Jump to content

Nokkahöpinää


Recommended Posts

Kirjoitettu

Ajattelin tässä jotain jauhaa nokista, vähän liittyen tuohon nokkavalintapostitukseen...

 

Eli homman pointtihan on sylinterin täytös ja puristuspaine.

Puristussuhteesta tässä ei puhuta, koska se ei sinänsä kerro välttämättä mitään. Kova puristussuhde ei kerro sitä, mikä on puristuspaine.

Puristuspaineeseen vaikuttaa nokka ja sen ajoitus. Siis haetaan suurta puristuspainetta ilman detonaatiota. Tämän takia vapari racekoneissa on suuri puristussuhde, koska suuriasteinen nokka pitäisi puristuspaineet muuten turhan alhaalla. Ja tietenkin haetaan huipputehoa noissa.

 

Pienillä kierroksilla sylinterin täytös on vajaa, eli silloin on suurempi hyöty siitä, että imunokka menee aikaisemmin kiinni suhteessa alakuolokohtaan.

No miksi? Siksi, että halutaan tuolle vajaalle täytökselle mahdollisimman suuri puristus. Eli seos halutaan puristaa mahd. suureen paineeseen.

Jos nokka menee myöhemmin kiinni alakuolokohdan jälkeen, niin puristuspaine pienenee, koska oikeastaan silloin tehollinen puristustahti lyhenee.

Ja täytökseen vaikuttaa myös tottakai kannen virtausominaisuudet pienemmillä virtausnopeuksilla.

 

Suurilla kierroksilla sitten on hyötyä siitä, että imunokassa on asteita enemmän, koska :

Virtausnopeus on niin suuri, että itseasiassa sylinterin täytös jatkuu hetken vielä alakuolokohdan jälkeen.

Eli suurella nopeudella etenevässä ilmamassassa on massahitautta, eli massa haluaa jatkaa etenemistä vielä sen jälkeen kun mäntä on alakuolossa. Tämän "yli" jatkuvan täytöksen takia suurilla kierroksilla on hyötyä siitä, että imunokka on pidempään auki.

 

Tästä sitten esimerkiksi muuttuviin nokan ajoituiksiin. Eli yksinkertaisesti pienillä kierroksilla lisää ennakkoa imunokkaan ja suurilla sitä myöhästetään. Pienillä rpm:llä nokka siis menee kiinni aikaisemmin ja suurilla myöhemmin.

Kirjoitettu

Juu tässähän raapaistiin vaan pintaa. Mukaan kun otetaan nosto, nokan muoto, LSA yms yms niin juttua riittäisi :)

Kirjoitettu

engine masters lehdessä kirjoitettiin iso juttu nokista ja yllättäen lopussa luki näin. kaverilta ei kannata kysyä nokan valinta neuvoja, jos se ei sattumalta ole nokka spesialisti.

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...