Guest vausti Kirjoitettu 23. Toukokuuta, 2006 Kirjoitettu 23. Toukokuuta, 2006 Sellainen kiusallinen ongelma, että välillä bensaa vuotaa yli kaasuttimesta. Autossa oli sähköinen bensapumppu, ja luulin että se tekee liian suurta painetta ja saa bensat tulemaan ylös. Vaihdoin pumpun, mutta siitä ei ollut mitään apua. Kaasutin ei tulvi kuitenkaan joka kerta, vaan ihan sattumanvaraisesti. Silloin kun bensaa tulee, niin sitä tulee ihan virtana ulos kaasarista. Kaasuttimen olen avannut, puhdistanut, tiivisteet vaihtanut, neulaventtiilin vaihtanut, sekä katsonut ettei koho eikä neulaventtiili pääse jumittamaan missään kohtaan. Tämä on siis ihan käsittämätön ongelma, koska aina ei bensa sieltä hyökkää ulos............ Pelkästään silloin kun sitä vähiten osaa odottaa !!
Guest vausti Kirjoitettu 23. Toukokuuta, 2006 Kirjoitettu 23. Toukokuuta, 2006 Kaasutin on muistaakseni rokhesteri (ei hajuu miten kirjoitetaan) tai vastaava. Ihan auton alkuperäinen. Mitä tarkoitit sillä että kumiointi oli irronnut ja sekoitti bensapinnan..? En ymmärrä kyllä tämän kaasuttimen logiikkaa, kun välillä käynnistäessä rupeaa tulvimaan, ja toisinaan ei. Jos ei satu aluksi tulvimaan, niin silloin ei ole kyllä päivän aikana ajellessa missään vaiheessa tulvinut. Tosi kummallista..
Guest vausti Kirjoitettu 24. Toukokuuta, 2006 Kirjoitettu 24. Toukokuuta, 2006 Jep, kiitos tarkennuksesta. Viellä olisivat hyvät neuvot kyllä tarpeen, sillä mulla ei ole oikein mitään hajua mistä suunnasta nyt lähtisin tätä ongelmaa purkamaan..
molopaa Kirjoitettu 24. Toukokuuta, 2006 Kirjoitettu 24. Toukokuuta, 2006 Olisiko mahdollista, että joku akseli tai vastaava mekansimi olisi kulunut siten, että välystä on liikaa. Näennäisesti se näyttäisi toimivan, mutta kun osalla on liikkumavaraa, niin se kanittaa satunnaisesti joutuessaan juuri oikeaan asentoon. Esim. tyyliin akseli, jonka varassa koho liikkuu tai tms. Tai ihan rändöm heitto: Onko bensapumpussa oma regulaattori, joka ei toimi kunnolla? Puskee liikaa painetta silloin tällöin?
Guest vausti Kirjoitettu 27. Toukokuuta, 2006 Kirjoitettu 27. Toukokuuta, 2006 En usko että bensapumpussa on mitään vikaa, sillä sähköpumpulla ja tällä uudella "perus" pumpulla on ihan sama ongelma, eli tulviminen toisinaan. Toi pumppuhan toimii nokka-akselin avulla, joten en usko että se mitenkään pystyy tekemään liikaa painetta. Ja pumpun nyt luulisi toimivan koko ajan samalla tavalla, joten sen ei pitäisi synnyttää mitään yllättäviä painepiikkejä, jotka saisivat kaasuttimen satunnaisesti tulvimaan. Pariin kertaan olen kaasuttimen avannut ja kokeillut kohon toimintaa. Siinä näyttää kyllä kaikki toimivan niinkuin pitääkin ja neulaventtiilikin menee kiinni kuten kuuluukin. Missää kohtaa en ole edes huomannut kulumis tai hinkkausjälkiä, jotka voisivat viitata jumittamiseen. Huomasin muuten että kaasuttimen yläosasta lähtee putki, joka tietääkseni kerää höyrystävää bensaa kaasuttimesta. Tämän putken edellinen omistaja on kuitenkin tukkinut. Tällä tuskin on mitään vaikutusta, sillä tuskin siitä putkesta kuuluu bensan muutenkaan liristä. Vai mitenkä on?
Harza Kirjoitettu 2. Kesäkuuta, 2006 Kirjoitettu 2. Kesäkuuta, 2006 Jee, tuttua kauraa Holleyn kans. Itellä on #1850-3nen ja painin just saman ongelman kans. Syykin löyty...lopulta. Eli mulla on säädettävät kohokammion neulat ja siinä neulan rungossa on kanttinen ura missä pitää olla ehyt tiiviste, muuten bensa hulvaa ohi neulan ja tulvii siitä kohokammion huohotin putkesta niin että näkyy ja tuntuu. Eli neulojen rungon tiiviste oli murtunu molemmissa kammioissa ja palaset tietty siellä neulan tiivistepinnan päällä ja osa reiässä. Ei menny hanat kiinni vaikka kuin kohot nousi Täälltä löytyy lisää: http://www.holley.com/data/TechService/Technical/Adjusting%20Your%20Carburetor.pdf Ja ite kaasari: http://www.holley.com/data/TechService/Technical/4150-4160%20Exploded%20View.pdf Osat nro: 90-95... Toivottavasti auttaa... -Harza
Guest vausti Kirjoitettu 4. Kesäkuuta, 2006 Kirjoitettu 4. Kesäkuuta, 2006 Kiitos kaikille jotka ovat auttaneet ! Kävin tuossa loppuviikolla ruotsin laivalla, ja tällä välillä faija oli avannut kaasuttimen ja tutkinut tilanteen. Hän oli kenties huomaavinaan pientä kulumajälkeä jossain uimurin kohdassa ja vähän muutti sen kulmaa. Tämän jälkeen ei ole tulvimista esiintynyt, mutta mutta.. pelottaa vaan että missä liikennevaloissa tulvii seuraavan kerran. Faija ei nimittäin pystynyt olemaan täysin varma, että oliko siellä mitään oudon näköistä. Kello oli nimittäin varmaan neljä yöllä ja ulkona hieman pimeää
Guest vausti Kirjoitettu 8. Kesäkuuta, 2006 Kirjoitettu 8. Kesäkuuta, 2006 hip hei ! Taas tuli yli !! Tällä kertaa tosin bensaa tuli tosi paljon vähemmän, mutta sen verran että kone sammui pysähdyttäessä. Et sillee. Ainii semmonen juttu viellä. Moottoritiellä ajellessani aika kovaa huomasin että moottorin lämpötila alkoi kipuamaan kohti tappia. Melkein keitti, mutta ehdin pysäyttää. Musta tuntuu että flekti ei pyöri kunnolla, mistäs tämä voisi johtua..?
KKOSKINEN Kirjoitettu 8. Kesäkuuta, 2006 Kirjoitettu 8. Kesäkuuta, 2006 82:ssahan on visko. Ala kuumaksi ja koita tuntuuko vipperä jäykälta vai pyöriikö se kuinka löysästi. Viskon pitäisi lämmetessään lukita siipi.
Heikki Kirjoitettu 9. Kesäkuuta, 2006 Kirjoitettu 9. Kesäkuuta, 2006 Eikös tuota ilmaa pitäisi moottoritievauhdissa liikkua ilman flektiäkin riittävästi jäähdytykseen? Ettei ois vaan syyläri tai muu jäähdytys järjestelmä senverran paskanen ettei enää jäähdytä kunnolla. Tuota lämpöähän se varmaan on tuottanut "aika kovaa" ajettaessa kuitenkin reilusti
KKOSKINEN Kirjoitettu 9. Kesäkuuta, 2006 Kirjoitettu 9. Kesäkuuta, 2006 Kyllä, olet varmaan Heikki oikeassa. Aattelin , että tosta viskosta vois alottaa tutkimisen vähän kuin poissulkemismenetelmällä.
Watti Kirjoitettu 30. Heinäkuuta, 2006 Kirjoitettu 30. Heinäkuuta, 2006 Mulla puuttu semmonen ohjurimuovi keulan alta joka vissiin heittää alakautta ilmaa syylarille ja sentakia lämmöt nousi..
Mopo305 Kirjoitettu 30. Heinäkuuta, 2006 Kirjoitettu 30. Heinäkuuta, 2006 Siinähän se syy 100%,on kokemusta,hai kumi liikkeestä vahvaa kumilevyä ja tee siitä se ohjain,sellasta missä on vahvike kangas välissä.
Turnn Kirjoitettu 30. Heinäkuuta, 2006 Kirjoitettu 30. Heinäkuuta, 2006 Mulla oli samanlainen keissi,eli kuumeni maantieajossa.Ei auttanu kikkailut,uus jäähytin kehiin.
Harza Kirjoitettu 13. Elokuuta, 2007 Kirjoitettu 13. Elokuuta, 2007 Jee, kiitos neuvoista. Se tulva vika löyty niistä neulaventiileistä. Se pikku O-rengas oli kuivanu kummastakin ventiilistä ja vaihto uusiin autto kerralla. Samalla laitoin flektij ohjauksen yksinkertaisen, mutta toimivan systeemin, uusi lämpökytkin imusarjan reikään ja se ohjaamaan flektin relettä suoraan. Ei nouse enää lämmöt ja mukavasti jähyttelee vielä joknkin aikaa ku on kone sammutettu, ei keittele enää
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään