Jump to content

Vaihteisto ongelma ?


Recommended Posts

Kirjoitettu

Tossa äsken muijafrendiä Haagaan heitettyäni kehä ykkösellä ajaessani kiinnitin huomiota siihen kun moottori ulvoi, vilkaisin kierrosmittariin ja kierroksia oli yli 4000 vaikka nopeutta oli 50 mph/80 kmh. Ihmettelin suuresti mikä nyt tuli ku yleensä mulla ei melkeimpä koskaan kiekat nouse yli 3000 uutakuin kiihdytyksessä. Kehä ykköseltä ylös noustuani ja valoissa seisottuani liikkeelle lähdön jälkeen se ei vaihtanut vaan moottori huusi ja kierrosmittari näytti 4500 ja köröteltiin 20 mph/alle 40 kmh nopeudella !

 

Kun muijan olin siihen kioskille jättänyt nirupesin miettimään reittiä takaisin pikkukatuja pitkin jos alle 40 kmh joudun niitä ykkösvaihteella köröttelemään. Sammutin moottorin ja kävin kattomassa vaidelaatikon öljyt, pinta oli siinä "Full Hot" kohdin... Mietin siinä samala että pitää käydä tankkaamassa muutenkin ja käynnistin koneen ja ajoin kohti sitä Lassilan TB:tä. Ja se vaihto ! Vaihteet rupes taas pelittää. Watafak? Boottasin moottorin ja se toimi :D (muistuu mieleen tarina insinööristä ja mikrotukihenkilöstö ku autoon tuli vika ;D)

 

Käväsin vielä Tikkurilassa palauttamassa leffan ja auto pelitti hvin (siis niin hyvin kuin se tossa 7-pyttysessä tilassaan voi). Mutta kotiin tullessa korkeassa rinteessä vähän polkastuani moottori taas huusi ja auto ei kulkenu eteenpäin ennenkuin löysäsin kaasua. Ihan niinkuin kickdown ois luistanu jotenkin....

 

Kuitenkin, tuolla P. Haagassa ollessani pelästyin oikeen tosissani! Kuulostaako oireet tutuilta, veteleekö mun laatikko viimeisiään? Voisiko tuo mitenkään liittyä siihen moottorin tilaan kun se yks pytty on aika ajoin pimeenä, jos olis joku tehonvajaus tms. ?

 

Siihen vaihdettiin noi laatikon öljyt hiljattain, jota ennen se aina nykäisi vaihtaessaan. Vaihdoin jälkeen ei enää nykiny. Voikohan se sitten johtua uusista öljyistä, joku uutuudenkankea tms... ???

Kirjoitettu

Tarkistithan öljytason varmasti oikein, eli loota lämpimänä P-asennossa ja kone käynnissä, tasaisella alustalla? Heittää nimittäin se pinta aika paljon jos tarkistaa koneen ollessa sammutettuna.

Kirjoitettu

Alusta oli kyl tasanen mutta kone ei ollu käynnissä. Lämmin se kyllä oli ku just sillä olin ajanu....

Kirjoitettu

Joo kannattaa tarkastaa uudelleen, nimittäin tuolla tavalla se oireilee ainakin öljyn vähyyteen.

Kirjoitettu

Samaa mieltä kone käyntiin ja vaihde mun mielestä oli N:lle ja sit mittaus ;)

Kirjoitettu

Ok, nyt kaivoin Firebird Owner's Manualin esiin ja luin sieltä et pitäis käyttää moottoria noin 2 min ja vaihtaa kaikki vaihteet läpi, sen jälkeen laittaa parkille (P) ja mennä kattomaan tikkua, kokeilla sitä sormenpäällä onko öljy kuumaa, lämmintä tai kylmää. No mulla oli lämmintä; jolloin Owner's Manual

 

If it felt warm, the level should be close to "ADD" mark (either above or below)

 

Mul kuitenkin oli ton "FULL HOT" tekstinkin yläpuolella.

 

Tossa Owner's Manualissa oli myös kohta "Driving with too much or too little fluid can damage the transmission." Eli sitä voi olla liikaakin? Olisko mulla liikaa ? :-\

 

Mulla tonne tais mennä 5 tollasta quartin pulloa Dextron III:sta, tosin se voi olla +- ku äijät säppäs tiivisteen kanssa ja osa valu pois, jollon pohja auki ja tiiviste paremmin kiinni (nesteet yritettiin kerätä talteen, puuttuva osa lisättiin varalla olleesta vielä 2 X quartin pullosta.

Kirjoitettu

mulla lukee öljytikussa jotain siihen tyyliin että mylly lämpöisenä, kone käynnissä ja P-vaihteella olis öljyt mitattava.

Liika öljy pitäis vaan kuohua ja poistua jotakin kautta vaihteistosta (öljytikusta?). näin ainakin vaihteissa yleensä. Tiedä sitten jos se liika öljy päättää vuotaa jonku stefan kautta pihalle niin sehän on aika paska mäsis

Kirjoitettu

Tarkennusta vielä:

Sen jälkeen kun öljyt vaihdettiin ja huomattiin yhden sylinterin vajaatoiminta, autolla ei ole ajettu juuri yhtään. Tämä oli toinen about 10 kilometrin lenkki joka sillä on sittemmin tehty ja siis eka kerta öljyn vaihtojen jälkeen kun sillä ajettiin yli 80 kmh. Kun kehälle menin niin polkasin että pääsin jonon ohi, jolloin kickdown heitti vaihteen pienemmälle mutta aivan kun se olisi jättänyt sen sille. Ja kehän jälkeen valoissa seisottuani ja lähdettyäni se ei sit enää vaihtanutkaan vaan piti ykköstä silmässä.

 

Kaveri arveli johtuvan öljyn vajauksesta. Kerto vanhan Mercury Grand Marquisinsa kanssa näyttäneen että öljyä vaihteistossa on tarpeeksi mutta ei päässyt tallin mäkeä pidemmälle. Oli lisänny viel öljyy reippaasti nioli toiminu hyvin.

Kirjoitettu

Jos vaihteisto TH-700 4R, niin vaikuttaa siltä kuin kick-down -mäntä ohjelmassa jäisi pohjaan (tyyppivika näissä 700:ssa). Vaatii öljypohjan irroittamisen ja ohjelman irroittamisen (älä hukkaa kolmea kuulaa) ja kick-down venttiilin purkua ja männän herkistystä sekä pesän puhdistusta ja palautusjousen asennusta!

Kirjoitettu

Äsken annoin käydä pihassa 5 min ja tarkistin öljyt (joo, auton vielä käydessä). Tikku näytti et pinta olis FULL HOT tekstin alla (sen säleikkö verkkoalueen yläpäässä). Pitääkö muuten myös se FULL HOT teksti olla öljyn peitossa? Ennen se on ollu...

 

Jos vaihteisto TH-700 4R, niin vaikuttaa siltä kuin kick-down -mäntä ohjelmassa jäisi pohjaan (tyyppivika näissä 700:ssa). Vaatii öljypohjan irroittamisen ja ohjelman irroittamisen (älä hukkaa kolmea kuulaa) ja kick-down venttiilin purkua ja männän herkistystä sekä pesän puhdistusta ja palautusjousen asennusta!

 

Juu, vaihteisto on se TH-700 4R (luulisin ainakin). Selittäiskö toi myös sen et paikalta lähdettäessä ei vaihtanu ykköseltä ylöspäin?

Kirjoitettu

Selittäiskö toi myös sen et paikalta lähdettäessä ei vaihtanu ykköseltä ylöspäin?

 

Annoitko tarpeeksi kierroksia. Jos K-D on päällä niin vaihtokierrokset isommalle on aikas ylhäällä!!

Kirjoitettu

No D:llä oli kiekat 4000, moottori huusi niin paljon ettei oikein lisää uskaltanu kaasua painaa....

 

Tarkotatko sä K-D:llä ylivaihdetta ?

  • 2 weeks later...
Kirjoitettu

Kaveril oli pickupis(diesel) samanlainen ongelma, ykköstä isommal ei meinannu vaihtaa mut ku ajo sil 15 km ni sit vaihto JO kakkosel... siihen jäi, epäiltiin keskipakosäädintä, mut ku loota otettiin auki ni se oli täysin levinny(1200 egua osat)

Kirjoitettu

ja t56:set menee siihen 1500-2000e luokkaa.

Jos tuhoon omani niin meen mielummin sille suunnalle.

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...