Jump to content

MSD sytkäboxi?


rokzetä

Recommended Posts

Kirjoitettu

tyhmä kysymys:korvaako MSD 6a  tai 6al jotenkin ton sytkämodulipalikan?mitä eroa tuotteilla on,eli kumpi käyp 305 tpi:n ja tuleeko kaik tarpeellinen mukana? ::)

Kirjoitettu

Ei korvaa mitään, tulee vaan lisäksi. Kannattaa hommata se kytkentäjohto kanssa niin ei tarvitse leikellä johtosarjaa.

Kirjoitettu

Santalan mukaan noilla ei ole mitään näkyvää merkitystä dynossa. Tiedä sitten, omaa kokemusta ei ole.

Kirjoitettu

kiitos tiedoista.uumoilin tietämätömyydessäni et toi boxi olis korvannu ton modulin.moduli kumminkin

tulossa tiensä päähän, oletan,eli se täytyy hankkia.MSD boxin hankintaa voi siirtää.ei mikään ihan halpakaan.

Kirjoitettu

Mulla muuttu räkivä tyhjäkäynti täysin tasaiseksi tuolla 6AL-boksilla ja kaasuunvastaavuus parani huomattavasti. En tiiä sitte onko vakiokoneessa vaikutusta.

Kirjoitettu

Santalan mukaan noilla ei ole mitään näkyvää merkitystä dynossa. Tiedä sitten, omaa kokemusta ei ole.

sanoisin että aika erikoinen kommentti. tietysti jos se laitetaan vakio moottoriin vaikutus on todennäköisesti pieni, mutta sanoisin että viritettyyn mootoriin ehdoton. mitä parempi kipinä sen enemmän voi polttoainetta syöttää.veikkasin että nyt on ollut puhe vakiomosasta. ::)

Kirjoitettu

Aika moneen viritettyyn kyllä riittää KUNNOSSA olevat vakio systeemit kun ne ei mitään huonoja kuitenkaan ole. Tietysti kaikki riippuu kaikesta mutta dynossa tuskin hyötyä huomaa mikäli kipinä on riittävä. Ajettavuudessa esim pienillä kierroksilla yms. tulee sitten isompia eroja. Dynohan on vain säätötyökalu, ei kilparata.

Kirjoitettu

no, melkein kaikissa 3.geneissä on varmaan alkuperäiset syttyvehkeet ja 6al asennuksen jälkeen muutos on kuitenkin huomattava. täähän on hyvä topikki, vielä kun saadaan kina aikaisiksi että märkäpuola on parempi kuin kuivapuola. heh heh.

Kirjoitettu

Santalan mukaan noilla ei ole mitään näkyvää merkitystä dynossa. Tiedä sitten, omaa kokemusta ei ole.

santala ei nyt näköjään muista kaikkea mulla kun dynotettiin siellä konetta muutama vuosi sitten niin ei oikein päästy puusta pitkälle kun koneesta loppui veto. aivan kuin lehmä olisi laskenut hännän ja se oli siinä. asiaa kun jonkun aikaa pähkäiltiin niin lyötiin häneltä msd 7 poksi  kiinni ja niin alkoi tapahtua kone kuin eri mailmasta.

voi olla että kun puhutaan vakio koneesta niin vaikutus voi olla hiukan pienempi mutta ei kipinän parannus tee vakioonkaan huonoa.

  • 1 year later...

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...