Jump to content

Turbiini lukko ei pidä kuumana


Recommended Posts

Kirjoitettu

turbiinilukossa havaittu ongelma kun muutettiin nopeus aluetta lukolle sopivaksi ja nostettiin paineita alaosastolla jolla kompensoitiin isompi läppärunko ja pienempi läppien avautuma matka ajossa, ongelma on lukko pitää kun tauti ja luistokierrokset on alle 10rpm kun laatikon öljyt on alle 80 C  mutta kun lämpö nousee yli 80 tuntuu kun turbiininlukko aukeaisi ja luistokierros asettuu 200-300 rpm:n lämpö nousee matka ajossa 95C ja kikkaillessa 110C mutta lukon luisto ihmetyttää.

 

turbiina oli simmattu vetolevyn ja turbiinin välistä nyt simmit on poistettu ei vaikutusta.

paine vs lämpötila vs vaihde karttoista poistettu paineen alennukset ei vaikutusta.

 

seuraavaksi vaihdetaan öljyt taas jos se auttais vai onko muita ehdotuksia?

Kirjoitettu

Onko lukko selvästi auki , eli luistaako vielä enemmän , kun painaa varovasti pedaalia ?

Saako 4-genissä pakotettua lukkoa päälle . Sais rajattua vaivan joko rauta tai ohjauspuolelle ?

 

Mulla oli TCI:stä lukon kitkalevy saanut turpaansa yhdestä ainoasta kunnon kiihdytyksestä lukko pakoitettuna päälle  m- Vääntöä on tietty paljon enemmän kuin mille nämä vehkeet on suunniteltu  m/

Kirjoitettu

luisto lisääntyy kun tulee vetoa eli kun cruise korjaa nopeutta ylös ja avaa kaasuläppää niin luistokierros nousee mutta varsin hillitysti, pysyy alle 400rpm näyttää siis siltä että lukko on päällä mutta ei jaksa pitää kiinni kun öljyt lämpenee tarpeeksi. hydrauliikka ongelmaksi epäilen öljyt ei toimi kuumana.

 

lukon päälle pakotuksen mahollisuutta järjestelmän ohi en tiedä.

 

kitkalevyt tuntus ehjiltä koska kylmänä pitää ja reilumpi kaasun painaminen avaa lukon niinku kuuluu samon jarrun painaminen.

Kirjoitettu

Type F

 

Tuohon lisäisin vielä , että omalla vastuulla . Pitäis saada mielellään kaikki öljyt vaidettua .

 

Kaks kesää olen itse ajellut F-typellä ja loota pelaa kuin kello  m/ Voin suositella..........

Kirjoitettu

Juuri näin,omakohtaiset kokemukse hyvia,mutta omassa th400:ssa oli race levyt ja muutenkin hiukka "viritetty",ja eikä siinä ollu lukkoo.

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...