Jump to content

Käsijarruvaijeri sanoi itsensä irti (automaattivekotin)


Recommended Posts

Kirjoitettu

Napsahti käsijarruvaijeri poikki etuosastaan. Vaijerin takaosa + takajarrujen vaijereita yhdistävä pulikka näyttävät olevan ehjiä... Oletteko ostaneet valmista pätkää vai tehneet itse? Minkälaista vaijerin vahvuutta olette käyttäneet?

 

Haynesin korjausoppaan vaiheiden perusteella ei näyttäs mahdottomalta työltä, mutta käytäntö näyttää...

Kirjoitettu

Itse vaihdoin juuri tuon vaijerin vähänaikaa sitten. Löysin purkuautosta käytetyt mutta aika hyvä kuntoiset vaijerit. Uusia vaijereita kyselin monesta paikasta, mutta niitä ei saanut. On muuten yllättävän pirullinen homma vaihtaa tuo vaijeri.

Kirjoitettu

Maahantuojalta löytyy ja hinta näytti olevan n. 65 eur. Tämä siis on se käsijarrun etupään vaijeri. Kyllä nyt tuon verran varmaan voi tohon sijoittaa - tulee oikein genuine gm part! ;)

Kirjoitettu

Multa oli irronnut siitä etupäänvaijerista se nuppi mikä tulee kiinni käsijarruvipuun.

Kirjoitettu

Multa oli irronnut siitä etupäänvaijerista se nuppi mikä tulee kiinni käsijarruvipuun.

 

Toi on poikki ihan alapuolelta, eli vaijeri on siinä käsikahvassa kiinni. On mennyt poikki sieltä mistä se tulee lattiasta läpi auton pohjaan ja tekee 90 asteen mutkan ja yhdistyy jarrujen vaijereita yhdistävään palaan.

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...