KKOSKINEN Kirjoitettu 27. Elokuuta, 2006 Kirjoitettu 27. Elokuuta, 2006 Mikä vaikutus lambdalla on sytkään. Ajattelin jätää pois kokonaan, kun kaasupuoli ei tartte koko ecm:ää. Vai meneekö ketuille? Vanha hei jää toistaiseksi paikoileen. Kyseessä on -82 ex-kasarimalli. Vai siirtyiskö heti suosiolla tavalliseen jakajaan. Tuo marinemallinen Prestolite löytyis. Siinä ei ole alipainesäätöä. Toimii kyllä tuon motin kanssa, jota olen vaihtamassa.
TransNAM Kirjoitettu 27. Elokuuta, 2006 Kirjoitettu 27. Elokuuta, 2006 Lambdan ei pitäis pahemmin vaikuttaa syttyyn mutta map, nopeus, kaasuläppä ja lämpöanturit kyllä. Tämä yleensäkin, en oo varma Quadrajetistä tms.
Teac Kirjoitettu 18. Syyskuuta, 2006 Kirjoitettu 18. Syyskuuta, 2006 Lambda ei tosiaankaan suoraan vaikuta sytkään vaan kierrosluku ja alipaine/ilmamäärä. En tiedä millainen tuo Prestolite on, mutta älä vaan kärjelliseen jakajaan vaihda
KKOSKINEN Kirjoitettu 21. Syyskuuta, 2006 Kirjoittaja Kirjoitettu 21. Syyskuuta, 2006 Ilmamäärästä ecm ei enää saa mitään tietoa, alipaineesta ja kierrosluvusta kyllä. Saa toistaiseksi jäädä tuo HEI. Ruiskulle tulee tieto kaasuläpän asenosta, kierrosluvusta, ja nesteen lämmöstä. Lisäksi ruiskun runkoon tulee imusarjasta koneen alipaine.
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään