Jump to content

sbc edel rpm kairaus..


Recommended Posts

Posted

aika hiljasta..?

 

Aikoinaan putsailin paria Edelin Performer kantta ja niissää malli oli ihan kohtuulisen hyvä jo vakiona, olisiko kanavan koko ollut 170cc virtasivat 460hp edestä ilmaa.

Tämän jälkeen olen nähnyt useamman parin edelbrockeja myös RPM malleja ja noita valuja on aika montaa eri sorttia vaikka äkkiseltään tuntuisi että samaa romua kaikki.

 

Edelit ovat olleet hinta laatu suhteeltaan hyviä mutta kanava desingi ei ole sieltä moderneimmasta päästä.

 

Tavaraa uskaltaa ottaa aika paljon pois, mutta jos tarvetta on sellaiseen poistamiseen, niin järkevämpää on hommata toisenlaiset kannet.

 

190cc ei tarkoita mitään jos kanavan tilavuus on väärässä paikassa.

kanavan tilavuuteen ei kannata perustaa suunnitelmia, ainoastaan poikki pinta-alaan.

Kun teet kanteen sopivan poikki pinta-alan haluamillesi tehoille ja jos kanavan malli tukee muotoa, niin virtauksen pitäisi asettua linjaan tavoitellun tehon kanssa.

 

Löysitkö kansista vikaa tms. vai miten viimeisimmän viestisi voi tulkita? =)

  • 4 months later...
Posted

Pientä viivettä? =)

 

Sen takia että IK200 on myös kanava desing aika huono verrattuna moneen muuhun.

Hinta laatu suhteeltaan suosittelisin ehdottomasti noita samoja jotka omaani ostin, eli Dart Pro1 Platinum.

 

Tai jos on rahaa laittaa ~600€ lisää, niin sitten AFR Eliminatorit.

 

Myös Trick flown Kenny Duttweiler signatures on kohuu hyvä suoraan laatikosta, melkein yhtä hyvä kuin dart.

Joskin siinä ei mielestäni ole yhtä hyvän mallinen palotila ja Dartissa on myös kanava paremman mallinen.

IK200 virtaa siistitynä samaa luokkaa kuin Trickflow 195cc vakiona.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...