Jump to content

Recommended Posts

Posted

Tuossa olisi vaihdon aika, niin mites nuo tulee kun pussissa näyttää olevan 24 kappaletta o renkaita? Ne umbrellathan tulee imuvettiilien juureen.

Sitten tuolla jenkki foorumilla höpötelevät "positive seals" mitä mahtanevat olla?

Posted

Tuossa olisi vaihdon aika, niin mites nuo tulee kun pussissa näyttää olevan 24 kappaletta o renkaita? Ne umbrellathan tulee imuvettiilien juureen.

Sitten tuolla jenkki foorumilla höpötelevät "positive seals" mitä mahtanevat olla?

 

Positive seals ovat ilmeisemmin niita silikoni tiivisteita mita sullakin pitaisi olla imupuolella.

Pakopuolelle on sitten oma sorttinsa joka sallii pakoventtiilin paremman voitelun.

 

-edit-

 

Ihan sivuhuomautuksena en laittaisi sateenvarjoja mihinkaan... Mutta se on vain oma mielipide.

tfs-51400454_w.jpg}

Posted

Joo tuon näköiset on imupuolella. Sitten on lisäsksi samannäköiset o-renkaat vielä imu että pako puolella.

Posted

ehka olen tyhma mutta en ole niita o renkaita laittanu mihinkaan  ;D

Oon tollaset kunnon kumit laittanu imu ja pakopuolelle. Jos venttiilissa on ura lukkojen ylapuolella ehka siihen kannattaa laittaa.

Alamman uran tarkoitus on pitaa se sateenvarjo alhaalla, kait...

 

Edit

 

Eihan SBC venoissa tainnu lukkojen ylapuolella uraa ollakaan... Voihan ne sinne alempaa uraan laittaa vaikka olisikin noi kunnon gumit jos nostot antaa periks (eli se ei osu siihen venttiilivarren tiivisteeseen.) sateenvarjon kanssa aika pakollinen.

Posted

Jep lukkojen alapuolella paikat o renkaille. Jännitys momenttiä tässä kun huomenna vaihdetaan toiselle puolelle tiivisteet. Aiemmin vaihdettiin toiselle puolelle, mutta savutus ei pienentynyt käynnistettäessä. m-

Posted

Eikö positive seals ole sellaset jotka vaatii koneistuksen venttiilivarren ohjuriin? Tähän koneistettuun uraan ne tiivisteet sitten napsautetaan kiinni ja ne ei pääse sitten liikkumaan venan varren mukana? Ja kaikki muut on nimitykseltään "umbrella"? Kyllä kunnolliset viton-kumiset umbrella-tiivisteet (vaikka FelPro) on ihan toimivat. Ne o-renkaat voi laittaa jos haluaa näprätä, mutta parempi on melkein unohtaa mokomat.

 

Posted

Varmaankin näin. Jotain taisivat höpistäkkin koneistamisesta.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...