JousiT Posted June 28, 2006 Posted June 28, 2006 Onkos täällä alusta experttejä? On kovasti mietinnässä ´67:n takaripustus. Rumpujarrut ja lukoton murikka kun pitää saada roskikseen mahd. pian. Tilalle on hankittuna ´99:n Camaron levyjarruperä Torsen lukolla joka kavennetaan orkkiksen mittaan. Mutta miten sen ripustaa? Mikä olisi paras kompromissi katu/rata välillä? Helpoin olisi vaihtaa orkkis monoleafit monilehtisiin ja istuttaa torsen niiden päälle. Traction barssit löytyy myös. Olisiko jotain parempaa ideaa? Air Riden Bolt-on 4-linkki toisaalta houkuttelisi, mutta 1995taalan hinta kadottaa kiinnostuksen nopeasti. Toisaalta, sitä varmaan saa ilman ilmapussi-iskareitakin, tilalle sopisi QA1 tai Varishock coil-overit. Kokonaishinta tuskin paljoa muuttuu, mutta uskoisin että coil-overeilla toimivuus on parempi. Entäs itse tehty 4-linkki coil-overeilla? Mitä katsastusmies sanoo/vaatii? Viimeisin idea jonka sain on laittaa monilehtiset pakat, traction barssit, säädettävät iskarit ja lisätä vakain sekä ylätukivarret. Eli samantyylinen paketti kuin GM A-bodyssa, mutta kierrejouset korvataan lehdillä. Onko tuhoon tuomittu ajatus? Hieman poikkeavaa mietintää välillä. Varmasti joku on tehnyt muutakin kun vaihtanut iskareita ja jousia. Astukoon esiin hän.
Guest Jukka Posted June 28, 2006 Posted June 28, 2006 Se olisi hyva tietää minkälaista rataa tuo katu/rata sisältää? onko mutkia matkassa?
JousiT Posted June 28, 2006 Author Posted June 28, 2006 Kyllä on mutkia, useita. Suoraan ajo ei niinkään kiinnosta.
Guest Jukka Posted June 28, 2006 Posted June 28, 2006 hot rodissa esiteltiin driftinkiin tehty 1gennerri jossa puhuttiin jostain truck arm tai jotai sinne päin taka-aksilan tuennasta. käyttäävät kuulemma nascarissakin
Z-mo Posted June 28, 2006 Posted June 28, 2006 Joku lafka tekee myös 1geniin bolt on erillisjousitettua taka-akselia... etsivä löytää varmasti netistä. Hinta tuskin on ihan halvin mahdollinen...
JousiT Posted June 28, 2006 Author Posted June 28, 2006 Täytyypä koittaa etsiä tuollaista erillisjousitusta. Taitaa kyllä mennä turhan hienoksi ja kalliiksi. Kyllähän esim. C4 veten takaripustuksen saa sovitettua. Muistan että V8:ssa oli joskus muinoin pick-up Veten alustalla. Suomessa. Sitten tilataan vielä uusi etukelkka C4 ripustuksilla, niitäkin saa.... Mikäs olisi hyvä lähde 4-linkin opiskeluun?
cam68 Posted June 29, 2006 Posted June 29, 2006 moro on niitä tankoja lisäilty.. tuohon 4linkkiin sen verran kommenttia että sen saa nykyään kyllä tehdä,MUTTA katsuri vaatii tehdastekoiset tukivarret jostain toisesta autosta!!?? kori ja akselikorvakot saa itse valmistaa mut tankoja ei.. ja ei kuulemma käy mitkään (viri alustan osat) mitä amerikka pullollaan! se taas voi olla toinen juttu jos hommaisi kokonaan sellaisen pulttaa kiinni ripustus kokoelman sinne et hyväksyisikö sitten? esim HEIDT´S niminen lafka tekee ihan mielen kiintoisen näköista sarjaa hintaan995$ mut mulla on oma valmiste rakennelma missä lisäsin tankoja sinne takapäähän ja se on laillista myös omavalmiste tangoilla! kun ei korvata mitään vaan lisätään.. eli laitoin 2kpl pitkittäisiä akselin päälle ja panhardin poikittain takapuolelle sit vielä coilover korvakot iskareille ja kaikki omavalmisteena.. tuossa kuvaa tangoistaIMG_3024.JPG_thumb
cam68 Posted June 29, 2006 Posted June 29, 2006 olis kuvaakin (tosin huonoa) korvakoista auton alta mut ovat liian isoja enkä ainakaan tähän hätään osaa pienentää et sopis tänne
cam68 Posted June 29, 2006 Posted June 29, 2006 uniballit on 20mm ja ihan laakerikaupasta. laitan vielä niihin rasvanipat ja kutiste sukan päälle niin tulee käyttöikää enemmän..
pantera Posted June 29, 2006 Posted June 29, 2006 Mulla on easyriden 4 linkki ilmajousitus systeemi crewcabbiin ja katsuri hyvaksyy tangot kun on sarjan valmistajalta VIN numerolle tehty sopiviuus toristus em sarjasta, toinen vaihtoehto olisi ollut lujuuslaskujen esittaminen, mika ei tollasessa suorassa tangossa pitas olla kovin monimutkanen laskutoimitus. Se Olli M. sportside Lappeenrannasta jossa oli C4 akselistot ei saanu ikina kilpia kun ei kantavuudet riittanny,
JousiT Posted June 29, 2006 Author Posted June 29, 2006 mut mulla on oma valmiste rakennelma missä lisäsin tankoja sinne takapäähän ja se on laillista myös omavalmiste tangoilla! kun ei korvata mitään vaan lisätään.. eli laitoin 2kpl pitkittäisiä akselin päälle ja panhardin poikittain takapuolelle sit vielä coilover korvakot iskareille ja kaikki omavalmisteena.. Kuvien muokkaukseen nettiä varten olen käyttänyt Ifranviewia. Kevyt ja simppeli softa. Batch conversion/rename muokkaa kerralla kaikki halutut kuvat. http://www.irfanview.com/ Laita ihmeessä kuvia korvista. Emaililla vaikka. Sulla on siis lehdet jäljellä? Iskareiden paikat vaihdettu? Saatan olla hieman yksinkertainen, mutta eikö panhard toimi hyvin vain pienellä alueella? Sen ulkopuolella pakottaa perää oik. tai vas. Olenko ihan hakoteillä? Entäs jos laittaa panhardin tilalle WATT-linkin. Se ainakin pitää perän tasan keskellä joka kohdassa. Kuinkas nuo lujuuslaskut käytännössä toimitetaan. Insinööritoimisto tekee CAD-kuvat ja sita rataa vai? Riittääkö että koti-casiolla näpyttelee ja ruutupaperille piirtelee numeroita?
JousiT Posted June 29, 2006 Author Posted June 29, 2006 Mutta jos tekee itse. Minkälainen lujuuslaskelma-todistus on ihan konkreettisesti? Ja mitä on se taho joka niitä virallisia laskee?
pantera Posted June 30, 2006 Posted June 30, 2006 Jotkut toimittajat ainakin toimittavat tarvittavat todistukset osien mukana,näin ainakin nelilinkkien kohdalla.Vauhtikaupoista kannattaa kysyä,niiden ainakin tulisi tietää onko ko paperit mukana sarjassa.Autoracingilta muistaakseni viimeinen sarja tuli hommattua. Ameriikan osienvalmistajat ei anna kuin mallisarjaa koskevia todisteita vain, suomessa pitaa olla valmistenumerolle yksiloity todistus, airliftillakaan ei meinannu menna asia oikein jakeluun etta miksi kitin mukaa tullee manuskat ei kay kun kerta sarja on mallikohtainen eika kay muuhun kuin siihen mihin se on tehty, no viimein kun rautalangasta vaansi ja 2 todistusta oli pantu roskaponttoon ,sanovat etta kirjota ite se todistus niin ku se pitaa teilla siella ( idioottimaassa) olla ja faxaa tanne niin he tekee sen sitten mallin mukaan Kurjuuslaskelmia pystyy tekeen kaikki jotka sen osaa eli siltainsinoorit
Nova Posted June 30, 2006 Posted June 30, 2006 Kuinkas nuo lujuuslaskut käytännössä toimitetaan. Insinööritoimisto tekee CAD-kuvat ja sita rataa vai? Riittääkö että koti-casiolla näpyttelee ja ruutupaperille piirtelee numeroita? Eiköhän ne riitä kun joku ketä osaa niin laskee ne ja katsarille taitaa jäädä hyväksymisvastuu, että ne voi vedota, jos hajoo niin eivät ole vastuussa yms.? Mulla on sitten jotain CAD-ohjelmia jos tarviit joskus.
pantera Posted June 30, 2006 Posted June 30, 2006 Ongelma noissa lujuuslaskennoisssa on vertailuosan lujuus eli kun uuden osan taytyy ylittaa vanhan osan lujuudet, mista tietaa mita vanha kestaa, no jos pystyy selvittaan vanhoissa kaytetyt materiaalit niin onnistuu ,muutoin menee sitten arvailuksi ja kuormituksissa kaytetyt turvallisuuskertoimet menee akkia overiksi, muistaakseni tukivarsissa oli 7 kertainen kerroin kun lasketaan maksimikuormituksia
406cid Posted July 5, 2006 Posted July 5, 2006 David Pozzi:n sivuihin kannattaa tutustua, siellä on paljon juttua 1gennerin alustan parantamisesta. http://www.pozziracing.com/
JousiT Posted August 5, 2006 Author Posted August 5, 2006 http://www.detroitspeed.com/productpages/indproduct/rearsuspensionprod/quadra_prod.htm Tuollainen pisti silmään. Muutenkin DSE:llä näyttää olevan aika pätevää palikkaa.
AnttiK Posted May 1, 2007 Posted May 1, 2007 Ite hankin Martz Chassis apurungon eteen ja "piilotetut" nelilinkit taakse. Hinta-, laatusuhde paremmin kohdillaan kuin DSE:llä. Tosin Martzin vehkeet edustaa toteutukseltaan perinteistä metallipajalaatua, kun taas DSE tekee viimeisen päälle hiottuja tuotteita. Hienointa Martzin valikoimissa on monipuolisuus. www.martzchassis.com
JousiT Posted May 3, 2007 Author Posted May 3, 2007 Kivan näköistä kilkettä. Hinnat on tosiaan järkevämmät kuin DSE:llä. Täytyy pitää paikka mielessä. Koskas oot menossa leimalle?
AnttiK Posted May 3, 2007 Posted May 3, 2007 Joo, tuo leimapäivä ei ole onneks ihan vielä ajankohtainen. Ajattelin yrittää vääntää jotain FEM-malleja katastusmiehelle ja kylkeen vois laskea joitain rasitustapauksia. En ole oikeastaan vielä edes jaksanut perehtyä koko asiaan, koska liikkeellä tuntuu olevan erilaisia enempi tai vähempi kotikutoisia vehkeitä kilvillä varustettuna. Ja vielä tuosta Martzin pajasta, asiakaspalvelu oli todella hyvää!
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now