmäs etuovea. Sama juttu, sitten kun toinen hajos, otin molemmat pois, niin alkoi katsuri valittaa et alkuperäiset ei riitä. Ei auttanut kuin askarrella uudet tilalle ja siis rengasaukon ja oven väliin
TransNAM Posted September 23, 2025 Posted September 23, 2025 Niinkun RaiRai jo mainitsi, piti sivuvilkun näkyä 5 astetta takaviistoon eli lähes kyljen myötäisesti. F-bodyen kapenevan keulan takia ei kyljen tasalla olleet vilkut näkynyt. Monenlaista viritystä on ollut katsastajan tuulensuunnan mukaan: liimattu alkuperäisen lasin päälle kupu, viritelty lisävilkkuja milloin mihinkin jne. Tiukimman ajan säännöillähän ei autossa saanut olla juurikaan alkuperäisiä valoja, varsinkaan "väärän" värisiä. Esim. oranssia parkkia edessä, punaista sivuvaloa takana jne., jokseenkin mitä pimeämpi sen parempi, pitihän ne väärät maalata piiloon. Taivas varjelkoot... joistain puuttui jopa kokonaan takasumari joka sai olla tasan yhdenmallinen, ja vielä pahempi jos autossa oli lisäjarruvalo. Nykyään saa auton muutoskatsastaa alkuperäisille tehdasvaloille, ei se maailma ilmeisesti sitten kaatunutkaan jonkun vilkun tai parkin takia... Talhullakin jää sumarit myymättä. 1
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now