ss400 Posted May 29, 2007 Posted May 29, 2007 Terve kaikille olis tarkoitus ruveta asentelemaan lehtijousia 77 ponuun ideana vanhat pois ja uudet alle,onko jotakin vinkkejä mitä kannattais huomioida ekaa kertaa vaihtamassa
Turnn Posted May 29, 2007 Posted May 29, 2007 -75 camarossa jouduin ottamaan bensatankin pois että sain takariipukkeet irti. Varaudu siihen että homma ei käy kuten siinä JIM:in sarjassa jossa ne duunaa sitä t-birdiä...takapuslatkin peukalolla irti
HRA33 Posted May 29, 2007 Posted May 29, 2007 Moi. Varaudu että etummaisten kiinnikkeiden luota löytyy ruostetta ja kiinnityspultit/mutterit joutuu rakentamaan uusiksi. Eipä tuossa muuten kummempia ongelmia pitäisi tulla vastaan. Ite otin ensin akselin irti jousista ja pukit akselin alle. Sitten pakat takariipukkeista irti ja lopuksi etukiinnikkeet irti. Kasaus käänteisessä järjestyksessä. Jousen ja akselin väliset roiskeläpät kannattanee uusia samoin kuin jousen puslat. Onnea projektiin.
pontiac Posted May 29, 2007 Posted May 29, 2007 u-pultit kannattaa myös uusia.ei muuta kuin vahvoja hylsyjä ja pitkiä vahvoja vääntimiä,kyllä se siitä.
selli Posted May 30, 2007 Posted May 30, 2007 Mulla meni kaikki pultit yms uusiks ku ei uskonu hylsyyn joten palasina lähti ja käytännössä uusiks kaikki. Akselin itekki otin ekaks irti jousista. Mun jouset olikin jo valmiiksi palasina ku sen nipun purin ni siihen maahan mureni. Ja tosiaan takuulla on kovassa jos ei ole vaihettu aijemmin/löysäilty. heh,toi oli hyvä vertaus tuo Jim.Siinä tuntuu kaikki olevan niiin helppoa.
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now