Jump to content

Vaihteiston öljyt


Recommended Posts

Kirjoitettu

Paljon muuten automaattilootaan menee öljyä?

 

Pitäis tietää et tarviiks sitäkin lisää, ku moottoriöljyäki täytyy jalkapelin kipasta hakee ja viedä tallille ku ei Penzoilin 5 litran pönikkä riittäny... Paljos teillä muuten koneeseen niitä litkuja menee?

 

 

Kirjoitettu

10 litraa kumpaan, laatikkoon vai moottoriin?

Kirjoitettu

mä ostin suoraan 12l laatikon sitä. Menee sitä kumminkin ohjaustehostimeenkin.

Sillon ku vaihoin pelkän suodattimen en kyllä saanu th700:n menemään kun 5l. se kumminkin pääsi tiputamaan 5 tuntia suunnilleen. Vaihoin tulpat yms siinä samalla. Keulasta nostin auton.

Kirjoitettu

Sillon ku vaihoin pelkän suodattimen en kyllä saanu th700:n menemään kun 5l.

 

Joo, mutta silloin ei turbiini tyhjene. Rempattuun TH-700 4R vaihteistoon (siis tyhjään) menee parhaimmillaan 12 litraa öljyä.

Kirjoitettu

 

Joo, mutta silloin ei turbiini tyhjene. Rempattuun TH-700 4R vaihteistoon (siis tyhjään) menee parhaimmillaan 12 litraa öljyä.

 

Jeps, silleen Part Cornerin myyjäkin mulle selitti.

 

Koneesta oli tullu kuulemma enemmän öljyä ulos ku se 5 L joten vein sinne toisen putelin, sitä kun ei ollut kun 5L puteleissa. No jääpähän yli. Aiemmin sain 5 putelia Gulffin Dextral III lootaöljyy, vein sit 2 putelii lisää (puteleissa oli joku 1 Quart... ekaa kertaaa kuullukaan tollasesta :P)

Kirjoitettu

Taisi olla ameriikkalainen mitta eli neljännesgallona ; lienee 0,95 litraa tai jotain sinnepäin....

Kirjoitettu

Mikä on muuten vaihteiston öljypohjan kiristys momentti? Kattoisin haynesista muuta kun on kirja kaverilla lainas

Kirjoitettu

muistaakseni noin 20~25nm korkkitiivisteellä :o

Se on mielestäni aika vähä.

Kirjoitettu

max n.12ft-lbs luki laatikkofiltterin vaihto-ohjeissa kun tarkistin. Eikä noita korkki tiivisteitä muutenkaan ruukata mihinkään megamomenttiin ruuvata

Kirjoitettu

korkkihan antaa sitä myöden periksi kun sitä kiristää.

onnistuu puristamaan vaikka pinnat ns.yhteen

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...