Jump to content

öljy ja vesipumppu


pietan33

Recommended Posts

Kirjoitettu

minkä laisia öljy ja vesipumppuja olette laittaneet viriviri koneisiin. Öljypumppu HI-VOLUME vai HI-PRESSURE? olen kuullut ja lukenut että hi volume pumppu tuottaa enemmän painetta kuin hi pressure., vaikka nimi sanoo toisin! entäs vesipumppu vakio vai alumiininen tehokkaampi. ja mitenkäs sitten syyläri ja flekti??? Ite olen juuri makelta tilaamassa vesipumppua ja öljypumppua.

Kirjoitettu

Vesipumppua ei mun mielestä tarvitse vaihtaa vaan vakio riittää mainiosti. Vaikka vaihtaisit paremmin virtaavan pumpun, niin se välttämättä paranna veden virtausta! Joissakin kansipahveissa on nimittäin pienennetyt vesireiät jotta moottorissa olisi suht tasaiset lämpöarvot erikohdissa. Nämä reiät ahdistavat virtausta. Reikien suurentamista kannattaa miettiä tarkkaan sillä tuloksena voi olla eri lämpöarvot sylinterien 1-2 ja 7-8 välillä. Parempaa jäähdytystä kannattaa hakea ensin vaikkapa isommalla jäähdyttimellä.

 

Hi-volume vapariin ja hi-pressure ahdettuun koneeseen.

Kirjoitettu

Eikös normaalit hydraulit vaadi normaalin paineen. Jos Hi-pressure pumppu pitää paineetkovana, ni venttiilit saattaa olla auki kokoajan.

 

Käytännössä HiPre ja HiVol on sama pumppu jonka mukana tulee kaksi eri jousta jolla valitaan kumpi tulee.... ::)

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...