Guest Jukka Kirjoitettu 14. Marraskuuta, 2007 Kirjoitettu 14. Marraskuuta, 2007 Tänään tipahti syliini sarja uusia eaglen sir veivejä ja kb:n männät. Onko herroilla kokemusta kyseisistä osista, tarviiko nuo uudet osat vielä tasapainottaa (siis veivit keskenään, männät keskenään), vai riittääkö että otan summassa yhden veivin ja männän, jotka vien koneistamolle kammen tasapainotusta varten?
Soppa Kirjoitettu 14. Marraskuuta, 2007 Kirjoitettu 14. Marraskuuta, 2007 Tänään tipahti syliini sarja uusia eaglen sir veivejä ja kb:n männät. Onko herroilla kokemusta kyseisistä osista, tarviiko nuo uudet osat vielä tasapainottaa (siis veivit keskenään, männät keskenään), vai riittääkö että otan summassa yhden veivin ja männän, jotka vien koneistamolle kammen tasapainotusta varten? Oman setin punnittin digitaalisella keittiövaa'alla ja totesin, että gramman sisään ovat kaikki. Olen kuullut kyllä tarinoita, että joidenkin settien kohdalla näin ei olisi asia ollut. Eli kannattaa punnita.
xaekx Kirjoitettu 14. Marraskuuta, 2007 Kirjoitettu 14. Marraskuuta, 2007 Eaglen veiveissä oli 4g eroa keveimmän ja raskaimman välillä. Kone tasapainotettu "keskimmäisellä" veivinpainolla. Männät oli 1g sisällä. Kone toimii ja ei täristä. Ei se niin nuukaa ole jos ei aio kierrättää yli 7000rpm. Kannattaa tietenkin punnita osat ettei tule mitään todellista ylläriä. Normi digitaalinen keittiövaaka on ihan OK. Jos haluaa hifistellä niin sitten tarvii punnita veivin molemmat päät erikseen jne. No onhan se mukavaa puuhastelua jos ei muuta tekemistä keksi.
Crisis Kirjoitettu 19. Marraskuuta, 2007 Kirjoitettu 19. Marraskuuta, 2007 KB männät ja Scatin kanget oli +/- 20g pahimmasssa tapauksessa. (tappeineen, renkaineen ja lukkoineen). Punnasin maalivaa-alla jolla pääsee 0,1g tarkkuuteen. Osien parittelun jälkeen jäi noin 5g keskimäärin heittoa. Otin tavarat männistä pois (turhista purseista yms). lopputulos +/- 0,5g ja se kuulemma tasapainottajalle riitti. Käytössä oli uusi Eaglen kampura. Eivät kovin paljoa joutunut poraamaan tasapainottamossa vaikka viistin hieman limppuja akselista. Kannattaa ainakin punnita jos ei muuta tee en sellaisenaan veis tasapainottajalle. Ellei erikseen sovi että he tekevät paritukset ja kevennytset ennen kuin aloittava tasapainotuksen.
Guest Vemu Kirjoitettu 20. Marraskuuta, 2007 Kirjoitettu 20. Marraskuuta, 2007 Jos ottaisi aina veivin pari kauppareissulle mukaan ja vihannesosastolla vaa'alle. Bonuksena saisi hienon punituslapun tarramuodossa
Sport Truck Kirjoitettu 20. Marraskuuta, 2007 Kirjoitettu 20. Marraskuuta, 2007 Jos ottaisi aina veivin pari kauppareissulle mukaan ja vihannesosastolla vaa'alle. Bonuksena saisi hienon punituslapun tarramuodossa Tästä muistuu mieleen eräs ex-Pro Stock:n suomenmestari vuosien takaa...häiskät paineli pokkana kauppaan hedelmätiskille männät ja veivit mukanaan...
rstuning Kirjoitettu 13. Tammikuuta, 2009 Kirjoitettu 13. Tammikuuta, 2009 Ilmeisesti riittää kun tasapainottaa "parina" männän ja veivin, niin näkyi olevan tossa ylempänä tehty? Tuli vaan mieleen siitä, että Eaglen H-veivit oli sen verran komeen näköset että niistä on hankala järkevästi lähtee jyrsimään...
GTATL Kirjoitettu 13. Tammikuuta, 2009 Kirjoitettu 13. Tammikuuta, 2009 Ilmeisesti riittää kun tasapainottaa "parina" männän ja veivin, niin näkyi olevan tossa ylempänä tehty? Tuli vaan mieleen siitä, että Eaglen H-veivit oli sen verran komeen näköset että niistä on hankala järkevästi lähtee jyrsimään... onkos veivit 5.7 vai 6? kyllahan noista helposti pois tavaraa saa
Nova Kirjoitettu 13. Tammikuuta, 2009 Kirjoitettu 13. Tammikuuta, 2009 Jos ei ole kunnon vaakaa 0.1 g tarkkuudella niin aikaa turhaa tehdä mitään. Tietysti jos malmia haluaa poistaa.
rstuning Kirjoitettu 13. Tammikuuta, 2009 Kirjoitettu 13. Tammikuuta, 2009 onkos veivit 5.7 vai 6? kyllahan noista helposti pois tavaraa saa 6" mutta ajattelin lähinnä tasapainotusta ei varmaan tarvi kauheesti kevennellä, kun katukäytöön tulee... Luultavasti Eaglen veivit on aika hyvin painotettu, mutta männistä kun ei vielä oo tietoakaan... Kampiakselikin vissiin pitäs painottaa uusiks (jos siitä sa enää kalua), kun on hiottu useasti?
rstuning Kirjoitettu 19. Tammikuuta, 2009 Kirjoitettu 19. Tammikuuta, 2009 Noi mun veivit oliki jo tasapainotettu uusiks... Pitää vielä tarkistaa tarkemmalla ku tolla 2g tarkkuudella näyttävällä, mutta jotain on kuitenki tehty.
rstuning Kirjoitettu 8. Kesäkuuta, 2009 Kirjoitettu 8. Kesäkuuta, 2009 Jos ja kun hommaan uuden kampiakselin, veivit ja männät ja jos ne hankkis valmiiksi sisäisesti painotettuna niin pitääkö dampperi, vetolevy ja turbiini sit olla 0-painoisia eli yksistään tasapainotettuja? Vai pitäskö hankkia koko romukasa ja sit painottaa kaikki yhdessä?
Nova Kirjoitettu 8. Kesäkuuta, 2009 Kirjoitettu 8. Kesäkuuta, 2009 Jos ja kun hommaan uuden kampiakselin, veivit ja männät ja jos ne hankkis valmiiksi sisäisesti painotettuna niin pitääkö dampperi, vetolevy ja turbiini sit olla 0-painoisia eli yksistään tasapainotettuja? Vai pitäskö hankkia koko romukasa ja sit painottaa kaikki yhdessä? Saako täysin valmiita sarjoja tasapainotettuna? Yleensä ne on ollut sinne päin sarjoja eli ei hirveesti heitä mutta pitää painottaa.
rstuning Kirjoitettu 8. Kesäkuuta, 2009 Kirjoitettu 8. Kesäkuuta, 2009 Saako täysin valmiita sarjoja tasapainotettuna? Yleensä ne on ollut sinne päin sarjoja eli ei hirveesti heitä mutta pitää painottaa. Jaaha no sittehän se on aivan sama jos hankin yksitellen niinku alunperin meinasinki, kun ei oo useita tuuseneita kerralla ja olis joutunu noi Eaglen veivitki sit myyntiin... Mutta pitääkö se dampperi, vetolevy ja turbiini sitte olla mukana, tai joku näistä?
xaekx Kirjoitettu 8. Kesäkuuta, 2009 Kirjoitettu 8. Kesäkuuta, 2009 Jaaha no sittehän se on aivan sama jos hankin yksitellen niinku alunperin meinasinki, kun ei oo useita tuuseneita kerralla ja olis joutunu noi Eaglen veivitki sit myyntiin... Mutta pitääkö se dampperi, vetolevy ja turbiini sitte olla mukana, tai joku näistä? Dampperi ja vetolevy mukana puntituksessa.
rstuning Kirjoitettu 8. Kesäkuuta, 2009 Kirjoitettu 8. Kesäkuuta, 2009 Dodiin. Hienosti ihan ilman yhtäkään väittelyä taas onnistuttiin
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään