Jump to content

virrat akkuun kun se majailee kontissa?


Recommended Posts

Kirjoitettu

niin eli tosta on just niin monta mielipidettä kuin ihmisiä (näköjään) mutta väännetään rautalangasta.

no onhan tosta puhetta haulla löyty esim.

 

"Tappokatkaisin + johtoon ja laturilta tuleva latausjohto tappokatkaisijan akun puolelle. Kaikki muu virran-otto tappokatkaisijan jälkeen, niin kaikki virrat häviää ja auto sammuu kun tappokatkaisijasta kääntää off-asentoon.

Jos katkaistaan - puolelta niin laturi pitää kaikkia virtoja päällä niin kauan kun auto käy. Oikosulunkin sattuessa teoriassa laturi työntää 130 Ah virtaa järjestelmään vaikka kääntää tappokatkaisijan off-asentoon, jos auto käy."

 

mutta sanokaas nyt mieli piteitä mun mielestä asiat jotka pitäis saada olis:

-lataus pisteet konehuoneeseen(jos akku tyhjenee ja takapaksi toimii sähköllä)

-tappokatkaisimen ajattelin sinne pannuhuoneeseen(lähinnä vain siksi että saa virran poikki esim säilytyksen ajaksi ilman kenkien irroittamista.sisään ei viiti veistellä)

 

entäs sitte jos ottaa vielä auton omien sähköjen lisäksi aivan irralisen karvan sulakkeen kautta akulta vahvarille ja subille? silloin jos laturin virtanen tulee katkaisimen ja akun väliin ja auton käydessä linttaa katkaisimen kiinni palaa vahvarin sulake ja auto sammuu eikös?

 

tohon väkersin mahtavan piirroksen jotta sais hahmotettua ja saa korjailla->

johtojutu.JPG}

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...