Jump to content

Mihin tarvitaan kahta ilmansuodatinta


Guest PJKuona

Recommended Posts

Kirjoitettu

Aikomukseni oli vaihdella tuohon Bonanzaan erinäisiä suotimia ja suodattimia näin kesän kynnyksellä. Vaihtolistalla on mm. bensansuodatin, öljynsuodatin (moottori ja vaihteisto) sekä ilmansuodatin.

 

Tämä ilmansuodatin on nyt hieman ihmetyttänyt. Olin nimittäin tekemässä tilausta tuolta Us Centeristä. Heidän nettisivuillaan (http://www.uscenter.fi/) kerrotaan että näitä ilmansuodattimia tarvitaan kaksikappaletta per auto.

 

"Ilmansuodatin V8 bensa '88-'92, ei 305cid 'E' (tarv. 2 kpl / auto)    18.05EUR"

 

Tässä ei välttämättä ole mitään ihmeellistä, mutta kun en tähän omaan Pontiaciini ole koskaan vielä ilmansuodatinta vaihtanut, herää väistämättä kysymys että tarvitaanko niitä todellakin kaksi kappaletta?

 

Availin hieman tuota omaa suodintani enkä kyllä löytänyt sieltä kuin yhden suodatimen sellaisen mustan peltipöntön sisältä. Tätä pönttöä en muuten saanut auki, mutta se lienee aukeaa lievää väkivaltaa käyttäen?

 

Mutta jos noita suotimia nyt tosiaan tilaa sen kaksi kappaletta kuten Us Center neuvoo, niin mihin se toinen ilmansuodatin sitten laitetaan? Vai olenko taas käsittänyt koko homman jotenkin väärin?

 

Kyseessä oli siis: Pontiac Firebird Formula 5.7L TPI vm. 1991

Kirjoitettu

eikohan ponuun mene edelleen 1 suodatin ja irocciin 2

Kastoitko varmasti oikein?

Kirjoitettu

eikohan ponuun mene edelleen 1 suodatin ja irocciin 2

Katsoitko varmasti oikein?

Niin tuolla sanotaan, kaksi kappaletta per auto.

http://www.kolumbus.fi/rautakumpu/kauppa/camaro-SUODATTIMET-JA-TARVIKKEET.html

 

Camaroa en itse sen paremmin tunne, mutta jos siihen menee kaksi, niin se selittäisi tuon Us Centerin nettikaupassa olevan lapsuksen. Tuossa linkissäkin mainitaan Camaro. Muuten heidän sivuillaan puhutaan vain Firebirdistä.

Kirjoitettu

suodattimet on aivan erillaiset ponussa ja irocissa , ponussa on pyorea sama suodatin joka on mm saabissa ja allaway keskuspolyimureissa;D

Irocissa on taas kanttiset paneeli mallit

Kirjoitettu

Ota tuosta US Centerin sivuista sitten selvää. Sivuilla puhutaan vain Firebirdistä (johon menee siis yksi suodin), mutta tuossa linkissä mainitaan Camaro (johon menee kaksi ilmansuodinta). Eivätkä nämä suotimet siis ole keskenään yhteensopivia.

Kirjoitettu

Juu 5.7 Irokkiin menee kaksi, kun just vapaavirtaus mallit vaihdoin.

Kirjoitettu

suodattimet on aivan erillaiset ponussa ja irocissa , ponussa on pyorea sama suodatin joka on mm saabissa ja allaway keskuspolyimureissa;D

Irocissa on taas kanttiset paneeli mallit

multa löytys uus saabin suodatin paketissa oleva,pitäs käydä 5,7 ponuun.tuli osien mukana ku tilasin yheltä tyypiltä ponun osia,se ei sit käynytkään omaan pontiakkiin tässä sellanen matala pyöreä.

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...