Zarah Kirjoitettu 19. Kesäkuuta, 2007 Kirjoitettu 19. Kesäkuuta, 2007 Kierrokset tyhjäkäynnillä n. 800, onko ok? Auto täryttää ja tuntuu kuin aikoisi sammua liikennevaloissa odotellessa. Kun kierroksia on yli 1500, niin tärinä lakkaa tai sit sitä vaan ei huomaa. Ei oo väliä onko kone kylmä vai lämmin. En oo vielä mitään tutkinut/tarkistanut, mistähän kannattais aloittaa?
jontte Kirjoitettu 19. Kesäkuuta, 2007 Kirjoitettu 19. Kesäkuuta, 2007 Ekaks kannattaa tarkistaa/vaihtaa tulpat,tulpanjohdot ja virranjakajan kansi/pyörijä,sekä tietysti katsoa antaako jotain vikakoodeja.
Chevy Kirjoitettu 19. Kesäkuuta, 2007 Kirjoitettu 19. Kesäkuuta, 2007 Kierrokset tyhjäkäynnillä n. 800, onko ok? Auto täryttää ja tuntuu kuin aikoisi sammua kierrokset vapaalla vai D päällä ? täryttääkö vapalla ?
Chevy Kirjoitettu 19. Kesäkuuta, 2007 Kirjoitettu 19. Kesäkuuta, 2007 virranjakajan kansi/pyörijä ei ole,suorasytytys
Zarah Kirjoitettu 27. Kesäkuuta, 2007 Kirjoittaja Kirjoitettu 27. Kesäkuuta, 2007 Tulpanjohdot näytti olevan vähän hapettuneet. Perjantaina sais ne vaihdettua. Tänään ajelulla ollessani tuli ilmoitus tarkistaa mittarit ja akun jännitemittarin viisari oli punaisella. Olin kymmenen kilsan päässä kotoa. Ajaessani kotiin päin 3-tietä jänniteviisari laski laskemistaan. Sammutin valot ja radion. Sit kohta meni ajonvakautusjärjestelmä pois päältä ja seuraavaks ABS-valo syttyi. Sit meni kierrosluku-, bensa-, lämpömittarit nollille. Liikennevaloihin jouduin pysähtymään ja siinä meni mittarista kaikki valot pimeeks. Onneks auto pysyi vielä käynnissä. Pääsin pihatielle asti ja olin laittamassa autoa parkkiin, niin siihen se sammui keskelle tietä poikittain. Sain sen sit lykättyä parkkiin. Ei ees osaa kovin paljoa ottaa päähän, kun en jäänyt välille, vaikka akku onkin tyhjä. Täytyy vissiin yrittää saada akku irti ja ladata se jos sillä pääsis vaikka huollon pihaan asti. Mikähän ihme akun yhtäkkiä tyhjäs?
camaro82 Kirjoitettu 27. Kesäkuuta, 2007 Kirjoitettu 27. Kesäkuuta, 2007 Olisko laturi/sen hiilet tulleet tiensä päähän. Lataa akkua senverran että saat auton käymään ja jos volttimittari ei hievahdakkaan kierroksia annettaessa nin latausongelmahan tuo on
camaro82 Kirjoitettu 27. Kesäkuuta, 2007 Kirjoitettu 27. Kesäkuuta, 2007 Kierrokset tyhjäkäynnillä n. 800, onko ok? Auto täryttää ja tuntuu kuin aikoisi sammua liikennevaloissa odotellessa. Kun kierroksia on yli 1500, niin tärinä lakkaa tai sit sitä vaan ei huomaa. Ei oo väliä onko kone kylmä vai lämmin. En oo vielä mitään tutkinut/tarkistanut, mistähän kannattais aloittaa? Alipaineletkujen kunto kannattaa katsoa ettei ole murtumia -> vuotoja
Chevy Kirjoitettu 27. Kesäkuuta, 2007 Kirjoitettu 27. Kesäkuuta, 2007 Mikähän ihme akun yhtäkkiä tyhjäs? mulla meni kerran Birdistä laturi matkalla,sammutin valot,no ei sillä päässyt kun 15.km jännite kun laskee 9-10.V välille kaikki meno loppuu siihen
Zarah Kirjoitettu 29. Kesäkuuta, 2007 Kirjoittaja Kirjoitettu 29. Kesäkuuta, 2007 Sain kuin sainkin akun irti eilen (oli kiinnityspultti vähän tiukassa eikä ole oikein kunnon työkaluja) ja laitoin sen lataukseen yöksi. Eipä ollut aamulla latautunut yhtään enkä saa sitä nyt sit huoltoon tänään. Täytyy hakee uus akku.
Chevy Kirjoitettu 29. Kesäkuuta, 2007 Kirjoitettu 29. Kesäkuuta, 2007 Täytyy hakee uus akku. jos siinä on orggis akku,hyvin on kestänyt. 8.v. samanikäinen auto kun mulla ja mä jouduin vaihtaa akun viime kesänä
Zarah Kirjoitettu 30. Heinäkuuta, 2007 Kirjoittaja Kirjoitettu 30. Heinäkuuta, 2007 Laturi vaihdettu reilu kolme viikkoa sitten ja sit auto seisoi kolme viikkoa pihassa. Perjantaina sit lähdin taas ajeleen, niin taas sama juttu, ei lataa. Ei kun suoraan taas huoltoon ja siellä se nyt taas on. Arvelivat, että oli uusikin laturi viallinen. Katotaan ehtiikö ajeleen tänä kesänä muuta kuin huollon ja kodin väliä.
Zarah Kirjoitettu 7. Elokuuta, 2007 Kirjoittaja Kirjoitettu 7. Elokuuta, 2007 Olivat huollossa etsineet vikaa ja lopputuloksena: laturi toimii, mut auton tietokone ei anna laturille käskyä ladata -> tilauksessa Ameriikasta uusi tietokone. Kestää... kestää... kestää... ja maksaa... :'( Onkos kellään ollut onkelmia Camaron tietokoneen kanssa? Ainiin, eikä se vanha akku ollutkaan sökö.
Zarah Kirjoitettu 2. Lokakuuta, 2007 Kirjoittaja Kirjoitettu 2. Lokakuuta, 2007 Ei se tietokone ollutkaan rikki (onneksi) vaan olivat vaihtaneet alkuvaiheessa tarvikelaturin, joka ei sit toiminutkaan. Alkuperäislaturilla lähti toimimaan. Nyt käy ja kukkuu.
Zarah Kirjoitettu 2. Lokakuuta, 2007 Kirjoittaja Kirjoitettu 2. Lokakuuta, 2007 Joo, tulpat ja johdot vaihdettiin jaa nyt käy tasaseen.
TexFinn Kirjoitettu 2. Lokakuuta, 2007 Kirjoitettu 2. Lokakuuta, 2007 Hieno homma! Ja nyt sitten ei muuta kuin kovaa ajoa vaan. Tai sitten myyntiin...
Zarah Kirjoitettu 3. Lokakuuta, 2007 Kirjoittaja Kirjoitettu 3. Lokakuuta, 2007 Myynnissä on, kun pitää kuitenkin ostaa talviauto. Taitaa olla vaan paha myydä näin syksyllä.
TexFinn Kirjoitettu 3. Lokakuuta, 2007 Kirjoitettu 3. Lokakuuta, 2007 Hyvinhan se Camaro talvellakin liikkuu. Kysy vaikka Juhalta (gmc63).
Nupa Kirjoitettu 3. Lokakuuta, 2007 Kirjoitettu 3. Lokakuuta, 2007 Myynnissä on, kun pitää kuitenkin ostaa talviauto. Taitaa olla vaan paha myydä näin syksyllä. Vaihdossa El Camiino?
Zarah Kirjoitettu 23. Lokakuuta, 2007 Kirjoittaja Kirjoitettu 23. Lokakuuta, 2007 En raaskinutkaan myydä Camaroa. Se on niin komee, et et millään viiti vaihtaa sitä mihinkään peltikopperoon. Kovan pähkäilyn ja vaihtoautojen tutkimisen jälkeen tulin tähän lopputulokseen. Katotaan mihin nyt sit joudun tän päätöksen kanssa.
KimmoT Kirjoitettu 23. Lokakuuta, 2007 Kirjoitettu 23. Lokakuuta, 2007 En raaskinutkaan myydä Camaroa. Se on niin komee, et et millään viiti vaihtaa sitä mihinkään peltikopperoon. Kovan pähkäilyn ja vaihtoautojen tutkimisen jälkeen tulin tähän lopputulokseen. Katotaan mihin nyt sit joudun tän päätöksen kanssa. Viisas päätös
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään