Jump to content

Camaro -88 350 ei pysy käynnissä


Recommended Posts

Kirjoitettu

Seuraa pitkä juttu, toivottavasti joku jaksaa lukea.

 

Ostin 350 Camaron vm.88, joka koeajossa toimi ihan normaalisti. Kotimatkalla alkoi moottoritiellä nykimään ensin ihan vähän, sitten vähän enemmän, ja lopulta sammui kokonaan. Lähti kyllä uudelleen käyntiin, mutta sammui samantien kun laitoin vaihteen päälle. Odottelin muutaman minuutin niin sitten antoi laittaa vaihteen päälle, ja ajaakin vähän matkaa kunnes sammui taas. Tämä toistui moottoritiellä varmaan 10x. Sain viimein ajettua auton liittymästä huoltoaseman pihaan. Vikakoodeja antoi 46 ja 51. Sen enempää tuolle ei mahtanut siinä huoltsikalla. Kokeilin saisko auton ajettua kotiin asti pikkuteitä. Aika hyvin se onnistuikin, kotipihassa sammui vielä kerran.

Tämän jälkeen vaihdettiin tulpat ja sytkämoduli. Vikakoodeja tuli 21, 42, 46 ja 51. Mittasin TPS:n, ja se näytti 0,8-4,61V. Käytin akun miinusnapaa hetken irti, niin ainoastaan koodi 51 jäi jäljelle. Auto käy edelleen tosi huonosti ja sammuu yleensä heti kun vaihteen laittaa päälle.

 

Tätä yksilöä on viritetty jonkun verran, dynolappu löytyy jossa takapyöräteho 175W (238 hp). Kojelaudassa on semmonen boksi jossa avain, ja säätöpotikka jossa asennot nollasta kuuteen. Boksista lähtee piuha lastuun, jossa lukee "CJET PERF CHIP, CUSTOM CHIP, ABWN-6P". Sain ohjeeksi laittaa potikka asentoon 2 käynnistäessä, ja asento 0 pitäisi olla ajoasento. Ilman tuota boksin avainta ei lähde käyntiin. Oon kokeillut säädintä monessa eri asennossa, mutta millään ei toimi kunnolla.

 

EMC on 1227165. Koneremontti on tähän tehty viime kesänä, ja paljon muuta tietoa ei sitten olekaan.

 

Onko kellään tietoa tuosta lastusta ja sen säätöpotikasta? Auto on majaillut ainakin viimeiset 5-6v Lahdessa, mutta en tiedä onko viritykset tehty siellä. Kaikki neuvot ja arvaukset auton kuntoon saamiseksi otetaan mielellään vastaan :P

 

Jutussa esiintyvät Vikakoodit:

21 - TPS voltage was above 2.5 volts for 3 seconds when the MAP sensor signal showed manifold vacuum to be 15 pounds or more, or TPS was above 4.5 volts at any time.

42 - The EST signal did not change when the ECM applied bypass voltage to the ignition module.

46 - ECM did not receive the proper signal from vehicle anti-theft system when ignition was turned on.

51 - MEM-CAL error.

Kirjoitettu

42 voi ainakin johtua ongelmasta jäädytysnesteen lämpöanturin kanssa. Boksi luulee, että on pakkasta ja säätää pirun rikkaan seoksen ja sekoittaa sytkän.

Kirjoitettu

46 ecm ei ole saanut ajonesto boksilta singnaalia(2,5v) kun sytytysvirta on kytketty.

Kirjoitettu

ookko kattonu että onko alipaine vuotoja ??

 

En oo kattonu. Näkeekö semmoset ihan silmällä/korvalla, vai pitäskö olla mittari?

Kirjoitettu

Tämän näkösiä on emc ja chip.

 

Edit: Enpä saa kuvaa näkymään. On reilusti alle 100KB, jpg, ja useilla eri nimillä kokeilin >:(

Kirjoitettu

En saanut minäkään kuvia näkyviin. Missä lienee vikaavikaa...

Kirjoitettu

koitappa kääntää potikka 3 asentoon kun mosa on lämmin.

  • 3 weeks later...
Kirjoitettu

koitappa kääntää potikka 3 asentoon kun mosa on lämmin.

 

Oon kokeillu jokaisessa asennossa, kylmänä ja kuumana -> ei mitään vaikutusta.

 

 

Sen verran on selvinnyt että lastu on tämä: http://www.jetchip.com/products.asp?pid=18616.

Jetiltä oon kysellyt parikin kertaa ohjeita tolle lastulle, mutta siellä ei näköjään vastailla sähköposteihin. Näyttää nuo nettisivun käyttöohjeet aika erilaisilta kuin mitä minä sain...

 

Taidan hommata uuden epromin ja kokeilla miten sillä toimii. Saako niitä jostain halvemmalla kuin Metro-Autosta?

Kirjoitettu

Eprom on -87 mallia, eli ABWN 8656. Metro-Auton kautta jenkeistä tilattuna toimitusaika 5 viikkoo, ja hintaa lähemmäs 150€ :-\ Mistähän tuommosen sais ite tilattua, ettei tarviis Metro-Autolle maksaa tilaamisesta?

Kirjoitettu

oletko kokeillut toimiiko auto ilman kyseistä boksia? jos toimii heitä helvettiin.

  • 1 month later...
Kirjoitettu

Hommasin uuden ecm:n. Nyt ei tule enää mitään vikakoodeja, mutta heti kun vaihteen laittaa päälle, niin käynti huononee. Sain ajettua pihassa pienen lenkin, ja takasin talliin ajaessa auto sammui kerran.

 

Vanhalla ecm:llä sammuu aina samantien kun vaihteen laittaa päälle.

 

Mistähän seuraavaksi lähtisi ettimään vikaa? :-\

Kirjoitettu

Tuolla boksissahan ei ole mitään muuta kun hieman isompi EPROM muisti josta kytkimellä tilanteen mukaan vaihdetaan toiset bensa, sytkä yms. kartat käyttöön. Kun EPROM viritellään kuvan mukaan lattakaapelin päähän saattaa hyvinkin syntyä mitä ihmeellisempiä virhekoodeja kuten tuo mem-cal error, mutta toisinaan taas toimii hyvin.

Suosittelisin tarkastamaan boksin liitokset jos se nyt vielä on kiinni.

 

Tuo TPS:n signaali on ainakin pielessä; jännitteen pitäisi olla n. 0.54V kun kaasua ei paineta.

 

Oletko opettanut IAC:n boksin vaihdon jälkeen? Venttiilihän pitäisi aueta enemmän kun vaihde laitetaan päälle.

Kirjoitettu

Mulla on Pontiac 305 TPI, pari vuotta sitten sama juttu, käynnistyi, mutta kun pani D-asentoon sammui joskus 7kertaa. Aallon auto Herttoniemi H:ki löysi pitkän etsinnän jälkeen vian MAF eli ilmamäärämittari rikki, joka taas johtui että eräässä korjaamossa aivan ilmeisesti oli vaihdettu ehjä MAF rele flektiin, joka ei sammunut kuin akun - irrottamalla (samanlaiset releet) eli rele polttaa aina välillä MAF mittauslangan puhtaaksi.

  • 2 weeks later...
Kirjoitettu

Noniin, olin Hooliganin kaverina tutkimassa autoa ja huomattiin että kun ottaa irti tietsikan piuhan jolla tietsikka säätää sytkää, niin tyhjäkäynti parani reilusti ja tyhjäkäynti pyöri hyvin myös vaihde silmässä. Tuo piuha kiinni tyhjäkäynti oli hyvin epätasainen, aivan kuin joku pytty olisi ollut pois pelistä. Itseasiassa kokeiltiin ottaa kahden pytyn tulpanjohdot yhtäaikaa irti ja käynti ei muuttunut miksikään (ei siis edes huonontunut!!!), eli nyt tietokone säätää jotenkin sytkää päin peetä. Mistähän se voisi johtua?

Kirjoitettu

Onkos virranjakaja käyty läpi ja myös sen anturit? Sieltä saadun tiedon perusteella sytkää säädetään. Jos ECM saa väärät lähtöarvot niin myös ohjausarvot ovat pielessä. Kun piuha otetaan irti pysyy ennakko siinä mihin virranjakaja on käännetty eikä ajotuksen muutoksia ECM:ltä tule ollenkaan.

Kirjoitettu

Sytkämodulihan tuohon on vaihdettu, enkä kyllä keksi muita jakajan palikoita jotka voisivat tuohon vaikuttaa. Tarkoitatko noilla antureilla moottorin antureita? Olisi kiva tietää mitkä kaikki anturit vaikuttavat sytkän säätöön, nakutusanturi ainakin. Tuota vain ei kerrota korjausoppaissakaan :(

 

Kirjoitettu

onhan vielä jakajan sisällä oleva hal anturi ja sitä ohjaava magneetti. magneettihan voi olla esim. halki tai hal anturi rikki. jos anturi ei triggaa, ei myös kipinää tule.

Kirjoitettu

Sytkän säätöön vaikuttaa myös MAP/MAF ja niinpä välillisesti myös IAC, mutta tässä tapauksessa voi olla vähän turhan kaukaa haettu vika :o

Onkos boksissa ollut läppäri kiinni? Logista voisi saada jotakin vinkkejä...

Kirjoitettu

Ei ole ollut läppäri kiinni. Tarkistettiin vielä sytkän ajoitus ja ennakkoa oli aikalailla liikaa, kun säädettiin kohdalleen, niin tyhjäkäynti parani sen verran, että nyt auto pysyy jo käynnissä vaihde silmässä, mutta tyhjäkäynti ei ole tasainen vaan seilaa n. 400-1000r/min alueella.

Kirjoitettu

Tuo tyhjäkäynnin seilaaminen haiskahtaa IAC:lta. Mulla oli samaa vaivaa ja käynti rauhottui kun säädin IAC:n.

Onko se TPS jo säädetty kohdalleen? TPS:n antama jännite ei täsmää boksiin ohjelmoituun tyhjäkäynti arvoon ja näin ollen IAC saattaa säätää pieleen.

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...