Jump to content

LT1 Flekteistä??


ice_man76

Recommended Posts

Kirjoitettu

Pitääkö niiden käydä hiiren hiljaa vai kunnolla pörisemällä??

 

Tänään ei oikein meinannu jäähdytys toimia paikalla ollessa ulkosalla, oltiin jo viimeisellä viivalla ennen punaista paniikki osuutta.

Jolloin sammuti myllyn ja parin tunnin päästä tallissa uusi testi, molemmat flektit lähti pyörii jossain 220f jolloin lämmot laski siihen 200F.

Motarilla mennessä lämmöt pysyy siinä ekan viivan kohdilla, kaupunki ajossa mennään heti sinne 210F ja hellekeli kaupungissa niin flekteillä ajetaan.

Yleensä flektien pörinä ei kuulu koneen äänien yli, mutta joskus hyvin harvoin monttusella tiellä ajaessa syttyy engine check valo ja flektit rupeaa pöriseen oikein kunnolla.

 

Tietäiskö joku flektien ja tämän koneen sielun elämästä enemmänkin?

 

Onko tämä vika vai ominaisuus että lämmöt seilailee??? ???

 

Nim.vasta laatikko rempan tehnyt  ;D

 

Kirjoitettu

Riippuu mallista.

 

1993-1994 - Flekteillä on vaan yks nopeus. Ekana starttii kuskin puoli, kun lämpötila on 226. Jos lämpö vielä nousee, niin 235ssa starttii apparinpuoleinen. ja silloinhan se "huutaa".

 

Myöhäis-1994-1995 tuli kaksnopeuksiset flektit, molemmat starttii alhasella nopeudella. Ja sit täysillä, nuo lämpötilarajat on samat.

 

Ja tuo pcm:hän komentaa noita, ja se viisari näyttää vaan sinne päin.

 

Jos sulla on ennen lähteny flektit aikasemmin pyörimään ni kannattaa suorittaa kunnon putsaus syylarille ja koko systeemille. Tuollanen pitäs nimittäin tehä joka toinen vuosi...

Kirjoitettu

niin unohtui tää on -95 vekotin. viimekesänä vaihdoin uuden jäähdyttäjän kun vanha sanoi sopimuksen irti.

Ja jotenkin tuntuis että silloin lämmöt pysyi paremmin kurissa, kun tänä kesänä.

Oliskos se sitten seisoessa talven niin lyöny jotain paikkaa juntturaan?

Missäs ne näitä toimintoja ohjailevat anturit on?

 

Millainen se pesuohjelma tarvis olla tälle laitteelle?

Kirjoitettu

 

Millainen se pesuohjelma tarvis olla tälle laitteelle?

Lohkosta molemmin puolin proput auki ja kaikki nesteet ulos. Ja vaikka tunkee puutarhaletkulla vettä syylariin, että lohko puhdistuu kunnolla.

Sitte syylarista läpihuuhtelu, alavesiletku irti ja ylhäältä puutarhaletkulla vettä. Tai ottaa koko syylarin irti ja vastavirtahuuhtelee.

Ja myös paisuntasäiliö pois (siellä akun alla) ja kunnon huuhtelu, sinne kertyy mönjää.

 

Myös Lontooksi ohjeita http://shbox.com/1/4th_gen_tech2.html#radflush

 

-e- olihan sulla ilmanohjain siinä edessä kiinni ja ehjä? Sen poisotto nostaa lämmöt äkäseen, jopa talvella.

Kirjoitettu

Kiitoos paljon, käyn vähän kattelemassa. Palaan astialle!!

  • 1 month later...
Kirjoitettu

Joo putsaus tehty, kiitoos vaa tiedoista että semmoinenkin pitää muistaa säännöllisesti tehdä \m/

Edelleen vaan käydään kaupungissa kuumana mutta, kuuluu ilmeisesti asiaan.

 

Välillä jyrkässä oikealle kurvissa tai monttusella tiellä SES valo syttyy ja flektit alkaa pyöriin?

Joskus ne sammuu itekseen ja joskun sitten vasta kun auton sammuttaa.

Olisko siittä mitään infoa?

Kirjoitettu

tuleeko muita ongelmia ittellä kun lämpötila anturi ei yhdistänyt kunnolla kävi flektit kokoajan mut auto ei kyl kulkenu mihkään ja lykkäs mustaa putkista.

Kirjoitettu

Ei ole muuta vikaa, kyllä tuolle meno maittaa vaikka flektitkin pyöris.

Kattelin liittimet ja buuttasin PCämmän niin ei eilen semmosen 100km lenkin aikana pörähtäny flektit turhaan päälle.

Toivotaan ny että tämä tila jatkuis.

m/

 

kiitossia vaan taas!!

 

 

 

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...