Simppa Kirjoitettu 6. Syyskuuta, 2006 Kirjoitettu 6. Syyskuuta, 2006 Morjens kaikille, ongelmia pontiac firebirdissä vm. 91. Kone 305 leikkiruisku. Eli kylmästä käynnistettäessä työntää hetken lämmettyään hemmetinmoisen "höyrypilven". Kuumana ei pössäyttele. Ei tee painetta syyläriin, eikä lämmöt seikkaile. Lämmityslaite toimii myös normaalisti. Lämpimänä kun sammuttaa ja hetken päästä käynnistää niin valkoinen pilvi leijuu persiissä taas. Eli nestettä se tuntuis jostain saavan. Onko kys. koneessa jokin heikko kohta joka yleensä laukeaa. Vaikuttais jotenkin että neste pääsee imukanavaan kun se ei tuota painetta kehitä. Voiko esim. hiushalkeama kannessa, tai välikannen tiivisteen pettäminen aiheuttaa? Vai kenties joku aivan muu vika?? Mutta kertokaas viisaammat vinkkejä, ja kaikki neuvot otetaan kiitollisena vastaan! ps. selasin vanhat topicit mutta enpä löytänyt apuja.
Mikko Kirjoitettu 6. Syyskuuta, 2006 Kirjoitettu 6. Syyskuuta, 2006 Todennäköisesti ei ole mitään vikaa jos nesteet pysyy erillään eikä vähene. Luultavasti vain vettä pakoputkistossa. Omastakin ponusta lentää joskus kaaressa vettä putkesta kun on ollut pitempään käyttämättä.
Teac Kirjoitettu 6. Syyskuuta, 2006 Kirjoitettu 6. Syyskuuta, 2006 Juu, tutulta vaikuttaa eikä muuttunut miksikään vaikka konekin oli keväällä auki (ihan muiden syiden takia ) Ominaisuus ei vika.
Senior Kirjoitettu 6. Syyskuuta, 2006 Kirjoitettu 6. Syyskuuta, 2006 Venttiilinvarsien kumit tiensä päässä. Vaihtoon vaan.
Guest DARK FIREBIRD Kirjoitettu 6. Syyskuuta, 2006 Kirjoitettu 6. Syyskuuta, 2006 Jos se haisee "imelälle" pääsee kannentiivisteen vaihtoon ja se on varmaa ei ole vaihtoehtoja.Voihan se kansikin olla halki.
Guest DARK FIREBIRD Kirjoitettu 7. Syyskuuta, 2006 Kirjoitettu 7. Syyskuuta, 2006 Yleensä vuotaa 8 ja/tai 7.Ei tee painetta ei mee nesteet sekaisin.Vuotaa sylinteriin ainoastaan.Tuttu juttu....
Juhani LS1 Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 Koita, nestemäiset aineet toimii OK
Guest Jukka Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 Tuon perusteella vuoto moottorissa on siis välikannen puolella josta neste pääsee suoraan imukanavaan. "välikannesta" käytetään myös termiä "imusarja". Mielestäni jos imusarjan tiivisteet vuotaa niin eikö se neste pitäisi näkyä yhtälailla tuossa mainitsemassasi testissä? Mistä se vesi tietää mistä se on sinne päässyt?
Guest DARK FIREBIRD Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 En suosittele paikkausaineita.Imusarjan tiivisteet ei maksa juuri mitään ja alle 2h vaihtaa.Hyvä ettei vuoda kannentiivisteet.Toi testi on mielestäni pätevä. Vaihda se tiiviste niin ainakin toimii.
Juhani LS1 Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 Käsittääkseni testi mittaa mahdollisen pakokaasun jäähdytysnesteestä, jos imukanavaan vuotaa hiukan nestettä ei nesteeseen tu pakokaasuu, harvinainen vika mut SBs mahollinen
Mopo305 Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 Mikä välikansi.Imusarja on imusarjaJa sillä selvä!!!!
Guest pile Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 Mikä välikansi.Imusarja on imusarjaJa sillä selvä!!!! kyllähän V koneissa tuota imusarjaa sanotaan yleisesti välikanneksi
Mopo305 Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 Empä oo kuullu,imukanneksi kyllä,kannattaa elää vanhaksi.oli siinä joku muukin jolle oli uutta.
Guest pile Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 tuo imukansikin on käytetty termi jees.
GTATL Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 molemmat väärässä se on baseplate
Mopo305 Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 Intake Manifold käsittääkseni on osa mikä ruuvataan kansien väliin,mihinkä sitte ruuvataan kiinni kaasareita ahtimia ruikutus vehkeita ym. ja sitä on ainakin kutsuttu imusarjaksi.emmä sit tiedä,puhutaanko eri asiasta.Mutta pääasia että peli rupes toimimaan.
Juhani LS1 Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 No LS on kansi valleys ja imusarja erikseen, samoin kun oikeissa ponun koneissa, SBC, BBC, imusarja muodostaa myös valleycoverin
Guest Jukka Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 Kirjoitettu 9. Syyskuuta, 2006 Joisitte tekin viinaa niinku kunnon miehet ettei tarvisi turhista väitellä
Guest pile Kirjoitettu 10. Syyskuuta, 2006 Kirjoitettu 10. Syyskuuta, 2006 molemmat väärässä se on baseplate hei nyt puhutaan suomea ei ameriikkaaa
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään