GnarKill Kirjoitettu 29. Toukokuuta, 2004 Kirjoitettu 29. Toukokuuta, 2004 Koneesta/konehuoneesta kuuluu autolla ajaessa tai käyttäessä sellaista "vikinää" kuin hihnapyörä tms. raapisi johonkin kiinni mutta en ole huommannut että mikään ottaisi mihinkään kiinni ja aloin houlsetumaan että metakka tulisi koneesta...Tarkemmin ääni kuullostaa kuin metalli hinkkaisi metallia vasten ja tuo ääni on melko luja, eikä minulla ole hajuakaan mistä se tulisi... Moottorissa ei pitäisi olla mitään vikaa koska se on rempattu ja kevyesti viritetty noin 5000km sitten, mutta tiedä häntä sitten... Niin ja tuo ääni ei kovene tai nopeudu kierrosten mukaan ja se kuullostaa lievästi myös kolinalta joten tuskinpa se venttileistä tai nokasta tulee...Voisiko olla sökö vesipumppu?
Crisis Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Sökö vesipumppu pitää ulinaa kyllä. Ota apulaitehihna irti hetkeksi ja kokeile käyttää konetta. Selviää tuleeko ulina apulaitteista vai koneesta. Se että kone on rempattu 5k sitten ei takaa sitä ettei remppassa ole mennyt jotain pieleen ja esim nokan laakerit olisi sökönä. Tai jakopää voisi olla ehkä yksi vaihtoehto. Ota jakoremmi irti ja käytä konetta. Kokeile tuleko sama meteli.
HRA33 Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Ota jakoremmi irti ja käytä konetta. Kokeile tuleko sama meteli.
Guest pile Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Ota jakoremmi irti ja käytä konetta. Kokeile tuleko sama meteli. viestin kirjoitusajankohdan huomioiden niin on tainnut asennusjuomilla olla osuutta tekstiin
GTA-57 Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 riisi laitto loppu kevennyksen. joo on se tainu olla "juomissa" ku se on viellä muokannutkin tota tekstiä eikä huomannu mokaansa.
Raimo Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 , Toivottavasti addict ei oo kerenny purkamaan ihan koko konetta
Raimo Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Tuota ääntä yleensä apulaitteet aiheuttaa. Myös hihnan kiristyspyörä unohtuu usein tarkistuslistalta. Vanha kuuntelukoe pitkä esine apulaitteen kylkeen ja lähelle korvaa. Sillä voi ainakin laturin ja coolerin ja kiristyspyörän vian olettaa, tuolla nyrkkituntumalla ainakin saa viitteitä
GnarKill Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Kirjoittaja Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 No eipä tullu nypittyy jakoremmiä irti..! Senverran vielä maalaisjärkeä löytyy! Mutta voisihan tuo kitinä kuulua laturista tai vesipumpusta tai sitten laakereista Ei saa vaan paikannettua ääntä mutta toivottavasti ei tule koneen sisuksista! itkuhan siinä tulisi :'(
Crisis Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Woops.. Sorry, tarkotin kyllä apulaitehihnaa Oli siinä muutama kalja tullu juotua.
GnarKill Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Kirjoittaja Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Ihan kivaa kakkaa tiedossa...Soittelin tuossa yhdelle kaverille ketä korjailee jenkkejä. Epäili autoa näkemättä viaksi kk:n laakeria ja lasku olisi about 1000e Vähän kyllä pistää harmittamaan!!! Toivottavasti on vaan vesipumppu tms.
Guest pile Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 jos se on selvä vikinä se ääni niin voisin "melkein"sanoa että ei ole kk joskus kunneltiin kaverin autossa kun kävi tyhjäkäyntiä täysin siististi mutta kun antoi kierroksia niin alkoi myös kova naputus ja vika paikallistattiin ykkösen kk laakeriviaksi mäntä löi kanteen ja siitä se näputus tai pauke kuului. se vain ensin hämäsi kun ei ollut kuin öljynpaine valo niin se sammui ihan mormaalisti kun koneen laittoi käyntiin.
GnarKill Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Kirjoittaja Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 No se ääni on sellaista hiukan ujeltavaa kitinää/vinkunaa ja ehkä pikkaisen saattaisi kuulua kolinaakin...Toivottavasti oli tarpeeksi epäselvästi kirjoitettu Öljynpaineet on ihan kohdallaan ainakin mittarin mukaan ja auto käy nätisti. Se ääni kuuluu kokoajan kierroksista riippumatta, mutta voimistuu kun antaa hiukan kierroksia. Vesipumppu se tuskin on kun lämmöt on ihan ok ja tarkistin laturin ja ohjaustehostimen ilman tulosta... Vaikuttaako kk:n laakerivika auton käyntiin tms. koska auto käy ja kukkuu tosi hyvin muuten...
Crisis Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Toi kuulostaa ihan mun laturivainajaalt. Siis kuvaus äänestä.
Senior Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Kallistun myös laturin puolelle. Muita vaihtoehtoja ovat - hihnankiristimen laakeri - ilmapumpun laakeri. Vaihtoehto 1 eli laturi todennäköisin.
GnarKill Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Kirjoittaja Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Joo ei se laturi ole...Valitettavasti! Otin laturin hihnan irti ja käytin konetta ja silti se perkeleen ääni vaan kuului! sama tehostimen kanssa Ei vaan halua uskoa että se olisi kk:n laakeri! Alkaa vaan olemaan vaihtoehdot vähissä :'(
Guest pile Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 Kirjoitettu 30. Toukokuuta, 2004 voisko kuulua vaiteistonpäästä esim. tarttikehä hankaa johonkin
Msk383 Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2004 Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2004 Ilmapumpun laakeri! Jos on, niin pumppu irti ja öljyä väleihin. Veivi tuskin on koska silloin ääni olisi pilen kuvaama ja kuuluisi suh selvästi moottorin syövereistä. Kuuntele vaikka niin, että laitat ison ruuvarin lohkon kylkeen ja painat sen pehmeän pään hyvin korvaa vasten. Ei sieltä mikään vikinää kuulu mutta pauke ja kolina kyllä, siis jos vikaa on.
GnarKill Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2004 Kirjoittaja Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2004 Tarttee kattoo toi ilmapumppu... Ihme homma vaan kun ääntä ei kuulu kun kone on kylmä mut sitten kun kone alkaa lämpeemään pikkasen niin ääni alkaa kuulumaan ja mitä enemmän lämpeää sitä selvempi ääni on!? Aika omitusta sanon minä!
Msk383 Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2004 Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2004 Lämpölaajeneminen on ihmeellinen asia.
Guest DARK FIREBIRD Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2004 Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2004 Voit koittaa kuunnella/paikantaa ääntä myös puutarhaletkun pätkällä.Teet sen verta pitkän jotta yletyt lohkon alaosaankin.Tällä konstilla olen itse paikantanut omituiset kilinät ja kolinat.
GnarKill Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2004 Kirjoittaja Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2004 No tuli kuullosteltua konetta...Alakerta pitää sellaista ääntä että joku pultti pyörisi siellä! Prkl!! Ei jaksa enää pähkäillä vikoja, vien camaron loppuviikosta v8 "gurun" hoiviin...Maksoi mitä maksoi mutta auto on saatava ajoon ASAP!!! Ei tytötkään tykkää enää kun ei ole kunnon aamerikan rautaa alla
Nupa Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2004 Kirjoitettu 31. Toukokuuta, 2004 Tohon samaan "maksoi mitä maksoi" -hintaanhan tulee sitten viripalikat? Maksoi mitä maksoi
Guest Jukka Kirjoitettu 1. Kesäkuuta, 2004 Kirjoitettu 1. Kesäkuuta, 2004 Tiputa nokalle samantien 350 tai 383 virivirihipomylly ja säästä 305 myöhempää käyttöä varten (eli v8koneiseen rollaattoriin, jota tarvitset eläke-iällä)
GnarKill Kirjoitettu 1. Kesäkuuta, 2004 Kirjoittaja Kirjoitettu 1. Kesäkuuta, 2004 Tuskinpa tulee tarve enää lisää virittää koska autossa on jo takomännät, kireämpi rullanokka, virtaavampi edelbrock imusarja, isompi kaasari sekä tietenkin peltisarjat ja 3" rst-putkisto "yhdysputkella" (pitää ihan komiaa metakkaa!) ja laatikko on just rempattu sekä perä vaihdettu... En vielä täksi kesäksi ajatellut tiputtaa uutta konetta keulalle mutta talven projektiksi sitä suunnittelin... joko 350 rakennettu samaan tyyliin kuin veten Lt1:nen tai 383 vääntöhirmu sekä th-350 manuaalikoneistolla... Mutta saa nyt nähdä mihin rahkeet ja rahat riittää!
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään