Jump to content

chevy 350 tbi -89


spede

Recommended Posts

Kirjoitettu

Kesä on menny kämppää remontoidessa ja nyt oon pikkuhiljaa palailemassa takaisin sorvin ääreen.

Elikkäs auto ei edelleenkään toimi (käy rikkaalla).

 

Oon tässä kesän aikana lukenu parikin juttua, että jos vaihtaa nokan TBI:hin, pitäis lastukin vaihtaa. Onko tosiaan näin? :-[

Kirjoitettu

Periaatteessa sellaisiin vehkeisiin joissa ei ole ilmamäärä/-massa -mittaria pitäis aina kertoa boxille konemuutoksista. Pätee yhtälailla tbi/uudempi tpi.

Kirjoitettu

No sitten vois kyllä ton lastun vaihtaa.

Kuinkahan paljon siinä köyhtyy?

Kirjoitettu

Riippuu vähän siitä kuinka hyvän haluaa. Jos ollaan auton kanssa dynossa päivä (tai kaksi) ja säädellään niin eihän se tietenkään mitään ihan ilmaista ole :-X ,mutta parhaan lopputuloksen sillä kyllä saa.

Kirjoitettu

Juu, ei kuulosta halvalta :)

Nyt tarttis vähän huokeemmalla päästä.

Jos jollain ois vaikka ylimääränen hyllyssä?

 

Kirjoitettu

Jos oikeasti hyvän haluaa niin se lastu on tehtävä räätälintyönä aina kyseiseen autoon ja osakokoonpanolle. "Suoraan hyllystä ylimääräisenä" löytyvät lastut ovat tuskin koskaan oikeassa.

Kirjoitettu

Amerikan foorumilla puhuvat hyvää tuosta puljusta, mutta tosiaan sinne pitää sitten antaa kunnolla tietoja autosta ja osista ja mieluiten koneella kerättyä dataa auton sielunelämästä, niin saavat aikaan lastun joka on jo sinnepäin. Varmasti siitäkin vois vielä parantaa, kun säätäis autoa dynossa ja käyttäis aikaa

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...